בעקבות מעצרו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בגדה, באסם א-סעדי, קיים ראש הממשלה יאיר לפיד הערכת מצב שבה הוחלט על העלאת הכוננות בדרום, כולל סגירת נתיבי הרכבת וחסימת כבישים. לאחר ארבעה ימים של הגבלות תנועה, מצוקתם של תושבי האזור ובעלי העסקים הולכת וגוברת. הפרשן לענייני ערבים של "חדשות 13" צבי יחזקאלי הביא הבוקר (שישי) את כל העדכונים האחרונים והביע את דעתו בנושא בתוכניתו של ניסים משעל ב-103FM.

מחשש לפיגוע נקמה: במערכת הביטחון הוחלט להמשיך בבידוד עוטף עזה לאורך סוף השבוע
"אחת הדמויות המשפיעות בגדה": האם מעצר א-סעדי צפוי להצית את השטח? | האזינו
הג'יהאד האסלאמי במסר מאיים בעברית: "מחכים שבעזה יכריזו על מלחמה"

בפתח הראיון נשאל יחזקאלי האם הג'יהאד האסלאמי יממש את איום הנקמה בעקבות מעצרו של א-סעדי."הם מסתכלים ואומרים 'למה לירות טיל? זה עובד גם בלי'", השיב הפרשן. "אף אחד לא יודע מתי זה ייגמר, בינתיים תושבי העוטף נמצאים בסגר. הג'יהאד אומר בפעם הראשונה 'אנחנו מצליחים להטיל סגר על היהודים'. כולם מחכים לפעולה של הג'יהאד, הוא הצליח לכפות על ישראל משוואה כפולה, הראשונה היא 'אתם עוצרים, לא מחסלים, בג'נין? אנחנו נשבית לכם את תנועת הרכבות בדרום', וישראל עזרה להם לביסוס המשוואה כי ברגע שהיא עצרה והייתה התרעה שהג'יהאד עומד לירות היא בחרה לרדת לכוננות ולא להקדים תרופה למכה.

הדבר השני שהג'יהאד אומר זה 'כל מה שיקרה מעכשיו בשטחים אני אעשה לכם כאב ראש בעזה', ישראל עזרה לג'יהאד לחבר בין שתי זירות שלא היו מחוברות. מול איראן אנחנו לא מפחדים, מול הג'יהאד כנראה שכן. התדר שהג'יהאד קולט בחדר המבצעים שלו זה שישראל מפחדת. ולכן, הם מחשבים את צעדיהם בהתאם, שמת לב לרשימת הדרישות שלהם? לשחרר את סעדי, אידיאולוג של הג'יהאד, בכלל לא חמוש. הוא זכה לשדרוג רק בגלל היחס של הג'יהאד והיחס שישראל גררה אחר כך. אנחנו בסוג של בעיה, אם ישראל רוצה שקט שתכניס את עצמה לכוננות, אם היא רוצה התרעה זה עניין אחר. הפחד של ישראל להתגרות או לפתוח באש מביא אותה לשמור על ערך השקט יותר מאשר על ערך ההרתעה".

"הם מפעילים אותך, מתי שהם ירו אתה תגיב, מתי שהם יאיימו אתה תכנס לכוננות", המשיך יחזקאלי. "חמאס יקבל עד אז אישורים לצאת לרצועת עזה, ברצונם ירו ברצונם לא. לאן זה הולך? לפי חמאס ולפי הג'יהאד. זה הולך לכיוון ההתשה האיטית, הם אף פעם לא יהפכו לחובבי ציון גם אם תפתח את כל רצועת עזה, הם תמיד יעשו את השיקול. שק מלט שנכנס לרצועת עזה לעולם ילך לבניית מנהרה. הם ימשיכו תמיד להתגרות בנו ולהרוויח על חשבון הטעויות שלנו".

במענה לשאלה האם הנקמה תצא לפועל השיב הפרשן: "זה לא משנה. הג'יהאד האסלאמי מרקיד אותנו ומנהל אותנו בדיוק כמו חמאס שמנהל אותנו באיזה טיל שעף. הג'יהאד הרוויח פעמיים שהוא הכניס אותך לכוננות. אם שלטון חמאס ברצועה תמיד יהיה חמאסי תמיד תתמודד עם זה, לעולם לא יהיה סוף עד שהשלטון ייפול. הם מנהלים שם ג'יהאד מול ישראל בתמיכת איראן והם לעולם לא יאהבו אותך ולעולם לא יהיה הסכם, גם אם תוציא את כולם לעבוד בישראל".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו, 103fm