פרופ' אבישי ברוורמן, חתן פרס ישראל ולשעבר יו"ר ועדת הכספים והכלכלה, שוחח היום (ראשון) עם ענת דוידוב בתוכניתה "איפה הכסף" ב-103FM וביקר בחריפות את הדרך שבה מנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו את חלוקת הכספים הקואליציוניים: "נתניהו מסכסך והופך את מדינת ישראל לשבטים. 'ארגנטיניזציה' של מדינת ישראל", תקף.

נתניהו בישיבת הממשלה: "התקציב יעבור למרות תעמולת הכזב"

בפתח הדברים נשאל ברוורמן אם הוא זוכר סכום בסדר גודל דומה ל-14 מיליארד השקלים שיחולקו ככספים קואליציוניים. הוא השיב: "אני הייתי יושב ראש ועדת הכספים ואני יודע שתמיד יש פשרות, אבל מה שקורה כאן זה הרס המשחק. במקום לשאוף להיות מדינת עולם ראשון, ישראל הופכת למדינת עולם שלישי.

"בחלוקת הכספים, 3 מיליארד הולכים לחרדים שכבר רבע מהילדים הם בלי זיקה ללימודי ליבה, למתמטיקה ואנגלית - בלי ללכת לעבודה. התוצאה היא שישראל תדרדר במהירות למדינת עולם שלישי. זה כל כך ברור ולצערי ראש הממשלה הוא חלש ורק דואג להישרדותו הפרטית.

"תחת אריק שרון, הוא היה שר האוצר וקיצץ את הדברים האלה כדי לתמרץ את האוכלוסייה החרדית ללכת לעבודה - הוא עשה בדיוק הדבר הזה. מה שבנימין נתניהו עושה היום זה לסכסך ולהפוך את ישראל לשבטים על חלוקת עוגה שתלך ותקטן. ישראל צריכה לבחור בחיים היום.

בהמשך הסביר את הקשר בין הרפורמה המשפטית לבין כל הצעדים האלה, כולל הכספים הקואליציוניים: "כל התהליכים האלה, מבחינה כלכלית ומשטרית, יש להם מטרה אחת - להפוך את ישראל מדמוקרטיה שבה יש הפרדה בין רשויות ואנשי הציבור הם אנשים של מקצוע ודרך, לדיקטטורה. תמיד יש פשרות, אבל יש נקודה שבה אתה רואה שמחסלים את כל רשויות משטר. פה זה בעניין חוקתי, שם זה בחלוקת תקציבים.

"ראש הממשלה יחד עם הצוות שלו צריך לעבוד למען העם ולחבר את השבטים השונים. בינינו פה איכות של שירות ציבורי והיום הכול מתרסק. עם גידול האוכלוסייה שכל כך מהיר בישראל, שתהפוך אותה למדינה הצפופה בעולם, האוכלוסייה החרדית חייבת ללכת לעבוד וללמוד לימודי ליבה. אחרת, מדינה שהיא גאווה בעולם ביינה מלאכותית וסייבר, תהפוך במהירות לעולם שלישי כי רוב האוכלוסייה שלה לא תהיה שייכת למעגל העובדה. נתניהו הורס את מדינת ישראל". 

כשנשאל אם אלה לא היו כספים למגזר החרדי, האם היה משמיעים את אותה ביקורת, השיב: "אני הייתי יושב ראש ועדת הכספים בין ליצמן לגפני. יש לי כבוד לתורה ולדרך ארץ, אך מה שעושים כרגע, שכבר עושים שנים אבל עכשיו זה עבר את כל הגבולות, זה חיסולה של מדינת ישראל. אני פונה לאחיי החרדים - לכו לעבוד ולהתפרנס, תלמדו אנגלית. אני פוגש כל כך הרבה צעירים שרוצים את זה, אבל הפטרונים לא מאשרים להם.

"אנחנו צריכים עם עובד, עם פרודוקטיבי, עם שבו יש ערבות הדדית. צריך להפסיק עם התהליך הנורא הזה שמוביל אותו ראש ממשלה חלש. אני בא בתלונות למנהיגות - אני אומר להם, אתם הורסים את הציבור, כי אתם לא מסתכלים קדימה. באיזו מדינה נחייה פה? הרי חלק הציבור החילוני לא ימשיך לתמוך בהפקרות הזאת.

"תהיה פה יציאה של ההייטק שכבר קיימת, רמת האקדמיה תרד ותהיה פה מדינה שלישית. העולם הולך למחשבים והציבור שלכם יכול להיות מוביל בכל מקום. אתם צריכים לחזור בתשובה. לצערי נתניהו מדרדר את הציבור החרדי ובמקביל גורם לנו פה להתפוצצות שלדעתי היא הסכנה הגדולה ביותר לקיום מדינת ישראל", הזהיר.   

סייע בעריכת הכתבה: דוד זבולוני 103fm