נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא אמש נאום תמיכה חסר תקדים. "אנחנו עומדים לצד ישראל", הצהיר ביידן והדגיש את הגיבוי שממשלו יעניק לה במלחמה הקשה. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו הבוקר (רביעי) ב-103FM עם יקי דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, אשר התייחס לדברים העוצמתיים של נשיא ארצות הברית.  

הזעזוע ממעשי הטרור; והאזהרה החריפה לאיראן וחיזבאללה: נאום התמיכה של ביידן
היום החמישי למלחמה: 1,200 נרצחים ונופלים, 2,700 פצועים

"לא שמענו דברים כאלה, הנאום הכי חזק שנשיא אמריקאי שאני זוכר ושהיה מעולם, גיבוי לא רק חסר תקדים אלא חסר מעצורים", אמר דיין בפתח השיחה. "גם רגש היה שם, גם מחויבות. ארה"ב שם. אני טענתי עוד לפני הבחירות ב־2020 שביידן הוא לא רק ידיד גדול של ישראל, הוא ציוני. הוא באמת אחד הסיכויים האחרונים לחזק את הקשר עם המפלגה הדמוקרטית והוא שם בשעת מצוקה".

עוד הדגיש דיין, כי "הוא ניצב ואומר 'ארה"ב נותנת גיבוי מלא'. הוא לא אמר 'ישראל צריכה לרסן את עצמה', הוא לא אמר 'אנחנו נשקול לספק ציוד צבאי', כי הציוד הצבאי כבר פה בחלקו והשאר בדרך. הוא שולח נושאת מטוסים כדי להגיד שהעימות הזה לא יכול להיות אזורי כי אם הוא יהיה גם ארה"ב תהיה בפנים. גם אפילו בקונגרס האמריקאי שהוא כל כך מפולג ולא יכולים להסכים על שום דבר, אנחנו רואים את האמריקאים מסכימים על הנושא הישראלי. אנחנו רואים 523 חברי קונגרס שפשוט ניצבים בתמיכה מוחלטת בישראל. זה מדהים".

כאשר נשאל דיין על המשמעות המעשית של תמיכת ארה"ב בישראל במלחמה הקשה, הסביר: "מה שנראה זה נשק אמריקאי שמגיע לפה ללא הגבלה, ללא מגבלות, וזה מאוד חשוב שזה נוגע לכיפת ברזל ולתמירים, זה מאוד חשוב לסוגי הנשק שחשוב מאוד לישראל שיהיו שם, זה מאוד חשוב כי מחסני החירום, אותם מחסני חירום אמריקאים, דיי הדלדלו בגלל המלחמה באוקראינה. זה מאוד חשוב בהיבט המודיעיני שארה"ב אמרה שתשתף פעולה, בטח לשבויים והחטופים בעזה. זה חשוב מודיעינית כי יש שיתוף פעולה כזה ויש גם אזרחים אמריקאים בין החטופים בעזה".

"לא נראה אמריקאים רצים ונלחמים כאן את המלחמה שלנו, אלא אם כן בוודאי נראה מערכה הרבה יותר גדולה, כוללת, שגם מדינות אחרות מתערבות בה. אבל נכון לעכשיו אין ספק שהמחשבה האמריקאית היא לא לשתף חיילים אמריקאים בפועל על הקרקע", הבהיר.

בהמשך, תהה סגל האם להערכתו של דיין, במידה ומתקפת הפתע שהחלה את המלחמה הקשה מול ארגוני הטרור הינה המהלך הראשון בתוכנית סדורה של איראן שמטרתה להשמיד את מדינת ישראל, ארה"ב מסוגלת להיכנס לעימות צבאי מול איראן. דיין השיב: "אני רואה את זה, כן. אני רואה שאם תהיה מערכה כוללת, אם תסריט בלהות ואימה יקרה, בטח בכמות המטוסים האדירה שיש לאמריקאים פה".

פגישת בנימין נתניהו וג'ו ביידן בניו יורק. באדיבות טובה לזרוף (צילום :טובה לזרוף)

"אם תסריט כזה יתממש, אני רואה את האמריקאים גם עושים את זה. מה שכן, אם תסריט אימה כמו שסגל מתאר עלול להתרחש אז כן, אבל אני לא רואה בשום תרחיש אחר את האמריקאים שולחים כוחות או משתפים דברים אחרים, אבל כן הם יהיו מעורבים ואסור להקל בזה ראש. רק ב'שומר החומות' כש'כיפת ברזל' פעלה כל כך הרבה היינו צריכים לבקש מהאמריקאים מיליארד דולר נוספים", סיכם.

סייעה בעריכת הכתבה: שני רומנו, 103FM