מבצע "עלות השחר" - היממה השנייה: סבב הלחימה בין ישראל לארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי נכנס ליומו השני, עם חידוש ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. במקביל, צה"ל ממשיך לתקוף מטרות של הג'יהאד האסלאמי ברצועה. בשעות הערב, כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי בכיר בג'יהאד האסלאמי נהרג ברפיח.

במקביל, שר הביטחון קיים הערכת מצב עורף בסיומה מסר: "אם תישמעו להנחיות, אם נגלה ערבות הדדית, אם נהיה חזקים ומלוכדים – נמנע פגיעה בנפש, ונאפשר לצה"ל, שב"כ וכל כוחות הביטחון להשיב את השקט ולפגוע פגיעה קשה בג'יהאד האסלאמי". רה"מ לפיד שוחח עם ראשי רשויות בדרום הארץ ועדכן אותם בהתפתחויות המבצע "עלות השחר".

מבצע "עלות השחר" – סיקור מיוחד:

"עלות השחר" נפתח בהצלחה, אך התקופה המסוכנת מתחילה עכשיו | בן כספית

הסיכול שפתח את המבצע: כך חוסל בכיר הג'יהאד האיסלמי | צפו

גנץ מאיים: "הנהגת הג'יהאד האסלאמי בחו"ל תשלם מחיר"

בעקבות המבצע: הגבלות פיקוד העורף המעודכנות


על פי דיווחים פלסטיניים, עד כה נהרגו בתקיפות צה"ל 15 תושבי הרצועה ויותר מ-125 נפצעו.

עד כה שוגרו לעבר שטח ישראל כ-350 רקטות ומערכת כיפת ברזל רשמה 95% אחוז הצלחה ביירוטיה, כמו כן, 94 רקטות נפלו עוד בתוך שטח הרצועה. מערכת כיפת ברזל רשמה כ-160 יירוטים. אדם אחד נפצע קל מאוד מפגיעת רקטה בסמוך לרפת בקיבוץ בחבל אשכול. בהמשך, שני חיילים שהגיעו לטפל בנפל של פצמ"ר שלא התפוצץ בעוטף נפגעו קל מרסיסים של רקטה שנפלה באזורם.

עדכונים שוטפים:

23:37: גורם בכיר באמ"ן טען הערב, בהתייחסות לאירוע בשכונת ג'בליה בו נהרגו מספר פלסטינים ובהם ילדים כי " יש לנו מידע מוצק גם מקרב אזרחים פלסטינים רבים שמאמת את העובדה שהפגיעה בילדים בג׳בליה נגרמה מרקטה כושלת של הג׳יהאד האיסלאמי". 

במקביל, ראש אגף מבצעים אלוף עודד בסיוק הודיע כי אכן חוסל מפקד גזרת הדרום של הג'יהאד האסלאמי. "למעשה כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד בעזה חוסלה", הוסיף.

23:03: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים וניר עם.

22:55: אזעקת צבע אדום הופעלה באשקלון.

22:50: ראש מערך ההסברה הלאומי הודיע כי " בניגוד לפרסומים הפלסטינים לגבי האירוע בג'באליה יש להבהיר:  יש בידינו סרטונים המוכיחים מעל לכל ספק שלא מדובר בתקיפה ישראלית. כוחות הביטחון הישראלים לא תקפו בג'באליה בשעות האחרונות.  הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי הג'יהאד האסלאמי". 

"עם פרסום הידיעות בתקשורת הפלסטינית והבינלאומית, התקיים תחקור כולל שהעלה באופן חד-משמעי כי לא מדובר בתקיפה ישראלית אלא בשיגור רקטה מהרצועה, שנפלה בלב ג'באליה. כל ירי של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הוא פשע מלחמה כפול. הוא יורה על אזרחים, ומשתמש בתושבי עזה כמגנים אנושיים. האירוע הזה הוא דוגמא לפגיעה של הג'יהאד האסלאמי בתושבי הרצועה. ישראל מצרה על כל פגיעה בחפים מפשע", סיכם.

22:10: דיווח ראשוני: מסתמן כי במהלך תקיפה של כוחות צה"ל ברפיח, הצליחו הכוחות לחסל בכיר בג'יהאד האסלאמי.

22:03: אזעקת צבע אדום הופעלה בברכיה, הודיה, ניר ישראל, בית שקמה, גיאה, תלמי יפה, אזור תעשייה עד הלום, אמונים, בית עזרא, גבעתי, ניצנים, עזר, שדה עוזיהו ובארז.

21:35: כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי לפחות שבעה בני אדם, בהם ארבעה ילדים, נהרגו בתקיפה ישראלית על חוליית משגרים בשכונת ג'בליה.

21:30: אזעקת צבע אדום הופעלה בניצן, אשקלון ובאר גנים.

21:25: שגרירות רוסיה בקהיר פרסמה הצהרה לפיה "המערב מודאג מהמצב באוקראינה, בעוד הוא צופה ברשלנות בישראל הורגת פלסטינים ומשמידה את רצועת עזה". במקביל, ראש הממשלה יאיר לפיד סיים הערכת מצב ביטחונית בקריה, יחד עם השר לביטחון פנים עמר בר לב.  במסגרת הדיון ניתנה סקירה של תמונת המצב בזירת הפנים, ועל היערכות כוחות המשטרה בשטח. בנוסף, דנו במענים הנדרשים לאור המצב בדרום, וכן בהיערכות לקראת אירועי ט' באב, שהחלו הערב.

21:12: דיווח ראשוני: במטח הרקטות של השעה 21:00 על יישובי הדרום, מפעל שטראוס בשדרות נפגע פגיעה ישירה.

20:44: שרידי רקטה שיורתה נפלו ברפת בקיבוץ זיקים, נזק קל נגרם.

20:43: אזעקת צבע אדום בבארי, זמרת, שובה, כפר מימון, בית הגדי, מעגלים, גבעולים, מלילות, נתיבות, עלומים ושוקדה.

ירי רקטות מרצועת עזה במהלך מבצע ''עלות השחר'' (צילום: מג'די פתחי/TPS)ירי רקטות מרצועת עזה במהלך מבצע ''עלות השחר'' (צילום: מג'די פתחי/TPS)

20:41: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים וניר עם.

20:33: אזעקת צבע אדום הופעלה בעין השלושה.

20:15: שריפה פרצה ביער קק"ל, צמוד לנחל עוז. ישנו חשד כי השריפה פרצה בעקבות נפילת פצמ"ר.

השריפה ביער קק''ל (צילום: כב''ה)השריפה ביער קק''ל (צילום: כב''ה)

20:00: אזעקת צבע אדום הופעלה בניר עוז ובמגן.

19:52: אזעקת צבע אדום הופעלה בכרם שלום.

19:48: אזעקת צבע אדום הופעלה באשקלון, מבקיעים, בית שקמה, בת הדר, משען וגיאה.

19:41: אזעקת צבע אדום הופעלה באור הנר ובארז.

19:20: אזעקת צבע אדום הופעלה בזמרת, שובה, סעד ועלומים.

19:12: צבע אדום בנתיב העשרה.

19:08: מטח רקטות נוסף נורה לעבר מטווח ניר עם, שדרות, איבים - אזעקת צבע אדום הופעלה.

19:00: אזעקת צבע אדום הופעלה בנחל עוז.

18:40: אזעקת צבע אדום הופעלה בכיסופים, אשקלון וזיקים.

18:27: אזעקת צבע אדום הופעלה ברעים.

18:25: זמן קצר לאחר ירי הרקטות לעבר גוש דן, כוחות הביטחון הודיעו כי נרשמה נפילה אחת בחופי תל אביב ואחת בחופי נתניה.

18:16: ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, הגיע לתאי התקיפה במרכז האש בפיקוד הדרום. במהלך ביקורו, שוחח עם מפקדי ואנשי מרכז האש שמובילים את התקיפות וביצע עימם הערכת מצב להמשך הפעילות ההתקפית ברצועה: "לא נאפשר לאף ארגון באף זירה לפגוע בריבונות של מדינת ישראל".

הרמטכ"ל כוכבי במרכז האש בפיקוד הדרום, דובר צה"ל

18:12: צבע אדום בחולית ונחל עוז. נפילה נרשמה בעיר אשקלון, אין נפגעים בנפש.

פגיעת הרקטה באשקלון (צילום: דוברות המשטרה)פגיעת הרקטה באשקלון (צילום: דוברות המשטרה)

18:04: אזעקת צבע אדום הופעלה באזור, בת-ים, חולון, מקווה ישראל, תל אביב - דרום העיר ויפו וראשון לציון - מערב.

18:03: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, אשקלון, זיקים, איבים, ניר עם וכרמיה.

18:01: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים וניר עם.

17:59: אזעקת צבע אדום הופעלה בכיסופים ובכרם שלום.

כוחות צה''ל ברצועת עזה, מבצע ''עלות השחר'' (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)כוחות צה''ל ברצועת עזה, מבצע ''עלות השחר'' (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

17:55: אזעקת צבע אדום הופעלה בכרם שלום.

17:53: אזעקת צבע אדום הופעלה בנחל עוז.

17:40: אזעקת צבע אדום הופעלה בכיסופים.

17:25: צה"ל פגע לפני זמן קצר באמצעות כלי טיס בשלושה קני מרגמות לשיגור פצמ״רים של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי פלסטיני במרחב רצועת עזה.

17:16: אזעקת צבע אדום הופעלה פעם נוספת בנחל עוז.

17:03: אזעקת צבע אדום הופעלה בנחל עוז.

16:58: אזעקת צבע אדום הופעלה בנתיבות, כפר מימון, תושיה ונחל עוז.

16:50: אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר אשקלון.

16:20: ראש הממשלה לפיד שוחח עם ראשי רשויות בדרום הארץ ועדכן אותם בהתקדמות המבצע "עלות השחר". ראש הממשלה הדגיש כי יש לוודא שהתושבים יקשיבו להנחיות פיקוד העורף, ואמר כי הן מצילות חיים. ראשי הרשויות הביעו תמיכה וחיזוק במטרות המבצע "עלות השחר", ואמרו כי תושבי העוטף חזקים ויש רוח גבית להמשך קיום המבצע עד להשבת הביטחון לאזור.

רה"מ לפיד שמע מראשי הרשויות על הצרכים המידיים וארוכי הטווח של האזור, בעקבות פרוץ המבצע. וכן, עדכן אותם רה"מ כי בהמשך היום יתכנס פורום המנכ"לים, בהובלת מנכ"לית משרד רה"מ, במטרה למפות, לסנכרן ולייעל את המענים לתושבים כדי לסייע ככל הניתן.

16:16: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים, ניר עם, גבים ומכללת ספיר.

16:05: שר האוצר אביגדור ליברמן כינס דיון חירום במשרד האוצר בהשתתפות המנכ״ל וצמרת המשרד במטרה לבחון וליישם צעדי סיוע מידי לנפגעים בסבב הלחימה הנוכחי. שר האוצר אביגדור ליברמן:  ״עם ישראל חזק וגם האויב יודע זאת. נעשה כל שביכולתנו על מנת להבטיח את היציבות הכלכלית והביטחונית של אזרחי ישראל בכלל ותושבי הדרום בפרט״.

15:55: מוחמד שלח, בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר היום כי "התנועה לא תקבל שום תיווך או הבנה עם האויב בטרם תשלים את משימת הנקם על דמו של השהיד תייסיר ג'עבר. אנחנו עוד לא במצב לדבר על הפסקת אש".

15:48: אזעקת צבע אדום בבארי.

15:39: צה"ל הודיע כי תקף מחסני אמל"ח של ארגון הטרור גא"פ ברצועת עזה. מסוקי קרב וכלי טיס תקפו שני מחסני אמל"ח ימיים אשר מוקמו בבתיהם של פעילים מהכוח הימי של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה.

15:34: אזעקת צבע אדום בנחל עוז ובעלומים.

15:30: אזעקת צבע אדום הופעלה בנחל עוז.

15:10: שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב עורף וסייר בחדר המצב המשותף של רח"ל ופיקוד העורף ביחד עם סגן שר הביטחון אלון שוסטר, מנכ״ל משרד הביטחון אלוף (במיל׳) אמיר אשל, מפקד פיקוד העורף האלוף רפי מילוא וראש רח"ל תא"ל (במיל׳) יורם לרדו. גנץ: ""ערכנו לאורך התקופה האחרונה באופן רחב למתן מענה לאזרחים בעורף בכלל, ולתושבי עוטף עזה בפרט. במסגרת הזו, פיקוד העורף פרוס לצורך מתן מענה מבצעי והסברתי, ואנחנו גם נותנים מענה מערכתי באמצעות אגף השיקום של משרד הביטחון לפגועי הנפש. אני מבקש לפנות לציבור – אתם הגב של לוחמי צה"ל. אם תישמעו להנחיות, אם נגלה ערבות הדדית, אם נהיה חזקים ומלוכדים – נמנע פגיעה בנפש, ונאפשר לצה"ל, שב"כ וכל כוחות הביטחון להשיב את השקט ולפגוע פגיעה קשה בג'יהאד האסלאמי".

14:59: אזעקת צבע אדום בנתיב העשרה. 

14:40: אזעקת צבע אדום במבקיעים ונחל עוז.

14:35: דובר משרד הבריאות בעזה: "אנחנו מודיעים רשמית על הספירה לאחור להפסקת הפעילות הבריאותית בכל בתי החולים בתוך 72 שעות. השעות הקרובות יהיו קשות מאוד למערכת הבריאות. קטיעת החשמל הוא איום על פעילות הצוותים הרפואיים". 

14:28: המטח לעבר שדרות: רקטה פגעה בבית בעיר בזמן שהמשפחה שהתה בממ"ד, אין נפגעים בגוף אך נגרם נזק. 

פגיעה בבית בשדרות (צילום: דוברות עיריית שדרות)פגיעה בבית בשדרות (צילום: דוברות עיריית שדרות)

14:21: דיווח ערבי: מצרים הציעה הפסקת אש, בקהיר ממתינים לתגובות הצדדים. 

14:18: צוותי טנקים וכוחות שריון תוקפים יעדי טרור ברצועת עזה. 

14:14: אותרה נפילה ברחוב בשדרות, ללא נפגעים בגוף. 

14:10: אזעקה באשקלון ושדרות. 

14:05: עיריית אשקלון עדכנה כי מטח של כ-10 רקטות לעבר העיר אשקלון, ללא נפילות בשטח העיר. 

13:58: אזעקה נשמעה באשדוד, אשקלון ושדרות. 

יירוט רקטות מעל שדרות (צילום: יניב כליף, אפליקציית חמ״ל)

13:46: מפקד משמרות המהפכה מאיים: "ישראל תשלם מחיר כבד על התקיפות בעזה". 

13:33: אזעקה בשדרות והסביבה. 

13:20: מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה נפגש עם מפקד משמרות המהפכה חוסין סלאמי בטהרן.

מזכ''ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד אל נאחלה בטהרן (צילום: רשתות ערביות)מזכ''ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד אל נאחלה בטהרן (צילום: רשתות ערביות)

13:10: ראש הממשלה יאיר לפיד יכנס היום בערב בשעה 22:30 את ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) בקריה בתל-אביב.

13:08: אזעקת צבע אדום בניר עוז.