עימות נרשם אתמול במהלך הדיון בסוגיית קידום חוק עונש מוות למחבלים בוועדה לביטחון לאומי בכנסת. בני משפחות החטופים התחננו בדמעות לא לקיים את הדיון מאחר וזה לא הזמן להתעסק בנושא בעקבות החשש לפגיעה בחיי החטופים המצויים בשבי חמאס מזה 46 יום. יו"ר הוועדה לביטחון פנים לשעבר ויו"ר סיעת יש עתיד חברת הכנסת מירב בן ארי התייחסה הבוקר (שלישי) לדברים בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM, ותקפה את השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, שכינס את הדיון.

כוננות שיא: זה מספר החיילים בצה"ל שהוצבו על הגבול עם חיזבאללה | דיווח
ליברמן משוכנע: זו הטעות שאנחנו עושים ומעלה את מחיר החזרת החטופים

"ידעתי שזה דיון מיותר", אמרה בן ארי. "ביום רביעי שעבר, ברגע שהם שלחו סדר יום, פניתי ליו"ר הקואליציה אופיר כץ ואמרתי לו 'למה הדיון הזה?' החוק כבר קיים, סעיף 21/7 לחוק השיפוט הצבאי מסמיך בית משפט צבאי לפסוק עונש מוות, זה שהציבור יידע. משום מה התחילו להגיד עליי 'את נגד', די עם הקשקוש הזה ודי עם מכונת הרעל, אף אחד לא נגד".

"קודם כל, מחבלים נשפטים בבית דין צבאי, אלא אם כן אתה רוצה לתת עונש מוות לאזרח ישראלי, ואז כנראה צריך חוק, למרות ששוב פעם, על מעשי רצח כמו שאמרת, יש. מה שקרה עם מחבלים בעבר, קחו לדוגמה את אירוע הלינץ' ברמאללה, שם היו שניים שנשפטו לעונש מוות על ידי בית משפט צבאי ואז במהלך הערעור לא היה פה אחד ולכן זה הומר למאסר עולם, לכן, 1. העונש קיים. 2. מחבלים נשפטים בבית דין צבאי", הוסיפה.

עוד אמרה: "אתם רואים שופט היום במדינת ישראל שממיר להם את זה למאסר עולם, אם יש אפשרות כזאת חוקית? הרי ברור שזה לא יקרה, לכן כל הדיון הזה עקר. אבל זה לא האירוע. אתם הגעתם למצב שבן משפחה צריך לבוא ולצעוק בוועדה 'בבקשה תעצור את הדיון, אני חושש שעצם הדיון יסכן את בן המשפחה שלי'. לאן הגענו? ובשביל מה? ויושב שם השר בן גביר בזחיחות הזאת. איזה נזק בן אדם אחד עושה למדינה?".

גיל דיקמן, שקרובות משפחתו נחטפו לעזה, בדיון על חוק עונש מוות למחבלים בכנסת. קרדיט: דוברות הכנסת (צילום :דוברות הכנסת)

"הדופק עלה לי פיזית. ניסיתי כמה שיותר... כדי שלא יוציאו אותי, אבל ברגע שאמרתי לו (לבן גביר) 'למה אתה עושה את זה?' קודם כל הוא השליך אותי החוצה, ואז תוך כדי קיבלתי הודעה שיו"ר הקואליציה אופיר כץ אמר שהדיון לא יעלה למליאה בלי דיון בקבינט, אז אמרתי לאותן משפחות, 'עזבו, אין מה לעשות, יש החלטה של יו"ר הקואליציה, בואו נצא מהאולם', ופשוט יצאתי עם כולם החוצה", סיפרה. 

לדבריה, "מבחינתי, אחרי שעה וחצי של סיוט, זה נגמר. אבל על מה אני אלין? אין לי בכלל פריבילגיה להתלונן. בערב היה אירוע מקסים, באמת, משש בערב, אירוע מיוחד, מרגש, שאני ואופיר כץ הבאנו משפחות חטופים וכל חברי הכנסת, חרדים, חילונים, ערבים, דרוזים, ישבנו כולם. עשינו תיקון לאירוע של הוועדה. אבל זה שאתה גררת לפה משפחות של חטופים... תקשיבו, סיפרתי לכם על נועה מרציאנו שאני לא אשכח אותה לעולם, את האירוע הזה אני לא אשכח כל חיי, ואני מ־2015 בכנסת עם הפסקה של שנתיים. לא הייתה ועדה שבה הרגשתי כל כך רע עם עצמי וששכחנו מה התפקיד שלנו כשליחי ציבור".

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103fm