ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח אמש את ביקורו המדיני בארצות הברית לאחר שנועד עם המיליארדר ומייסד 'טסלה' אילון מאסק. סגן שר החוץ ושגריר ישראל בארה"ב, דני אילון, שוחח הבוקר (שלישי) עם ענת דוידוב וניסים משעל ב-103FM ומתח ביקורת על ביקורו של נתניהו.

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>>

"זה לא ביקור רגיל, זה ביקור מביך. מביך מבחינת ראש ממשלה שצריך לנסוע כל הדרך, להתרחק הרבה יותר מהארץ, להיפגש עם איש עסקים. בדרך כלל אנשי עסקים באים לראש ממשלה. דבר שני, הוא גם סותר את עצמו. הוא הגיע למאסק, בא לראש ממשלה, זו ההזדמנות הכי טובה להסביר את ישראל, אז מה הוא מסביר את עצמו באופן אישי ופוליטי? מאוד מביך. הוא אמר 'יש לי בכנסת רוב להעביר איזה חוק שאני רוצה', זה בדיוק מסביר למה צריך פיקוח של בית משפט", אמר בפתח דבריו.

"נכון. אתה יודע מה אולי הדבר שבוושינגטון יהדהד הכי חזק? כשהוא קרא למאסק הנשיא הלא רשמי של ארה"ב. זה ממש עוד סתירה, דקירה בעיניים לביידן. זה לא נתניהו שאני מכיר, יש פה איבוד שליטה, סחרור. גם חוסר שליטה במסרים שאנחנו רואים אחר כך שמתקנים אותו פה בליכוד. אולי זה מכוון כדי לבלבל את כולם, אני כבר לא יודע אבל זה נראה רע מאוד ולא משרת את ישראל", הוסיף.

על הפגישה הצפויה בין נתניהו לביידן אמר איילון כי "מבחינת האמריקנים הפגישה הזו כמעט חסרת תכלית. אחת הסיבות שאתה שומע מהאמריקנים למה ביידן לא פגש את נתניהו עד עכשיו, זה כי הוא אומר שנתניהו לא בשליטה. אנחנו רואים שנתניהו לא קורא לסדר כאשר השפילו את ארה"ב, וכל דבר שנתניהו עושה כפוף למה שאומרים לו בממשלה".

"זה גם לא ביידן במיטבו. אבל עדיין הוא מאוד מאוד מפוקס, ואני חושב שביידן דווקא בגלל שהוא אוהד ישראל אמיתי, הוא מגדיר את עצמו ציוני, ודווקא בגלל זה הוא יכול להרשות לעצמו להתנהג לנתניהו כמו שהוא מתנהג. אובמה לא היה מעז לעשות את זה כי אובמה מראש נתפס כחשוד כעוין ישראל. יש פה עניין של חוסר אמון בלשון המעטה. מה עוד בעיה? מבחינת ישראל, מבחינת המהות, כאשר הפגישה היא בניו יורק, הקשב של הנשיא הוא בכלל לא לפגישות. יש לו שם 50 פגישות. במקום לדבר על איראן, איראן ואיראן, חיזבאללה ואולי סעודיה, קודם כל הוא ישמע הרצאה על מה זה דמוקרטיה ליברלית בסגנון מערבי", הוסיף.

בסיום, התייחס לבחירות לנשיאות ארה"ב וטען כי "ביידן הוא באמת היום גם כנשיא חלש מבחינה פנימית, גם כמועמד. כבר מדברים עד כדי כך שאפילו להריץ את מישל אובמה, שהיא מגבירה את הנוכחות התקשורתית שלה והיא מאוד מקובלת ופופולרית, אבל הם עוד לא עושים את זה. כרגע כולם, באופן כמעט עדרי, עומדים מאחורי הנשיא. אבל זה עוד שנה וחצי, לפחות עד הבחירות שיתחילו".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm