המו"מ העקיף בין ישראל לבין חמאס על עסקה לשחרור חטופים תמורת הפוגה זמנית בלחימה חודש ביממה האחרונה לאחר נתק בן כמה ימים בעקבות פעילות צה"ל בבית החולים שיפא - כך לפי שלושה מקורות שמעורים בנושא.

10 מטרים מתחת לקרקע: מנהרת הטרור שנחשפה מתחת לביה"ח שיפא | צפו
על סף מלחמה: חיזבאללה עלה מדרגה נוספת בגבול הצפון

בעקבות פעולת צה"ל בבית החולים שיפא, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ניתק מגע עם ראשי חמאס בדוחא, מה שהביא בפועל להקפאה של המו"מ שהתנהל בתיווך קטארי. לפי שני מקורות שמעורים בנושא, במהלך היממה האחרונה סינוואר חידש את הקשר והעביר תשובה למתווכים הקטארים ממנה עולה כי חלה התקרבות מסוימת בעמדות הצדדים, אך עדיין לא הושג הסכם.

אתמול הגיע לדוחא יועצו הבכיר של הנשיא ביידן לנושא המזרח התיכון ברט מקגרק ונפגש עם ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד אל-רחמן אל-תאני כדי לדון עמו בסוגיית שחרור החטופים. ראש הממשלה הקטארי אמר היום כי הוא בטוח יותר כעת שניתן להגיע לעסקה לשחרור בני הערובה וציין כי "הפערים בין הצדדים בסוגיית החטופים קטנים מאוד. נקודות המחלוקת הן לוגיסטיות".

שני מקורות שמעורים בפרטים ציינו כי סינוואר הסכים עקרונית להגדיל את מספר החטופים שישוחררו ליותר מ-50 נשים וילדים. לדבריהם, העסקה תחולק לשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 50 נשים וילדים תמורת חמישה ימי הפוגה בלחימה. במהלך ימי ההפוגה הללו חמאס יאתר נשים וילדים נוספים שלטענת הארגון אינם נמצאים בידיו, כדי שניתן יהיה לשחרר אותם בשלב השני של העסקה.

סינוואר דורש כי במהלך ימי ההפוגה ישראל תתחייב להפסיק למשך 6 שעות ביום את איסוף המודיעין מהאוויר כדי לאפשר לחמאס לפעול לאיתור חטופים נוספים. בישראל לא יודעים את המספר המדוייק של הנשים והילדים שבידי חמאס, אך ההערכה היא שמדובר ב-20-28 חטופים נוספים מעבר ל-50 שעליהם הצהיר הארגון.

ישראל הבהירה כי היא רוצה שחרור של כל הנשים והילדים שבידי חמאס ודרשה לדעת מראש במסגרת ההסכם את המספר המדויק שלהם.
מקור שמעורה בפרטים ציין כי ישראל דורשת כי במסגרת ההסכם חמאס יתחייב לשחרר את כל הנשים והילדים, ינקוב במספר המדויק שלהם ולא יסתפק באמירה כללית כי ישוחררו חטופים נוספים.

התקלות לוחמי הצנחנים במחבלי חמאס וחיסולם (צילום :דובר צה"ל)

המקור ציין כי במסגרת המו"מ דורש חמאס הכנסה של 400 משאיות עם סיוע ודלק לבתי חולים ומאפיות מדי יום. ישראל הבהירה כי מעבר רפיח לא יכול לטפל ב-400 משאיות ביום מסיבות ביטחוניות.

שני מקורות שמעורים בנושא אמרו כי פרטי העסקה עדיין לא נסגרו וכי מתרחשים שינויים מדי יום במרכיבי העסקה. "כל שעה יש הצעה אחרת", אמר אחד המקורות. אחד המקורות ציין כי הבעיה המרכזית הוא מספר הנשים והילדים שישוחררו. "סינוואר מזהה את הנשים והילדים כקלפים רגישים בחברה הישראלית ולא מוכן להיפרד מהם בשלב הזה של המלחמה", אמר המקור.

סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון פיינר אמר בראיונות לרשתות הטלוויזיה האמריקניות היום כי הפערים בין הצדדים הצטמצמו אך הדגיש כי עדיין אין הסכם. "אנחנו יותר קרובים מאשר היינו לעסקה לשחרור החטופים אבל עוד אין עסקה ויש מחלוקות שנותרו. שום דבר לא מוסכם עד שהכל מוסכם", אמר פיינר.

שגריר ישראל בארה"ב מייק הרצוג אמר לרשת ABC שהוא מקווה שניתן יהיה לשחרר מספר משמעותי של חטופים בימים הקרובים אך הדגיש כי אינו מעוניין להכנס לפרטים. "יש מאמצים רציניים ואני מקווה שנוכל להגיע לעסקה בימים הקרובים", אמר הרצוג.