חבר הכנסת עמית הלוי שוחח היום (חמישי) עם ניסים משעל וטל שלו ברדיו 103fm והתייחס לדברי גלנט אמש, לפיו ללא הסכמת כל חברי הקואליציה רבתי, הוא לא יגיש את חוק הגיוס.

"יש על מה לדבר, בהחלט": ביהדות התורה נענים לדרישת גלנט?
"ראשי הסיעות החרדיות היו בהלם": מאחורי הקלעים של הפצצה שהטיל גלנט

בפתח דבריו אמר: "גלנט גלגל למעשה את הנייר הריק שבזמנו גנץ הודיע שהוא רק שם חתימה בסוף. אני לא חושב שזו דרך נכונה. זה לא עניין של וטו של שחקן כזה או אחר, יש פה עקרונות שלעניות דעתי צריכים להיות מוסכמים. החובה לשרת הצבא היא גם חובה דתית ראשונה במעלה, כל מי שלמד תורה היה צריך לדעת את זה. זו חובה אזרחית מחויבת על כל האזרחים".

עוד הוסיף: "משום מה הפיל שבחדר שנקרא הציבור הערבי לא עולה מספיק בדיונים, אני לא שומע את לפיד צועק על זה. גם זה חלק מהעניין, לא אומר שמערכת הביטחון יכולה במסגרת אי התאמות כאלה ואחרות להציע מסלולים אחרים, אבל הבסיס הוא שכל אדם מחויב לשירות בצבא. מה שצריך לעשות, ההסכמה הזו כמו שאמרתי היא לא הבעיה ולא הפתרון.  אני מזכיר שגם לפיד כשהעביר את חוק הגיוס בית המשפט העליון ביטל. לכן אני אומר, אני לא בטוח שהפתרון הוא בווטו של בני גנץ או לחצים של יאיר לפיד".

"השאלה מה עושים באמת שיש ציבור שמבחינה אידיאולוגית לא נמצא איתנו במקום הזה", הסביר. "החובה היא חובה בסיסית ואני מקווה שיש לזה רוב, אם הדרך לשם היא פירוק הקואליציה - הניסיון הוכיח שזה לא שם. את ההצעות של בני ויאיר לפיד ראינו בעבר, הן לא הובילו למקום יותר טוב. צריך לפנות לציבור החרדי, לומר את הדברים הפשוטים, המצב הזה בוודאי לא יכול להימשך, הוא בלתי נסבל, לא מבחינה מוסרית ולא מבחינה מעשית. זה חייב להשתנות".

בהמשך אמר כי "פרקטית, כשכן העברנו חוק גיוס, בית המשפט ביטל אותם. את המערכת אנחנו מכירים כבר, אנחנו בוגרי השאלה מי מקבל את ההחלטות במדינה הזו. זה נושא של החברה הישראלית, הבעיה היא בעיה ברורה. הכנסת לא רק שלא הזניחה היא טיפלה שלוש פעמים, ובכל פעם, כולל הפעם שלפיד הגיש בעצמו את התיקון, בכל פעם בית המשפט העליון, בחוסר סמכות לפי דעתי, ביטל את פסק הדין. לומר שהכנסת לא טיפלה? היא טיפלה".

בסיום דבריו סיכם: "הדבר העיקרי, שמעבר לצורך שהוא צורך קיומי, הצורך הזה משקף מצווה במסורת שלנו, מרכזית מאוד, להגן על העם היהודי, על הריבונות. כל אדם חרדי, ככל שהוא יותר חרדי, הוא צריך להכיר את המצווה הזו יותר ולשרת בצבא. אפשר לייצר קבוצה שהיא לאורך שנים לומדת תורה, זה דבר מקובל, אבל לא בהיקף שיש היום".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm