במחנה הממלכתי ובעוצמה יהודית מכחישים כי הסכם פשרה הושג הערב (רביעי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר בני גנץ והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, כאשר דווח כי הוחלט כי תקופת כהונתו של המפכ"ל יעקב שבתאי תוארך בתקופה ממושכת, ככל הנראה כשנה.

עוד דווח כי במקביל הוסכם כי תקופת כהונתה של נציבת שב"ס קטי פרי לא תוארך והיא תסיים את כהונתה כבר ב-17 בינואר. את מקומה ימלא ניצב קובי יעקבי, המקורב לשר בן גביר. הוא לא ימונה לתפקיד הנציב הקבוע, אלא ממלא מקום זמני.

קטי פרי, איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
קטי פרי, איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מהמחנה הממלכתי נמסר: "אין שום סיכום. החלפת בעלי תפקידים בכירים בכלל, וראשי ארגונים ביטחוניים בפרט, בעת הזו, פוגעת בתפקוד המדינה בעת מלחמה ואינה נכונה. אנו מצפים מראש הממשלה למנוע את הפגיעה הזו בביטחון המדינה ולא לאפשר החלטות משיקולים פוליטיים בניהול המערכה".

לאחר סיום הפגישה נשא גנץ הצהרה והתייחס לנושא: "לצערי, בימים האחרונים, יש מי שמרשים לעצמם לחזור ל-6.10. מי שמשתלחים במפקדי צה"ל, שפועלים לילה ויום כדי לשמור על ביטחוננו – ובהם האלוף יהודה פוקס ותת אלוף ברק חירם, שני מפקדים משכמם ומעלה שאני מבקש לחזק ולגבות. מי שבמקום לחבק את משפחות החטופים, מאשימים אותן בפגיעה במערכה. מי שיושבים בקבינטים בלילות, ומזרימים בעצמם או מטעמם רעל ברשתות בימים. מי שבמקום לחזק את השורות, לתת גיבוי לממשלה מבחוץ ומבפנים, פועלים כדי לפרק אותה בזמן שעשרות אלפי לוחמים בחזית. זה נכון גם למי שחושבים שאפשר להחליף ראשי זרועות ביטחוניות בזמן מלחמה, תוך פגיעה בביטחון ופגיעה בלכידות שלנו".

גנץ הוסיף: "אני שומע גם אנשים שסבורים שחבריי ואני צריכים לפרוש מהממשלה, ואני מבקש להגיד להם – אנחנו לא בממשלה כדי להישאר אלא כדי שננצח. הלוחמים שבחזית, והאזרחים שתומכים בהם באופן מרגש כל כך בעורף, מבינים זאת. עבורם ועבור המדינה ובלבד, חבריי ואני נמצאים בממשלה. בזכותם ננצח. בזכות האחדות של העם, ובזכות הנחישות של החברה הישראלית. המציאות זימנה לנו כהנהגה את המבחן הגדול של דורנו. הציבור הישראלי מאוחד ויודע היטב מה נדרש בעת הזו. והחברה הישראלית תדע גם לבוא חשבון בבוא העת, עם מי שלא יעמוד במבחן".

בן גביר אמר לאחר הפגישה: "המחלוקת שלי עם בני גנץ הרבה יותר עמוקה מהארכת כהונתה של נציבת שב"ס. אותה נציבה שניהלה מו"מ עם החמאס שאני אמרתי לה שהמדיניות שלי הפוכה. שנתנה תנאים מפליגים לכוטייר אסיר ממשפחת פשע ואני אסרתי עליה ואמרתי לה שזה נורא ואיום, שהסתירה ממני אירועים שלמים, כמו שהיה בכלא רימונים כאשר היא אמרה לי יש מתיחות באגף ובסוף הסתבר שכמעט ניסו לרצוח סוהר. המחלוקת שלי עם בני גנץ, היא על העובדה שהוא בעד להכניס דלק לחמאס ואני מתנגד לדבר הזה. המחלוקת שלי עם בני גנץ, זה העובדה שהוא בעד לתת הומניטרי בחידון תנאים, ואני אומר הומניטרי תמורת הומניטרי. המחלוקת שלי עם בני גנץ, שאני רוצה להכריע את המלחמה, ובני גנץ לא רוצה לעשות את זה".

כזכור, בן גביר עורר אמש סערה כשהחליט שלא להאריך את כהונתה של נציבת שב"ס, רב גונדר קטי פרי. השר בן גביר נימק את החלטתו שלא להאריך את כהונתה בשל "חוסר אמון מוחלט, פערים שאינם ניתנים לגישור, ובעקבות כך שהנציבה נמנעה מלממש את מדיניות השר ואף פעלה בניגוד לה".

עוד פירט השר בעניין פרי שהיא "ניהלה מו"מ עם מחבלי חמאס על תנאיהם, התנהלותה באירוע חמור שאירע בבית הסוהר רימונים, במהלכו ביקשה לטייח ולהסתיר מהשר את המתרחש. ההתנהלות הכושלת בטיפול ראש ארגון הפשיעה כוטייר, והחזרתו לתאו שבוע בלבד לאחר שהתרחשו התפרעויות בבית הסוהר". השר בן גביר הודה לנציבה על כהונתה בתפקיד, ואיחל לה בהצלחה בהמשך דרכה.