פרטים נוספים הותרו היום (חמישי) לפרסום על תקרית הירי הטרגית אמש סמוך למחנה צה״ל בבקעת הירדן בה נהרגו שני קציני צה״ל, רס"ן אופק אהרון ורס"ן איתמר אלחרר

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב סיפר כי הרמטכ"ל היה בבוקר בזירת האירוע לראות ממקור ראשון והחליט כי האלוף במיל' נועם תיבון יעמוד בראש צוות הבדיקה שיורכב מצוות מומחים ויתחיל לעבוד באופן מיידי, במקביל לחקירת מצ"ח שנפתחה. האלוף תיבון כבר קיבל תדרוך מהרמטכ"ל על האירוע. עוד הוחלט כי בתחילת השבוע הבא ייערך "יום עצור מטכ"לי" בצבא שיעסוק בסוגיות בטיחות ותאונות אימונים

מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, הוסיף: "קודם כל נאמר שאיבדנו שני קצינים רציניים מאוד באגוז, מהמעולים שבקצינים שלנו, ואני משתתף בצער המשפחות. מדובר בשני מפקדי פלוגות רציניים שניבאו להם עתיד גדול בהמשך. איתמר שגדל בגדוד 51 בגולני היה אמור לצאת ללימודים. אופק גדל באגוז והיה אמור להתמנות למפקד מגמה באגוז או סמג"ד בגולני". 

פוקס הרחיב וסיפק פרטים נוספים על האירוע הקשה: "האירוע עצמו, על מנת לעשות סדר: יש קריית מטווחים וסוללות מטווחים באזור נבי מוסא שבקצה שלו היה מתחם אוהלים ששימש ללינת שטח. לילה לפני האירוע נגנבו להם קסדה ומכשיר ראיית לילה. אתמול בסוף יום האימונים הוחלט לתדרך את הלוחמים להיות ערניים, להקפיד על הוראות בטיחות ושמירה, ושולחים את החיילים לישון".

"שני כוחות לא מתואמים ביניהם יוצאים מהמאהל, אחד מפקד הצוות עם אמצעי ראיית לילה ונשקו ,שיוצא למרחב לחפש חשודים בגניבת האמצעי לראיית לילה. במקביל אליו ללא תיאום יוצאים ארבעה מפקדים נוספים, שלושה מפל"גים ועוד לוחם, שיצאו לעשות סריקה באזור המטווחים כדי לחפש את הגנב ולשפוך אור על האירוע". 

הוא הוסיף: "יש אנשים במאהל שידעו כי הארבעה יצאו לפטרול אבל שני הכוחות לא ידעו אחד על השני. היו שם במרחב גניבות. הם חשבו שהגנבים יבואו שוב אחרי האימון והחליטו לצאת לבצע את הסריקות בשקט וקיוו לתפוס אותו".

"במרחק של בערך 200 מטרים משם הכוח של הארבעה מזהים דמות חשודה באזור אחד המטווחים, הם מגיעים אליו באיגוף ומתקדמים לעברו, מטפסים על הסוללה ומזהים אותו עם אמצעי ראיית לילה במרחק של 200-300 מטר מהם. הם הולכים לכיוונו ומצמצמים לעברו טווחים עד שמגיעים לטווח מאוד קרוב ממנו". 

"במקביל, הקצין שיצא לבדו הולך לאזור שבו ראה תנועות חשודות הקשורות אולי לגניבה שאירעה בלילה לפני. הקצין הבודד סורק עם האמר"ל ולא רואה שום דבר חשוד במרחב, הוא חושב שהוא סתם עלה ולא רואה כלום והדריכות שלו יורדת. ואז הוא שומע רעש מהמטווח מאחוריו, הוא מסתובב והם נתקלים אחד בשני. הוא משוכנע שיש אויב מולו עם נשקים והם משוכנעים שגם הוא אויב ונפתחת אש מטווח קצר מאוד של 10-15 מטרים".

"השאלה מי פתח באש ראשון נמצאת בחקירת מצ"ח. לא היה נוהל מעצר חשוד או ירי באוויר. היה מקרה של זיהוי מוטעה, תחושה של סכנה ופתיחה באש מטווחים קצרים מאוד. כנראה שהירי היה משני הכיוונים, הארבעה יורים לעבר הקצין הבודד ולא פוגעים בו והוא יורה לעברם כאשר לא ברור בשלב הזה מי פתח באש ראשון. אני מעריך שהוא ירה ראשון ופגע בהם, לא יודע כמה כדורים".

"האירוע הזה מתבצע בתוך שניות ספורות ותוך כדי הצעקות בשניות הללו הם מבינים שזה כוחותינו, מזהים זאת בתוך שניות ומתחילים לטפל בנפגעים. מיד לאחר מכן התחיל טיפול רפואי והוזעקו כוחות רפואה של גדוד השיריון שהתאמן בבסיס נבי מוסא עצמו, המוות שלהם נקבע בשטח". פוקס ציין כי "להבנתי הכוחות לא היו עם מכשירי קשר והזעיקו את כוחות הרפואה בטלפון הנייד".  

מפקד פקמ"ז הוסיף: "האירוע לא קשור לסוגיה של נוהל פתיחה באש, יש כאן זיהוי מטווח קרוב מאוד של אנשים שבעיני הקצין היו מחבלים עם נשק וזמן התגובה שלו היה קצר מאוד. היה כאן זיהוי מטווח אפס של חמושים עם נשק אליך לפנים. הארבעה נעו בתנועה מבצעית הוא חשב שהוא נפל למארב. אין שום קשר בין האירוע להוראות הפתיחה באש, זו שנייה של קבלת החלטה".  

פוקס חזר והדגיש כי אין קשר להוראות הפתיחה באש מכיוון שלמעשה התפתח אירוע שבו הקצין הבין שהוא בסכנת חיים ממחבלים ופעל בשנייה של קבלת החלטה. הוא ציין כי הקצין מטופל וכי מחבקים אותו ודואגים לו. 

זירת אירוע הירי בבקעת הירדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)זירת אירוע הירי בבקעת הירדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הרמטכ״ל כוכבי: "כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במיל' נועם תיבון"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, הגיע לפני זמן קצר לזירת אירוע בבקעת הירדן. הרמטכ״ל קיים תחקור בנקודה ושוחח עם מפקדים בזירת האירוע, ביניהם מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקד עוצבת האש, תת-אלוף עופר וינטר, מפקד חטיבת הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי ומפקדים נוספים.

בתום ביקורו אמר הרמטכ״ל: ״האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי העמוקים למשפחות ההרוגים, משפחת אהרון ומשפחת אלחרר ואני רוצה לחזק את כל החיילים והמפקדים המעורבים באירוע. השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים, בכל הנושאים ובכל רמות הפיקוד".

"התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים ובהשתתפות מפקדים ומומחים רלוונטיים. נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי. במקביל, הוריתי על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה״ל. חובה על כולנו ללמוד אותם, להעמיק בהם וליישם את הלקחים בהתאם.

"אסור לנו לפסוח על אף סעיף בכדי למנוע את האירוע הבא. צה״ל נבחן בפעילות המבצעית והישגיה ובאיכות האימונים, אך לא פחות מכך בשמירה על חיי אדם. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה״. 

צה״ל משתתף בצערן של המשפחות וימשיך ללוותן. תחקור נסיבות האירוע נמשך.