עידן רול, חבר כנסת מטעם מפלגת יש עתיד, התייחס לסוגיית גיוס החרדים בחשבון הטוויטר שלו, לדבריו: "מי מאיתנו שלא ידעו לברך על צעד כזה, לא ישמחו גם אם יתגייסו 10,000 חרדים בשנה. אני בוחר להאמין בטוב". 

לפיד וליברמן יחברו לחרדים? שר מש"ס בקריאה מפתיעה לאחדות

בשיחתו עם בן כספית וישי כהן, היום (שני) התייחס לדברים ואף הבהיר כי ישנה היתכנות להקמת ממשלה לצד המפלגות החרדיות: "עברנו אסון גדול, אסון היסטורי וקשה, ויש בו הרבה תובנות שכולנו מחויבים להרהר בהן", אמר.

"בסוגיה של שילוב חרדים בצה"ל עסקתי שנים כקצין במילואים. זה פתח אותי לעולם החרדי, להבין את הזרמים השונים. אני חושב שיש פה הזדמנות, חובה ואפילו מצווה לבחון בכל מעשה שלנו את האפשרות לרתום ולחפש את המחבר", הוסיף. "אנחנו צריכים לשמש דוגמה. מאוד קל לייצר את השונה ואת המפלג, זה החלק הקל. למצוא את המחבר, את הדרך לחיות פה יחד, זה מצווה שלנו". 

צעירים חרדים בבקום בחודש שעבר  (צילום: אבשלום ששוני)
צעירים חרדים בבקום בחודש שעבר (צילום: אבשלום ששוני)

הוא המשיך: "מה שצריך לקרות פה זה שינוי השיח, ואיך אנו בוחנים אותו. אין הבנה מעמיקה מספיק של הצד השני, של המנטליות, של ההבנה למה לא מתגייסים, אנחנו צריכים לא להתייחס לזה כמשחק סכום אפס. לייצר מסלולים שונים, לתגבר אותם, אבל לעודד".

"נורא קל להיות ציני ולהגיד על כל אחד שיתגייס 'אבל מה זה עוזר?'. אני אומר שיש פה משהו חיובי, יש זרם הולך ומתגבר בעולם החרדי שאומר שמי שלא לומד בישיבות, ראוי ונכון שיתגייס. אני מציע לא לבוא ולומר 'תודה רבה שאתם מוכנים להתגייס', בואו ננהל את זה בצורה מכבדת, יש פה הזדמנות אולי היסטורית להבנה של שני הצדדים אחד את השני", ציין.

על החלטת 'יש עתיד' להיות מחוץ לממשלת החירום, אמר ח"כ רול: "אני הייתי מאלה שהצביעו בעד הקמת ממשלת החירום וגם שמחתי על הקמתה. לפיד ואני מנהלים שיחות פתוחות על נושאים מדיניים, יש לנו מחלוקות. מה שכן היה חשוב ולטעמי זה מתבצע הוא לתת גיבוי מלא ולפעול בצורה ממלכתית. אני חושב שגם באופוזיציה אנחנו עושים את עבודתנו נאמנה".

באשר להלך הרוח בסקרי המנדטים, הבהיר: "זה אפילו לא מטריד אותי בכלל. אני מבין שזה נשמע מוזר. יש לא מעט שמדברים בקואליציה, לא רק בליכוד, על הצורך לשנות, על זה שהממשלה מיצתה את עצמה ואת ימיה. אני לא מכיר כרגע היתכנות להצבעת אי אימון קונסטרוקטיבית". 

בסיום דבריו, התייחס חבר הכנסת לאפשרות לישיבה בממשלה לצד המפלגות החרדיות, טען: "יש היתכנות, גם בעבר הייתה היתכנות. הממשלה צריכה להיות רחבה, בה החרדים חייבים להיות חלק. זו הדרך הנכונה לייצר שינויים שבסוף יקדמו אותנו קדימה. אי אפשר להתחמק ממורכבות החברה. לכן אני מאוד מקווה שתקום ממשלה חדשה שיש בה גם את החרדים, ובעיקר שכולנו נגיע עם יותר צנעה וענווה בדרישות שלנו". 

סייעה בעריכת הכתבה: מיכל קדוש