המוסד פרסם אתמול כי סיכל ניסיון התנקשות של כוח קודס של משמרות המהפכה באחד מעובדי הקונסוליה הישראלית באיסטנבול לאחרונה. עוד פורסם כי המתנקש תכנן לרצוח גם גנרל אמריקני בכיר בגרמניה ועיתונאי בצרפת. הפרשן הצבאי של "מעריב" טל לב רם, שוחח על כך הבוקר (ראשון) עם גולן יוכפז ואריה אלדד בתוכניתם ב־103fm.

תחילה, התייחס לב רם לסיבה לפיה המוסד פרסם את הסרטון דווקא עכשיו, למרות שאותה פעולה התרחשה לפני מספר חודשים, ואמר: "כשאתה מסתכל על העניין הזה, על ההקשר עכשיו של סיפור משמרות המהפכה וכוח קודס והדיון שהיה בארה"ב - שירד בינתיים מסדר היום - שהם ייצאו מרשימת ארגוני הטרור וכד', ואתה רואה את העניין של הגרעין, אז למישהו היה אינטרס, לכן החשיפה עצמה היא מאוד חריגה". 

עוד אמר כי "מישהו תכנן מראש את האפשרות שיהיה במגירה את הכלי הזה. אחרי זה, זה מתפרסם באמצעי תקשורת שמזוהה עם האופוזיציה האיראנית בלונדון, ואחרי זה באופן חריג מתפרסם הסרטון, מתפרסם מידע. זו ממש עבודה של קו הסברתי, תודעתי, כמעט רשמי לגבי פעילות של המוסד". 

בתגובה, נשאל האם משמרות המהפכה לא ידעו על האירוע הזה עד אתמול בערב. לב רם השיב: "בוודאי שהם ידעו, אני מניח שהוא דיווח".

לדבריו, "יש פה סוג של פעולה שנועדה גם לייצר השפלה, יש פה פינג פונג שמתנהל, יש פה מערכה שמתנהלת". לב רם הוסיף: "כשאומרים 'מבצע של המוסד' , יש איזושהי תפיסה שמדובר במישהו שהוא אזרח ישראלי. ברוב המקרים, תניחו לכם, בטח בעולם היום של זהויות בעייתיות שהכול מרושת, שהכול עם מצלמות וכד', היכולת היא להשתמש גם באנשים מקומיים, בסוכנים אחרים. תניחו לכם שיש מבצעים יותר מורכבים, יותר סודיים והרבה יותר מורכבים מבחינה מבצעית. לדעתי, פה, בעיקר נראה לי שהקלף המרכזי שרצו להראות פה זה היבט תודעתי".

"ישראל צריכה להחליט כאן ועכשיו לגבי האסטרטגיה שלה לחמאס"

בהמשך, התייחס לב רם למצב הביטחוני המתוח ולפיגוע באריאל שבוצע בסוף השבוע האחרון על ידי שני מחבלים, בו נרצח המאבטח ויאצ'סלב גולב: "אנחנו למדים משני המחבלים הללו שהם מזהים את התורפות, מגיעים בזמן הנכון לצערנו, מזהים את האבטחה, שמים לוחית זיהוי צהובה", אך ציין: "מצד שני, אתה רואה את חוסר המילוט שלהם, העקבות שנותרו מאוד ברורות. אלה לא חבר'ה מאוד מקצוענים וזה קצת מתסכל - שהם ידעו לנצל את התורפות הללו באבטחה סביב אריאל". 

לב רם המשיך והתייחס להסלמה במצב הביטחוני, ואמר: "זה נכון שחמאס לא רוצה הסלמה ברצועת עזה, אבל לישראל בחודש האחרון נוצרה בעיה משמעותית שחייבים לחשוב עליה בהיבטים רחבים יותר. מצד אחד, עזה שקטה, חמאס לא פועל מתוך עזה, בולם אפילו בזרוע אחת. מצד שני, יש לו תפקיד, ואת זה גם אני שומע במערכת הביטחון, תפקיד מאוד משמעותי לא לאפשר לגל ההסלמה הזה להירגע, וכאן ישראל מאוד מוגבלת במנופים שאין לה בעצם על חמאס, כי היא בחרה שההתייחסות לחמאס בעזה היא רק בהתאם לירי רקטות כזה או אחר".

עלך השאלה האם המצב עלול להדרדר עד לכדי מבצע מול חמאס ברצועת עזה, אמר לב רם: "אני לא יודע להגיד לך. אם הדבר הזה ייקטע וייפסק, אז עזה כנראה תישאר שקטה. אני חושב שהאינרציה והגלגל והחיים ומה שאנחנו מכירים שבסופו של דבר קורה, אז גם אם ישראל מאוד לא מעוניינת בעימות בעזה, גם אם חמאס לא רוצה עימות בעזה, החיים יגלגלו אותנו להסלמה. לא יודע אם מבצע וכד', אבל אם זה יימשך בקצבים הללו, תיווצר כאן בעיה וישראל צריכה להחליט כאן ועכשיו גם לגבי האסטרטגיה שלה לגבי חמאס, גם כשלא יורים טילים מעזה".

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, fm103