בצל יום השישי האחרון של הרמדאן וההסלמה הביטחונית, כוחות המשטרה פעלו היום (שישי) משעות הבוקר המוקדמות ונפרסו ברחבי ירושלים, בעת שעשרות אלפי מתפללים הגיעו להתלל במסגד אל-אקצא. עם סיום תפילת הפג׳אר לפנות בוקר החלו מאות מפרי סדר ופורעי חוק, חלקם רעולי פנים, בהפרת סדר אלימה בשטח הר הבית, שכללה ידויי אבנים וירי זיקוקין. אחת האבנים אף ככל הנראה הגיעה לרחבת הכותל המערבי. על פי הסהר האדום, 12 מתפללים נפצעו במהלך העימותים עם המשטרה. 

עד כה המשטרה עצרה שלושה חשודים בגין מעורבותם בהפרות הסדר ובהמשך צפויים מעצרים נוספים.

המהומות בהר הבית. צילום: דוברות המשטרה

לאחר שמפרי הסדר המשיכו בידוי אבנים ממושך, כוחות המשטרה בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים נאלצו להיכנס לשטח הר הבית, ולהשתמש באמצעים לפיזור הפרות הסדר על מנת להדוף אותם לאחור. פעילות המשטרה נמשכת.

בתוך כך, אף שהשבוע האחרון עמד בסימן רגיעה יחסית בכל הגזרות (למעט ירי הרקטה מלבנון לגליל המערבי), נמשכת הכוננות הגבוהה במערכת הביטחון לקראת התפילות בהר הבית היום - יום השישי האחרון של הרמדאן.

הכוננות הגבוהה ותגבורי הכוחות הגדולים, בעיקר ביהודה ושומרון ובקו התפר, צפויים להישאר בשטח לכל הפחות עד מוצאי יום העצמאות.
לצד הרגיעה היחסית, במערכת הביטחון עדיין סבורים כי הימים הקרובים צפויים להיות מתוחים מאוד וכי אירועים חריגים בהר הבית או פיגוע קשה עלולים שוב לגרום להסלמה בשטח.

בתוך כך, בתוך כך, מפכ"ל המשטרה, רנ"מ יעקב שבתאי אמר בסיום הערכת המצב: "פעילות משטרת ישראל במהלך הרמדאן והאופן שבו עבורו תפילות ימי השישי, מוכיחים שאנו נחושים מאי פעם לא לאפשר לשום גורם קיצוני להפר את הסדר ולפגוע בחופש הדת והפולחן. זו תקופה מאתגרת שבה נדרשנו להשאיר את מחוזות המשטרה חזקים עם כוחות רבים כחלק מהמוכנות לכל תרחיש בכל מקום, ולתגבר את מחוז ירושלים בלוחמים ושוטרים רבים. עתידים לנו אתגרים ואירועים רבים בהם תמשיך המשטרה להיות כוח משמעותי בביטחון הפנים של המדינה".

מפכ''ל המשטרה בכותל (צילום: דוברות המשטרה)מפכ''ל המשטרה בכותל (צילום: דוברות המשטרה)

"הרמדאן הזה גם הראה לנו שוב שמשטרת ישראל חייבת להמשיך להתעצם ולהתחזק בכדי לספק מענה מיטבי לאזרחי ישראל. ראינו גם את שיתוף הפעולה החסר תקדים של שירות הביטחון הכללי, וצה"ל עם המשטרה. הצלחנו יחד, בלי אגו להביא כל אחד בתחומו את היתרון היחסי לפעילות סיכול, מניעה ויוזמה. זו הזדמנות טובה להודות לשוטרי ולוחמי מחוז ירושלים ומג"ב וליחידות המשטרה שתגברו את המחוז בשבועות האחרונים", הוסיף.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן אמר: ״אני מבקש שוב להודות לשוטרים המסורים שלנו שנמצאים בחזית מזה תקופה ממושכת, למפקדים שמובילים את הפעילות במקצועיות ותוך דוגמא אישית, ולשותפים מהארגונים המקבילים, שעובדים איתנו כתף אל כתף לאורך כל הרמדאן. אנחנו ממשיכים בהיערכות עם מערכים חזקים שמלווים את כל הפעילות שלנו במישור המודיעיני המבצעי והתודעתי".

"לצד טיפול בלתי מתפשר במפרי סדר ופורעי חוק, הפעילות המקדימה וההידברות ממשיכים להוות ציר משמעותי מאוד וראינו את זה מניב תוצאות לא אחת, ובפרט בשבוע האחרון. ראינו גם גורמים קיצוניים שונים שמנסים לחולל כל העת הפרות סדר בהר הבית תוך ניצול הרמדאן ופגיעה במתפללים רבים, שהיום יותר ויותר מתוכם מבינים את זה וחלקם גם פועלים נגד זה. אתגרים נוספים לפתחנו ואנחנו ממשיכים בהיערכות המבצעית הרחבה גם בסוף חודש הרמדאן ולאחריו, למען שלום הציבור ובטחונו״.

לנוכח ההזנחה שנמשכה שנים ארוכות בקו התפר, הוחלט בצה"ל על גיוס של שישה גדודי מילואים בשבועות הקרובים. זאת כדי להוריד את העומס מהגדודים הסדירים, שהוקפצו לגזרה למשימת אבטחת קו התפר לאחר הפיגועים הקשים בבני ברק ובתל אביב.

גדודי המילואים יתייצבו לשירות במספר סבבים, כך שלא כל ששת הגדודים יבצעו את פרק המילואים באותו זמן, אלא בדירוג. מדובר בצו מילואים חריג שאישר הרמטכ"ל רב־אלוף אביב כוכבי, שמאפשר את גיוס הגדודים באופן מהיר יחסית. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי מרגע קבלת הצו על ידי איש המילואים, ההתייצבות לשירות אינה מיידית ומדובר בהתראה של שלושה שבועות לכל הפחות.

גם היום נערכת המשטרה בירושלים בכוחות מתוגברים לקראת יום השישי האחרון של חודש הרמדאן, כשאלפי שוטרי ומתנדבי מחוז ירושלים ולוחמי מג״ב, יפעלו ברחבי העיר. ההיערכות המוגברת של המשטרה באזור הובילה לסיכול מהיר של הפרות סדר שהחלו אתמול לפנות בוקר, עם סיום תפילת פג'ר. מיד עם סיום התפילה בהר הבית, בעוד ההמון החל להתפזר, החלו כמה עשרות צעירים להפר את הסדר, לירות זיקוקים לכיוון הכותל המערבי וליידות אבנים.

מפקד מחוז ירושלים שפיקד על הכוחות, נתן את האות להפעיל אמצעים לפיזור הפרות סדר. ואכן, בתוך פרק זמן קצר הצליחה המשטרה - בסיוע של מתפללים מוסלמים - להשתלט על הפורעים ולהרחיקם מהאזור, תוך מעצר של חשוד שניסה לתקוף שוטרים. בהמשך צפויים מעצרים נוספים.