כוחות שב"כ, ימ״מ, מג"ב וצה״ל פעלו הבוקר (חמישי) לסיכול טרור בלב מחנה הפליטים ג׳נין עקב מידע התרעתי מודיעיני שהתקבל על חוליה של שלושה מחבלים המשויכים לג’יהאד האסלמי, וחשודים בין היתר בירי לעבר כוחותינו וכן בתכנון ביצוע פיגועים בשטח ישראל. במהלך הפעילות חוסלו עשרה מחבלים, כך לפי דיווחים בתקשורת הערבית, וביניהם שלושת המבוקשים, שפתחו באש ניסיון מעצרם ונהרגו.

המבוקשים, פעילי גא"פ המעורבים בפעילות טרור ענפה, חשודים בביצוע מספר פיגועי ירי לעבר כוחות צה"ל ותכנון של פיגועים משמעותיים נוספים. במהלך פעילות הלוחמים לכיתור המבנה בו שהו המבוקשים, זוהו שני מבוקשים חמושים אשר ברחו מן המבנה. הכוחות ירו לעברם ונטרלו אותם. אחד המבוקשים ששהה במבנה הסגיר את עצמו לכוחות במקום. כמו כן, כוחות הנדסה נכנסו למבנה כדי לפוצץ שני מטענים אשר שימשו את המבוקשים. במקום היה מבוקש רביעי חמוש שנוטרל גם הוא על ידי הלוחמים.

במהלך ניסיון המעצר בוצע ירי לעבר כוחותינו אשר השיבו אש לעבר החמושים. זוהו פגיעות במספר חמושים. נבדקות טענות על הרוגים נוספים כתוצאה מחילופי הירי. אין נפגעים לכוחותינו.

מערכת הביטחון בישראל טוענים כי הפעילות במקום סיכלה פיגוע גדול. 

פלסטינים דיווחו כי הצליחו לפגוע ברחפן מסוג דורון צבאי שכיוון את את הכוחות בעיר. בעקבות האירוע דיווח ערוץ אל-ג'זירה כי "הג'יהאד האיסלאמי הודיע למתווכים כי ישראל נושאת באחריות למתקפה על מחנה הפליטים ג'נין, וכי אם התוקפנות לא תפסק - כל האפשרויות פתוחות".

חוליית "גוב האריות" מסרה בתגובה: "אנו מאשרים שהכיבוש הזה יודע רק את שפת האש ואבק השריפה, וקוראים לאנשינו בשכם ובגדה להכריז על שביתה מקיפה, התגייסות כללית והתנגשות עם הכיבוש בכל נקודות המגע".

הפרשן הצבאי של מעריב שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ברדיו 103FM, והסביר על הפעילות בג'נין: "יש לה משמעות רחבה בהתאם למה שיתפתח ממנה. אין ספק שבתוצאות היו יכולים להיות אירועים רבים שמסתיימים בתוצאות כאלה, אבל כשיש תוצאה כל כך חריגה, זה כמובן יכול להתפתח לגזרות אחרות". הוא הוסיף כי "מבחינה מבצעית הפעולה מוצלחת".

כשנשאך האם ישנה היערכות גבוהה, השיב: "בוודאי. ג'נין היא דלק בגלל שהג'יהאד פועל בה שיכולה להקרין על רצועת עזה. לכן זו ההיערכות המרכזית. תשעה הרוגים זו התוצאה של האירוע הזה, זה נתון שלא ראינו אותו בכל השנים האחרונות שמתרחש בג'נין. האם יכולות להיות השלכות על עזה? בוודאי שכן. יהיו הערכות, יהיו תדרוכים, אבל בהחלט יכול להיות שלאירוע הזה יהיו משמעויות, אנחנו שומעים גם קולות משכם".