השבוע הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי (שב״כ) חשף וסיכל פעילות איראנית לגיוס אזרחיות ישראליות עבור איראן. במסגרת זו, במהלך החודש האחרון, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בירושלים, כתבי אישום חמורים כנגד חמישה מעורבים. צבי יחזקאלי, פרשן חדשות 13, שוחח הבוקר (שישי) עם ניסים משעל ב-103FM והתייחס לפרשה.

"דעה אחת אומרת שזה ניסיון כושל של ליגה ג' בבית ספר למודיעין, דעה אחרת אומרת שמדובר באירוע חמור שהמודיעין האיראני באמת רצה לשתול כאן תחילתם של זרעי ריגול שיבשיל בעוד כמה שנים. אני נוטה לומר שהניסיון הזה רציני, לא ברמה של מה שישראל עושה שם, זה לא מחתרת הסבתות. לדעתי ההפעלה בעולם הריגול שהייתה יכולה לעשות נזק משמעותי לישראל", הסביר.

לדבריו, המודיעין האיראני לא הולך לשום מקום, "האיראנים מגדירים אותנו כאויב שיש להשמיד אותו והם מנסים לחדור לשורותינו בכל דרך אפשרית. בין אם זה דרך הפעלות שהיו של כתבי אישום של ערביי ישראל שניסו לצלם סוללות פטריוט, בסיסים והיערכות וגם דרך יהודים איראנים, למרות שאני לא מפקפק בנאמנותם למדינה עדיין בהפעלה מודיעינית אתה לא תמיד יודע מול מי אתה עובד".

"זה מלמד אותנו שהאיראנים נחושים והם ממשיכים בתוכנית שלהם. הם לא הולכים לשום מקום ונכון שיש להם נחיתות מודיעינית מול ישראל אבל זה אומר שהם לא התייאשו מהחלום שלהם, מההתקפיות שלהם ולפגוע בנו בכל דרך. לא צריך להקל ראש בעניין הזה", הוסיף.

יחזקאלי התייחס להפעלתן של החשודות בידי מי שהתחזה בפני רובן כיהודי המתגורר באיראן, בשם "ראמבוד נמדר", ואמר כי "הפעלה כזו שנראית כמו הפעלת סבתות, ללכת לצלם ח"כ במספרה, זה נראה מצוקמק אבל לא. ברגע שאחד מהילדים של אותן נשים אמור להתגייס לצבא יש כבר מעבר מהיר לחומר רגיש. מעבר לחומר מודיעיני אמיתי יכול להיעשות בזמן קצר למרות שזה נראה כרגע אולי שלומיאלי".

"אנחנו צריכים להבין מזה שהאיראנים לא זנחו את כל התוכניות ההתקפיות שלהם למרות המו"מ שמתרחש, עוד מעט יחתם הסכם ובא לציון גואל לפי העולם ואיראן כבר לא אויב. איראן אויב מבחינתנו", אמר. 

יחזקאלי טען כי הנחת היסוד של ישראל היא שכל זמן שאין הסכם או שיש הסכם איראן תמשיך בהתקפיות שלה, "צריך מאוד להיזהר בהקשר הזה. נכון שאיש המודיעין האיראני הפיל אותן בפח והן לא ידעו, אל תשכח שלכולם יש קרובים ואני מכיר מקרוב את הסיפורים, אבל השיטות הן מגוונות. קוראים לזה במודיעין משוטה תמים - הוא תמים אבל אתה יכול לשטות בו, גם הארגונים הפלסטינים הפעילו ככה מחבלים אירופאים שעלו לטיסות עם מטענים".

"אתה אף פעם לא יכול לדעת איך זה יגמר, נכון שזה אולי דברים שטותיים אבל מה יקרה אם יום אחד יחזור אחד הילדים הבייתה משירות במודיעין ואז הגישה למחשב יכולה להיות דרך הבית? לכן, ישראל לא מקלה ראש ואני מאלו שחושבים שצריך לראות את זה בתוך הקשר כולל. איראן מתקיפה את ישראל בכל דרך, המלחמה לא נגמרה והיא רק תתעצם. זו הייתה נורת אזהרה לקראת עוד דברים שהאיראנים ימשיכו לעשות נגדנו", סיכם.

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm