אחרי כתשעה חודשי המתנה: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לפגישה רשמית בבית המלון היוקרתי בניו יורק Intercontinental. בפתח הפגישה, התייחס הנשיא ביידן למגעים לנורמליזציה עם סעודיה, כמו גם למחלוקת המשפטית בישראל. "לפני 75 דיבר בן גוריון על ישראל כ'חלום הדורות' - הוא אמר שהעולם עומד לימין ישראל ושחלום הדורות עומד להתגשם. מאז אנו עומדים זה לצד זה, ויחד עבדנו כדי להופוך את זה למציאות. זה אכן יקרה בהמשך, באמצעות יוזמות היסטוריות", אמר בפתח דבריו.

גורמים בארה"ב טוענים: הוצעה לסעודיה ברית הגנה בתמורה לנורמליזציה
"רוצח שפל": נשיא איראן החל לנאום, השגריר ארדן עזב במחאה

כמו כן, התייחס ביידן לסוגיית הגרעין האיראני: "נבטיח שאיראן לא תגיע לנשק גרעיני". עוד הוסיף: "דיברנו על יוזמות היסטוריות, כמו האמנה האירופאית שתוביל מהודו לאירופה". עוד הוסיף הנשיא כי "נדון בערכים הדמוקרטיים המשותפים, פתרון שתי המדינות, איזונים ובלמים, מניעת נשק גרעיני מאיראן ועל סעודיה". 

נתניהו השיב לביידן כי "אנחנו יכולים להקים ברית אסטרטגית שתסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי, שיקדם פיוס בין העולם האיסלאמי למדינה היהודית. אני מאמין שתחת הנהגתך ניתן להגיע להסכם חסר תקדים עם סעודיה ואף לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים". בנוגע לרפורמה המשפטית רה"מ נתניהו ציין כי "יש לנו מחויבות מוחלטת לדמוקרטיה. אני רוצה לשוב ולאשר דבר אחד: לעולם לא נשנה את מחויבות ישראל לדמוקרטיה. נמשיך לקיים את הערכים ששתי הדמוקרטיות שלנו חולקות. אדוני הנשיא - ההנהגה שלך יכולה לחולל היסטוריה".

\

בנוגע למאמצי הנורמליזציה בין ישראל וערב הסעודית הנשיא ביידן ציין כי "אם היו אומרים לפני 10 שנים שתהיה נורמליזציה היו אומרים ששתינו משהו". נתניהו הגיב בהומור : "שותים וויסקי אירי". 
"אדוני הנשיא, ג'ו, אנחנו חברים כבר יותר מ-40 שנה. הידידות שלנו עברה דרך ארוכה ותוכל לקחת אותנו דרך ארוכה. אני שמח לראות אותך.
ציין נתניהו בפתח הפגישה. הוא הביע אופטימיות בנוגע לעתיד האזור: "אנחנו חיים בעידן של הבטחה גדולה, אך גם סכנה חמורה. דיברת עכשיו על ההבטחה הגדולה בפגישת ה-G20 שבה השתתפת ושאותה הובלת. דיברת על פרוזדור כלכלי שיחבר את אסיה, את המזרח התיכון ואת אירופה. פרוזדור כזה יהפוך את ישראל למרכז חשוב על אוטוסטראדה של שגשוג חסר תקדים".

פגישת בנימין נתניהו וג'ו ביידן  (צילום: אבי אוחיון / לע''מ)
פגישת בנימין נתניהו וג'ו ביידן (צילום: אבי אוחיון / לע''מ)

"אני חושב, ואתה חושב, שזה יכול לעשות משהו הרבה יותר גדול מזה. אני חושב שתחת מנהיגותך, אדוני הנשיא, נוכל לכונן שלום היסטורי בין ישראל לערב הסעודית. שלום כזה יתרום הרבה כדי להביא לסיומו את הסכסוך הערבי-ישראלי, להביא לפיוס בין העולם האסלאמי והמדינה היהודית ויקדם שלום אמיתי בין ישראל לפלסטינים. זה דבר שנמצא בהישג יד. אני מאמין שבעבודה משותפת. נוכל לעשות היסטוריה וליצור עתיד טוב יותר לאזור ומעבר לו. כמו כן, אם נעבוד יחד נוכל להתעמת עם הכוחות שמאיימים על העתיד הזה, בראש ובראשונה, איראן", הוסיף נתניהו. 

בהמשך, התייחס גם לסוגיה האיראנית והביע הערכה על המאמצים האמריקאים אך הדגיש כי "המטרה המשותפת הזאת שלנו נוכל להשיג באמצעות איום צבאי אמין, סנקציות משתקות ובתמיכה בגברים ובנשים האמיצים של איראן שמתעבים את המשטר הזה ושהם שותפים אמיתיים לעתיד טוב יותר. אני מצפה לעבוד איתך ועם הצוות שלך כדי לממש את ההבטחה ולהתמודד עם האיום".

"כפי שאמרתי, ואתה אמרת, אנחנו חיים בעידן מלא בחוסר ודאות, עידן עם שינויים מהירים. אז אני מבקש לאשר כאן מחדש בפניך, אדוני הנשיא: דבר אחד בטוח ולא ישתנה לעולם, והוא מחויבותה של ישראל לדמוקרטיה. אנחנו נמשיך להחזיק בערכים ששתי הדמוקרטיות הגאות שלנו מוקירות. אני חושב שבעבודה ביחד נממש את ההבטחה, נרחיק את הסכנות ונביא לעתיד טוב יותר עבור האזור שלנו ועבור העולם. נוכל לעשות היסטוריה, אדוני הנשיא - עם המנהיגות שלך, נוכל לעשות היסטוריה", סיכם. 

הפגישה התקיימה ברקע ההפגנות המרעישות באזור בית המלון בהן נכחו מאות מפגינים שנשאו דגלי ישראל וקראו קריאות נגד נתניהו וממשלתו. במקביל, נערכו גם הפגנות מול שגרירות ארצות הברית בירושלים.