בכל יום שעובר כחלק מהמלחמה מול חמאס, לצד החשש מפתיחת חזית נגד חיזבאללה בצפון, ממשיכים כוחות צה"ל להתקדם בעומק רצועת עזה במסגרת התמרון הקרקעי. האלוף במיל' יעקב עמידרור, לשעבר ראש המל"ל ועמית בכיר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון, התייחס היום (שלישי) להתנהלות המלחמה בשיחה עם ינון מגל ותא"ל במיל' אביב אביבי ב-103FM, ואמר כי אחרי המלחמה "יהיה נכון ללכת לבחירות".

רוג'ר ווטרס שובר שיאי נבזיות: "מתקפת ה-7/10 מוצדקת, הישראלים ממציאים סיפורים"
בכיר לשעבר במוסד: אם נפגע בראש התמנון, זה מה שיקרה לנו בעולם

"אני חושב שאחרי שתיגמרנה כל הבדיקות והחקירות מה היה פה ומה היו הטעויות שעשינו לפני 7 באוקטובר, יהיה נכון ללכת לבחירות כדי לתת לעם לבחור את מה שהוא רוצה אחרי שברור לו מה חלקו של כל אחד בפאשלה. עם כל הכבוד לשלושת האנשים האלה שרק אחד מהם אני מכיר היטב, לא הם קובעים", אמר עמידרור בפתח השיחה.

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

"יש לנו זמן", טען. "אני חושב שההיסטריה פה ביחס לתמיכה הבינלאומית... הבעיה עוד לא הגיעה, יש לנו עוד זמן. מה גודלו של החלון? אני לא יודע להגיד, אבל אני לא הייתי ממהר. צה"ל לאט לאט לוחץ את עזה מכל הכיוונים, יגיעו למרכז, ישמידו מה שישמידו, יהרגו את מי שיהרגו ואז עולה השאלה 'מה עם דרום עזה?' כי יש את דיר אל בלח, חאן יונס, רפיח, אלה מקומות שיש בהם אנשי חמאס לא פחות מאשר שם. צריך יהיה לתכנן איך אנחנו עוברים לשם והורגים אותם שם. האוכלוסייה לא נמצאת בחאן יונס, לא בדיר אל בלח ולא ברפיח, היא נמצאת במואסי. זה אזור שכמעט ואין בו מבנים היום. יש שם שטח חקלאי גדול והם יישארו שם וצריך להמשיך להכניס להם ציוד רפואי ואוכל ומים וכל מה שבני אדם צריכים בשביל שהות לא קצרה". 

כוחות צה"ל השתלטו על מעוז חמאס, דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

לדבריו, "אנו צריכים לעשות את כל ההקלות ההומניטריות שרק אפשר כדי להרוויח עוד זמן במערכת הבינלאומית. אין שום משמעות בשדה הקרב להכנסת המים, המזון, הטיפול הרפואי ואפילו הדלק. אל תדאגו, לחמאס יש אוכל לחמישה חודשים. זה לא שיש להם טנקים ועכשיו הם לא יוכלו להניע אותם, לכן המשמעות של כל הסיוע הזה היא כמעט לא משפיעה".

הוא הוסיף כי "האמירה כאילו הדלק ישפיע על גורל המלחמה, לדעתי היא עושה חסד גדול עם הדלק. כל מה שצריך בשביל לעזור לאוכלוסייה הלא נלחמת, זאת שנמצאת במואסי, כולל דלק - צריך להכניס להם, להרוויח עוד זמן בחלון של הלגיטימציה הבינלאומית ולעבור לחלק הדרומי של הרצועה כמה שיותר מהר בשביל לחסל את החמאס גם שם". 

עוד אמר עמידרור, כי "כל מי שאנחנו רוצים להילחם בשטח שלו, אז צריך לשלוח אותו למואסי. אין ברירה, אם אנחנו לא רוצים להרוג אזרחים, ואנחנו לא רוצים להרוג אזרחים, אנחנו רוצים שמספר האזרחים שייהרגו יהיה הכי קטן... דרך אגב בצורה אבסורדית, האינטרס של החמאס זה שאנחנו נהרוג מקסימום אזרחים, כי אז הם יכולים לפנות לקהילה הבינלאומית וליילל. האינטרס שלנו זה להרוג מינימום אזרחים, כי אם יש פחות אזרחים, יותר קל לצה"ל להילחם ופחות טענות לנו כלפי עצמנו למה הרגנו אזרחים. אני חושב שצריך לתת לאזרחים לצאת, לרכז אותם, אולי להגדיל את השטח אחרי שאנחנו גמרנו בצפון ולעבור לדרום בשביל באמת לוודא שהרצועה נקייה מתשתית של חמאס ואיפה שאפשר מאנשים של חמאס. כמובן צריך לאתר את כל ההנהגה ולהרוג אותה ואסור לנו בעניין הזה להסס ולתת לעולם להבין כאילו אנחנו נעצור באמצע. אסור לנו לעצור באמצע". 

לאחר מכן התייחס לפתרון אפשרי בדמות הקמת מדינה פלסטינית ביו"ש: "בזמנו כתבתי חוברת על זה שכל פתרון ביו"ש הוא פתרון לא אלגנטי. אני לא מדבר על הצד האידאולוגי, אני מדבר מהצד הריאלי. מהצד הריאלי יש שתי בעיות שעומדות אחת מול השנייה. ברור לנו שבכל מקום שאנחנו עוזבים ומשאירים את זה למקומיים לטפל בבעיותיהם, אנחנו מקבלים טרור. היה לנו את זה ב-2002 עם יו"ש. אוסלו הביא לכך שבחודש אחד נרצחו 122 ישראלים, זה 1,500 בשנה, זה מצב שמדינה לא יכולה לחיות איתו וזה לא כי לא עשינו את אוסלו, כי עשינו את אוסלו. אוסלו היה בשיאו וקיבלנו 122 הרוגים בחודש, ואז הלכנו למבצע והפכנו את אוסלו על פניו. אנחנו היום נכנסים לשטחי A. בחודש האחרון מדינת ישראל עצרה ביהודה ושומרון קרוב ל-1,500 איש והרגה קרוב ל-120. הניסיון השני היה אוסלו ואחרי זה היציאה החד צדדית וקיבלנו את ה-7 באוקטובר", אמר.

עוד אמר, כי "ברור שכשאנחנו יוצאים משטח כמות הבעיות הביטחוניות שצצות משם היא אינסופית וכמות הדם היהודי שנשפך היא אינסופית, אבל מהצד השני, צריך לזכור שאם אנחנו נשלוט ב-4.5 מיליון פלסטינים אז העולם ידרוש מאיתנו להפוך אותם לאזרחים, אתה לא יכול לשלוט בארבעה מיליון אנשים ולא לתת להם אזרחות, ואז הם יהפכו להיות אזרחים ישראלים ואנחנו נהיה במצוקה בלתי רגילה מבחינה דמוגרפית כי יהיו לנו 40-35 אחוז מהאוכלוסייה, פלסטינית, במדינת ישראל".

"ההמצאות של הימין שהם יבחרו בירדן והם יהיו בעלי אזרחות בלי אזרחות ולא תהיה להם אפשרות לבחור - לא יחזיק מעמד בעולם המודרני במדינה דמוקרטית, שמתיימרת להיות דמוקרטית, לכן יש פה בעיה ובסוף צריך לבחור בין שתי רעות חולות - אחת, היא שליטה שמבטיחה את היכולת הביטחונית שלנו והשנייה היא שליטה שגורמת לנו נזק דמוגרפי שיביא בסוף להרס מדינת ישראל, וצריך להחליט בין שני הדברים האלה ואני לא בטוח איך מחליטים ואני לא בטוח שבכלל אפשר להחליט. יכול להיות שאין ברירה וצריך לדחות את הכול לעתיד יותר טוב. קודם כל זכותם של השלושה לכתוב איפה שרוצים. מי שיחליט, עם כל הכבוד להם, לא הם, אלא עם ישראל", סיכם. 

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103fm