בעקבות גל הטרור הקלטני וההסתות הבלתי פוסקות מצד מנהיג חמאס בעזה, עולה השאלה האם מנהיג ארגון הטרור יחיא סינוואר צריך להיות על הכוונת של ישראל?  בשיחה עם פרופסור אריה אלדד ובן כספית, בתוכניתם ב־103fm, יחיעם ששון, לשעבר ראש המטה ללוחמה בטרור, ביקש להביע את דעתו בנושא. 

בפתח השיחה, אמר ששון כי הסיכולים הממוקדים משפיעים על הנהגת הטרור, והסביר: "בסיכול ממוקד מוצלח יש אפקט של הרתעה תודעתית משמעותית. הרתעה שמבטאת, כלפי החמאס במקרה שלנו, רמת מודיעין גבוהה מאוד, יכולת מבצעית מדויקת ונחישות של החלטה. לומר שמי שמסוכל משאיר חלל לאורך זמן, התשובה היא לא. בדרך כלל קמים מחליפים, יותר טובים פחות טובים, אבל קמים מחליפים".

ששון טען כי "לדיון הציבורי סביב עניין הסיכול הממוקד לגבי סינוואר צריך לזכור שלא מדובר באירוע של חקירה שמקבלים זימון עם עיתוי ומקום, וההפתעה ואי הוודאות היא המפתח".

"איך, מתי ואיפה או היכן זה לא נושא לדיון ציבורי, "הוסיף ואמר: "חשוב שגם סינוואר ומוחמד דף, וישנם עוד כמה מנהיגי טרור שבהחלט יכולים להצטרף לחבורה הזו. ההסתה, לצערנו, האפקטיבית לרצוח אזרחים יהודים ללא הבחנה מעניקה להם את התואר של בני מוות. זה תואר לכל החיים. מבחינתי שימשיכו לחיות בפחד ובחשש מתמיד. אין כאן איזושהי השפעה אסטרטגית אבל ההשפעה טובה ונכון לעשות את זה כפי שאמרתי קודם - בזמן ובמקום הנכון".

"אין ספק שגם האלמנט של לעשות צדק נח על השולחן"

לדבריו של ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר, "אין ספק שגם האלמנט של לעשות צדק נח על השולחן. אני בהחלט רואה בסינוואר חלק משמעותי מפצצה מתקתקת. כל ההסתה שלו, הדחיפה שלו את הפלסטינים, הפנייה לערביי ישראל לרצוח אזרחים ישראלים ללא שום הבחנה זו פצצה מתקתקת וככזאת צריך להשמיד אותה. צריך לפגוע בה וצריך לחסל אותה. כמובן, אני חוזר ומדגיש, זה לא צריך להיות מחר בבוקר אבל זה צריך להיות בזמן המתאים".

בסיום השיחה, התייחס ששון לביקורות הרבות שנשמעו בעקבות תיעוד אחד המחבלים מעשן סיגריה אותה קיבל רגע לאחר תפיסתו: "נראה לי שהעניין זניח. מהרגע שהמחבל נתפס ונלכד בואו נשאיר לשב"כ את השיטות לקבל אינפורמציה בזמן אמת ולעיתים האינפורמציה המיידית חשובה מאוד, גם במחיר של סיגריה".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm