אלוף (מיל') עמוס ידלין, לשעבר ראש אמ"ן, עמית מחקר אוניברסיטת הרווארד, שוחח הבוקר (שני) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על מבצע "עלות השחר" וסיכם את שלושת ימי המבצע. 

95% אחוזי הצלחה לכיפת ברזל: צה"ל מסכם את המבצע ונערך לחזרה מדורגת לשגרה
ג'יהאד היה רק ההתחלה: כך הייתה נראית המערכה עם הצטרפות חמאס | פרשנות
"הג'יהאד יצא חבול, אך משדר ניצחון": אוהד חמו מסביר כיצד נתפסת הפסקת האש בעזה

הוא פתח ואמר: "חמאס מגלה את מה שמגלים הרבה ארגוני טרור, שיש לו אחריות מדינתית ברצועת עזה על שני מיליון איש. אנשים צריכים לקום בבוקר עם מזון על השולחן, שתהיה להם פרנסה, שתחנת הכוח תייצר חשמל, שהביוב לא יזרום ברחובות. כאשר יש להם את האחריות של ממשלה, השיקולים שלהם אחרים לגמרי".  

כשנשאל אם זה אומר שגם ישראל מכירה בחמאס כריבון השיב: "לא באופן רשמי, אבל דה פקטו בהחלט כן. אנחנו רואים גם שינוי במדיניות של ישראל בשנה האחרונה. ישראל בעצם נותנת לחמאס איזשהם גזרים בממד הכלכלי, יציאת הפועלים לעבודה היא הדוגמה הטובה ביותר, 15 אלף פועלים שהיום הם בעצם חלק בלתי נפרד מהכלכלה העזתית".  

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

הוא הוסיף: "חמאס זה פרטנר מאוד בעייתי, אויב מר, אבל במידה מסוימת מה שקרה בין חמאס לג'יהאד בעזה ב־2022, קרה בין הרשות לחמאס לפני אולי שני עשורים בגדה. הרי היה לנו את הפת"ח כאויב מר, כאחד שלא נדבר איתו, כארגון טרור, ומתישהו ב־1993 נחתמו הסכמי אוסלו ומי שהתייצב כנגד הרשות הפלסטינית, זה היה החמאס. היום, בעצם החמאס הוא בתפקיד הרשות, הג'יהאד בתפקיד החמאס ואנחנו צריכים לנהל את זה לפי האינטרסים שלנו". 

ידלין ציין כי "ישראל לא יכולה להגיע להסכם אפילו עם אבו מאזן. בוא נגיד שאפילו אם ממשלת ישראל תסמיך את ניצן הורוביץ לנסוע לרמאללה ולנסות להביא הסכם, הוא לא יצליח, בוודאי עם החמאס. אבל אפשר בהחלט לנהל הסדרים, בלי ששני הצדדים מכירים אחד בשני, בלי שהם חתמו על הסכמים. עם החמאס אנחנו לא מצליחים לעשות הסדרה קטנה. פחות או יותר המצרים אומרים מתי תהיה הפסקת אש עם שני פרמטרים, היום והשעה, על כל השאר לא מסכימים". 

"יש בין החמאס וישראל הסדרים דה פקטו במקומות שמשרתים את שני הצדדים. למשל, שקט תמורת שקט משרת היום את שני הצדדים. חמאס עוד לא התאושש משומר החומות, ואחת הסיבות שהוא לא התערב בסבב הזה היא שעזה זקוקה לשיקום. אפילו הזרוע הצבאית של חמאס זקוקה לשיקום".  

כשנשאל אם ישראל צריכה לחשוב לסכל את סינוואר או מנהיגים צבאים נוספים ידלין הדגיש: "לא ברגע זה. ברגע זה, זה אינטרס של ישראל והחמאס שיהיה שקט. זה היה סבב מאוד מוצלח. הוא היה באמת נקי, כמעט לא פגענו בחפים מפשע ובבלתי מעורבים, אין אף ישראלי שנפגע, אני חושב שזה הישג יוצא מן הכלל. זה היה סבב מאוד מוצלח, אבל - נגד ארגון טרור קטן. אם זה היה מול חיזבאללה, זה היה עשרת מונים יותר קשה".  

על התפקוד של ההנהגה הישראלית ובעיקר ראש הממשלה יאיר לפיד אמר ידלין כי "אני חושב שהיה פה צוות וזה דבר מאוד יפה בעיניי. העימות הצבאי, המעשה הצבאי, הוא המשך של המעשה המדיני, ואני חושב הממשלה תיבחן גם, איך אחרי הצלחה צבאית, היא גם ממשיכה את החלק המדיני לכיוון של הסדרים שמאפשרים לשני הצדדים לחיות, בלי שהם מוכנים להכיר אחד בשני או לחתום על איזשהו הסכם". 

על תוצאות הסבב מבחינת ההרתעה הישראלית אמר: "המטרות של המבצע היו מוגבלות, אבל ההרתעה שאתה שואל עליה הייתה אחת מהן, ואני חושב שיש פה עלייה והתחזקות של ההרתעה הישראלית. כשנסראללה מסתכל ורואה את הדיוק של המודיעין הישראלי, שיודע למצוא מפקדים שהוא חיפש, ולמודיעין מדויק, מדינת ישראל יודעת לחבר גם אש מדויקת".  

 איך טהרן מסתכלת על זה? 
"היא הרבה יותר רחוקה. בחסות המבצע הזה היא התגנבה לווינה, ובלי שנשים לב יכול להיות שהם והאמריקנים יחתמו בשבוע-שבועיים הקרובים על ההסכם, אבל אם לנסראללה היו איזשהן מחשבות לפגוע בכריש, אז לאור מה שהוא ראה, הוא יחשוב פעמיים". 

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, fm103