מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, גינה את מבצע "בית גן" בג'נין ואמר כי הוא "מכיר בחשש הלגיטימי של ישראל לביטחונה, אך הסלמה היא איננה הפתרון". גוטרש הוסיף כי "השימוש במתקפות אוויריות לא עולה בקנה אחד עם פעולות אכיפת החוק המוקבלות". כמו כן, הגדיר המזכ"ל את המבצע במחנה הפליטים בג'נין בתור "האלימות הקשה ביותר ביהודה ושומרון מזה שנים רבות".

גלנט: "חמושי ג'נין ברחו או הסתתדרו"; בצה"ל מוטרדים מהיקף המטענים
הפרשן הצבאי של "מעריב" בתיעוד מיוחד מג'נין עם כוחות צה"ל | צפו

בתגובה, שגריר ישראל לאו״ם, גלעד ארדן, תקף והעביר תגובה חריפה לדבריו: ״טענות המזכ״ל מבישות, רחוקות מהאמת ומנותקות מהמציאות בשטח. פעילות צה״ל בג׳נין התמקדה אך ורק בסיכול טרור פלשתיני רצחני כנגד ישראלים חפים מפשע, ותמוה שמזכ״ל האו״ם 'שוכח' פעם אחר פעם, לציין שהמחבלים הרצחניים - הינם מחבלים פלשתינים".

"אדוני המזכ״ל, אנשים יצאו מבתיהם בג׳נין כיוון שטרוריסטים פלשתינים רצחניים פלשו אליהם. תשתיות אזרחיות נפגעות, כיוון שמחבלים פלשתינים בזויים משתמשים במסגדים ובתי חולים כמחסני אמל״ח וכמחסה לפעילות טרור. מדוע אתה מתעלם מהמציאות בשטח? האם חיי אזרחי ישראל אינם חשובים עבורך מספיק כדי להצדיק מאבק בטרור?", הוסיף.

גלעד ארדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
גלעד ארדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לדבריו, "פעם אחר פעם מזכ״ל האו"ם מתעלם מטרור אכזרי כנגד ישראלים ולא מגנה רצח בדם קר של אזרחים חפים מפשע, אך כאשר הוא מדבר על פעילות צה״ל לסיכול תשתיות טרור שנבנו כדי לרצוח אזרחים – הוא מרחיב ומגנה את ישראל, ללא קשר למציאות. המזכ״ל גם ״שוכח״ שוב ושוב לציין כי הנפגעים בפעילות צה״ל בג׳נין הם פעילי טרור פלשתינים".

לצערי דבריו של המזכ״ל משקפים תמונה מעוותת ושקרית של האירועים בשטח, וברור כי הם מבוססים על דברי הפלשתינים בלבד, ללא בחינה של העובדות, וללא בירור מעמיק עם גורם ישראלי מוסמך", הוסיף ארדן וקרא למזכ״ל לחזור בו מדבריו ולגנות את הטרור במקום את ישראל. "דברי המזכ״ל לא ישפיעו על נחישותנו להמשיך להגן על אזרחי ישראל ולרדוף אחרי המחבלים בכל מקום בו הם נמצאים", סיכם.