הרשות הפלסטינית העבירה לסעודיה רשימת הצעות לוויתורים כלפי הפלסטינים בגדה המערבית ובירושלים שאותם הממלכה יכולה לבקש מישראל בתמורה להסכם נורמליזציה - כך אמרו לוואלה ששה מקורות אמריקנים וישראלים שמעורים בנושא. בין הבקשות הפלסטיניות: העברת חלקים משטח C בגדה לשליטה אזרחית של הרשות, פתיחת קונסוליה אמריקנית בירושלים וחידוש המו"מ עם ישראל על הקמת מדינה פלסטינית.

המגעים בין ההנהגה הפלסטינית לממשלת סעודיה הם סימן לכך שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ויועציו החליטו לנקוט בגישה פרגמטית ולהימנע מעימות עם סעודיה. ב-2020 אחרי החתימה על הסכמי אברהם הפלסטינים הגיבו בצורה חריפה נגד איחוד האמירויות ובחריין ואף החזירו את השגרירים הפלסטינים מאבו דאבי ומנאמה לאות מחאה. בסיבוב הנוכחי נראה שההנהגה הפלסטינית החליטה על גישה שונה. הנשיא עבאס מבין כי לא יוכל למנוע הסכם נורמליזציה ישראלי-סעודי ובמקום להתעמת הוא מנסה להשתמש במהלך כדי להשיג הישגים לפלסטינים.

לפי המקורות האמריקנים והישראלים סגנו של עבאס השר חוסיין אל-שייח' הוא הגורם בהנהגה הפלסטינית שמוביל את המגעים עם הסעודים בנושא ומקיים שיחות עם היועץ לביטחון לאומי הסעודי מוסעד אל-איבן. לפני שלושה חודשים העביר אל-שייח' לאל-איבן מסמך ובו רשימה של צעדים אפשריים שיועילו לפלסטינים ושהסעודים יכולים לבקש במסגרת הסכם עם ישראל. המקורות ציינו כי אחד העקרונות של המסמך הוא שישראל תבצע צעדים שיהיו בלתי הפיכים בגדה המערבית.

אחד ההצעות הפלסטיניות היתה שהסעודים יבקשו שישראל תשנה את המעמד של חלקים משטח C בגדה המערבית שבהם היא מקיימת שליטה אזרחית וביטחונית מלאה למעמד של שטח B שבו הרשות הפלסטינית שולטת מבחינה אזרחית. מהלך כזה יגדיל את השטח של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית ויאפשר יותר פיתוח כלכלי עבור הפלסטינים אך ישאיר את השליטה הביטחונית באותם אזורים בידי ישראל.
לפי המקורות, צעד נוסף שהפלסטינים הציעו הוא הקמת קונסוליה סעודית בירושלים. לפני כמה שבועות הסעודים הודיעו על מינויו של שגריר סעודיה בירדן לקונסול לא תושב בירושלים.

המקורות ציינו כי הפלסטינים העלו רעיונות לצעדים נוספים כמו פתיחה מחדש של הקונסוליה האמריקנית בירושלים שנסגרה ע"י ממשל טראמפ ומהלכים להגדלת ההכרה בפלסטין כמדינה במוסדות האו"ם. במסמך שהרשות הפלסטינית העבירה לסעודיה נכתב עוד כי אחרי שישראל תבצע צעדים ראשונים תתחיל תקופת ביניים בת כמה שנים במהלך יתקיים מו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית על הסדר קבע תחת לוח זמנים מוגדר מראש.

המסמך הפלסטיני גם כלל בקשה לחידוש הסיוע הכלכלי הסעודי לרשות הפלסטינית אותו הפסיקו הסעודים לפני כמה שנים. אתמול דווח בוול סטריט ג'ורנל כי סעודיה תהיה מוכנה לחדש את המימון לרשות הפלסטינית. המקורות ציינו כי ממשל ביידן מודע לתוכן ההצעות שהפלסטינים העבירו לסעודים. אל-שייח' לא השיב לפניות בנושא. שגרירות סעודיה בוושינגטון לא מסרה תגובה.

ממשל ביידן מעוניין להשיג עסקת חבילה עם סעודיה ועם ישראל לפני סוף הרבעון הראשון של 2024 כאשר הקמפיין לנשיאות ישתלט בצורה מלאה על לוח הזמנים של הנשיא ביידן. הבית הלבן הבהיר ללשכת ראש הממשלה כי ישראל תהיה צריכה לבצע ויתורים משמעותיים כלפי הפלסטינים כחלק מאותה עסקת חבילה בתמורה לנורמליזציה עם סעודיה. ראש הממשלה נתניהו מסתייג מביצוע ויתורים כאלה שזוכים להתנגדות משמעותית מצד מפלגות הימין הקיצוני בקואליציה וכן מצד רבים בתוך הליכוד ושעלולים להביא לנפילת הממשלה.

האחראית על המזרח התיכון במשרד החוץ האמריקני ברברה ליף נפגשה השבוע בירדן עם אל-שייח' ועם ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' ודנה איתם במאמצים האמריקנים להשיג עסקת חבילה בין סעודיה לבין ישראל. אל-שייח' צפוי לצאת בשבוע הבא לביקור בסעודיה כדי להמשיך את המגעים בנושא.