צה"ל תקף הלילה (בין חמישי לשישי) מטרות חמאס ברצועת עזה, זאת בתגובה לירי הרקטות לדרום. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח הבוקר עם ניסים משעל ב-103FM והתייחס לאירועים הביטחוניים האחרונים: "כל אחד צריך לראות איך הוא מרוויח בסבב הזה. הפלסטינים יצרו פה סוג של משוואה, ככל שהם יחליטו מעבר לרף מסויים של הרוגים, ברגע שהם יחליטו שמשהו שקורה בג'נין תהיה נקמה בעזה הם עושים את זה וישראל מכילה את זה".

"נמנע פיגוע גדול": מסתערבים חיסלו עשרה מחבלים במבצע דרמטי בג'נין
ירי כבד ורימונים מטווח קרוב: תיעודים דרמטים וחדשים מהקרב בג'נין
בצל המתיחות בשטחים: האם ישראל בדרך להסלמה מול עזה?

"כל אחד מרוויח פה משהו בנוסחה. ישראל הרוויחה בזה שהיא יצרה סוג של הרתעה שהיא כננס לג'נין ב-8 בבוקר לחסל מבוקשים ומצד שני הפלסטינים בעזה מסתכלים על זה בעיקרון הסבלנות לאורך זמן, הם יצרו משוואה שאתה פעם הבאה תפחד לעשות מהלכים בג'נין כי אתה תדאג ממה שקורה ברצועת עזה. גם אם הם ירו ואתה תקפת מבנים ריקים בסופו של דבר ידם על העליונה", הוסיף.

לדבריו, ידם של הג'יאהד והחמאס על העליונה. "בפעם הבאה תפחד לחסל בג'נין. אתה רואה את זה בעיניים מערביות שעכשיו יהיה שקט, הרווחת את הסיכול של אתמול. הם רואים את זה בכך שבפעם הבאה, בתנאי הפתיחה של הסבב הבא אתה כבר תיזהר לעשות את זה בג'נין. תראה את הוראות הפתיחה באש של החיילים, אם יזהרו לא להגיע לכזו תקרית ישראל תיסוג מכזה תקדים והחמאס וג'יהאד האסלאמי ימצבו את זה כנקודה הרתעתית. הג'יהאד מצד אחד לא פראייר, הוא לא יבליג. שים לב שאתמול אחרי החיסול מיד ישראל נתנה את ההודעה 'פנינו לא להסלמה'. הם כבר הזמינו את התגובה של הג'יהאד, הג'יהאד ירה, יצא כמגינם של הפלסטינים בג'נין. מדוע? כי אתה בעצם אפשרת את זה", ציין.

פעילות לוחמי הימ"מ בג'נין (צילום: דוברות המשטרה)

"זה מה שאני אומר על העניין הזה. עכשיו בוא נראה איך נפעל במחנה הפליטים ג'נין. לא פעם הייתי שם ונשארתי שם לילות, אנחנו מדברים על המקום הזה שהוא בשיאו כרגע. ג'יהאד מצליח להזרים כסף ונשק למבוקשים שם. הרשות הפלסטינית וודאי לא נכנסת לשם וישראל צריכה לשבור את הראש עם קבוצות של מחבלים שגדלות כל הזמן. רמדאן הקודם 19 הרוגים ישראלים בפיגועים שהיו, יש כבר הלהטה על הסיפור של הרמדאן. בכלל כל הרמדאן בשנים האחרונות מצד חמאס ממותג כחודש הג'יהאד כלפי ישראל. גם לבדוק את הממשלה החדשה ואת השר בן גביר. אני לא מאלה שמחפש סיבה ותוצאה, אני לא חשוב שבגלל שצה"ל נכנס לג'נין תהיה הסלמה, הסלמה היא תמיד קיימת, תוצאה של אפשור", הוסיף.

לדבריו, "ישראל באופן שבה היא מטפלת בסוגיה מאפשרת לטרור להרים ראש, לכן לא צריך סיבה. אני חושב שהרמדאן הזה יתודלק בהרבה הסתה וכל מי שרוצה להסלים ברמדאן הזה ינצל את ההזדמנות. לא סתם השר לביטחון פנים אומר אנחנו לפני שומר חומות 2. מה היה שנה שעברה? ערביי ישראל הודלקו על ידי חמאס. אותה הסתה קיימת לקראת הרמדאן הנוכחי. 

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm