השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס היום (רביעי) להחלטתו אמש בעניין אי הארכת כהונתה של נציבת שב"ס קטי פרי. "אחד מהתפקידים הבולטים של השר לביטחון לאומי במדינה דמוקרטית, היא לבחור מפכ"ל ונציבת שב"ס, גם אם יש מי שלא נאה לו דמות השר הנבחר. זו דמוקרטיה", כתב בן גביר.

"אולי גם איראן תיכנס למלחמה": בלבנון מזהירים מתרחיש אימים
זה כבר ההסכם הקואליציוני השני שנתניהו פשוט קורע לגזרים | כספית

"כך סוכם כשנבחרתי לתפקיד ושום דבר לא השתנה מאז. המלחמה רק העצימה את הצורך בנציב שב"ס חזק ויציב שיודע להגן על פקודיו הסוהרים מאלימות פיזית ומינית מצד אסירים ביטחוניים ערבים, היום יותר מתמיד. נציבת שב"ס היום, שמסיימת את תפקידה בעוד מספר שבועות, לא עמדה בתפקידה", המשיך.

"היא התנהלה ברפיסות מול אסירי חמאס וניהלה איתם משא ומתן על שיפור תנאי כליאתם, בניגוד מוחלט לעמדתי המפורשת והחד משמעית, תוך שהיא משקרת ומסתירה ממני את הצעד הנאלח הזה", הוסיף. "הנציבה לא הגנה על הסוהרות, טייחה את פרשת הסרסורים ולא טפלה בנושא כראוי. הנציבה טייחה והסתירה פרטים בעניין השתלטות האסירים על סוהרים בכלא רימונים כאשר אני מעודכן על "מתיחות באגף".

לאחר מכן כתב השר: "היא גם נתנה יחס מועדף למשפחת הפשע כוטייר בכלא ועוד ועוד פרשיות כאלה. ובסוף, כאשר מודיעים לה שהיא לא ממשיכה שנה נוספת, היא משתלחת, ומוכיחה שהיא לא ראויה לתפקיד - תארו לעצמכם רמטכ"ל שמשתלח כך בשר הביטחון?".

בן גביר שר את ההמנון בביקור אצל מחבלי הנוח'בה בכלא (צילום :ללא)

"לסוהרים מגיע נציב ראוי יותר שיגן על גופם וכבודם", כתב לסיום. "למחבלים מגיע יחס נוקשה ולא פינוקים על רציחות יהודים. למדינת ישראל מגיע ניצב שמכבד את הציבור הישראלי, לא מטייח ולא משקר. לכולנו מגיע אדם ראוי בנציבות בתי הכלא".

בתוך כך, מפכ"ל המשטרה לשעבר רב ניצב בדימוס משה קראדי התראיין בתוכניתם של אודי סגל וענת דוידוב ב-103FM ותקף את השר על רקע החלטתו לא להאריך את כהונת נציבת שב"ס: "אני חושב שזה באמת מהלך פוליטי ציני כדי לערער את מי שטוען 'ביחד ננצח' וכו'. שב"ס ומשטרת ישראל הם ארגונים שמאוד לא קל לנהל אותם, והדבר שהם הכי זקוקים לו כרגע זה יציבות".

"המשמעות של החלפת מפכ"ל או של נציבת שב"ס כרגע זה פשוט זעזוע, כי בארגונים כאלה, החלפתו של ראש הארגון מביאה לכך שאחריו פורשים עוד כמה אנשים שראו את עצמם מתמודדים או לא מרוצים ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו אם זה מה שאנחנו זקוקים לו היום", אמר קראדי.

לדבריו, "גם לי הייתה ביקורת על התנהלות המשטרה והמפכ"ל, אבל זה לא שייך. כרגע אנחנו בשעת מלחמה ונכון להאריך את כהונתם, לפחות עד סיומה של המלחמה וכל ניסיון כרגע להחליף אותם, זה פשוט ניסיון לחבל בביטחונה של המדינה. אני כבר התרעתי לפני חצי שנה שבן גביר מהווה סכנה מוחשית ומיידית לביטחונה של מדינת ישראל, לא רצו להקשיב, והנה התוצאה".

עוד אמר: "בן גביר לא ניהל בחיים שלו חצי חוליה מצומצמת אפילו בצד"ל. הוא לא מבין מה זה מנהל תקין. אנחנו 20 יום לפני סיום כהונתם של המפכ"ל והנציבה. אי אפשר לנהל ארגון כשהפקודים שלך יודעים שאתה לא רלוונטי. בחירה של מועמד חדש צריכה לקחת בערך חודשיים-שלושה, למה? כי אתה צריך לאתר מועמד, אתה צריך להביא אותו לוועדת המינויים. אני מזכיר לכם שמאז שוועדת גולדברג התפרקה, אין לנו ועדת מינויים. זאת אומרת שהוא עוד לא איתר מחליף, ונניח שהוא איתר מחליף, צריך לבצע חפיפה".

"הוא מוביל לכך בהכרח שבתאריך של 17 בינואר, הארגונים האלה יהיו ללא מפכ"ל בפועל. זה מעשה סחיטה באיומים הכי קל שאפשר לעשות, למה? כי אז אתה בא לממלא המקום ואתה אומר לו 'תקשיב, אני ממנה אותך לממלא מקום, אם 'תתנהג יפה'.

אני שם גרשיים בתתנהג יפה. אני מזכיר לכם שיש כמה עצורים שהוא מעוניין בהטבות עבורם, אז מה יותר טוב מאשר להשתלט על שירות בתי הסוהר? אני גם רוצה להגיד לכם מתוך ידיעה, שהשר בן גביר, כשהוא כותב שהנציבה לא ביצעה חלק מהמדיניות שלו, הוא צודק, הוא קורא לזה מדיניות והיא אולי קוראת לזה חוק.

שלטון החוק זה דבר זר לו. הוא לא מכיר את החוק", טען קראדי, והוסיף: "אני רוצה להגיד מילה טובה לנציבת שב"ס, כי בניגוד למשטרה, כנראה היא לא נכנעה ולכן כרגע היא אמורה לסיים את תפקידה".

לקראת סיום השיחה, הדגיש: "מפכ"ל ונציבת שירות בתי הסוהר מתמנים על פי הצעת מחליטים של הממשלה. ברגע שאין הארכה, פג תוקפה ביום שבו נקבעה בהחלטת הממשלה. יכול כל שר בממשלת ישראל להציע עכשיו לממשלה הצעת מחליטים, להאריך את תקופת כהונתם. אני קורא לבני גנץ ולחברי הקואליציה להניח הצעה כזו.

לא רק השר בן גביר יכול להציע הצעת מחליטים, גם הם יכולים, אז אדרבה - שיאתגרו עכשיו את כל שרי הממשלה ואת ראש הממשלה ושיניחו הם הצעת מחליטים להאריך את כהונת המפכ"ל ונציבת שב"ס ובואו נראה לאן זה ייקח".