המגעים לעסקה לשחרור חטופים: ארה"ב, מצרים וקטאר ממשיכות בלחץ על ישראל וחמאס כדי להגיע לעסקה ולהפסקת אש במלחמה ברצועת עזה לפני שיחל חודש הרמדאן. עם זאת, גורמים המעורים בפרטים כבר הצהירו כי פוחתים הסיכויים להגיע לעסקה שכזו לפני יום ראשון הקרוב. בתוך כך, גורמים אמריקנים בכירים ששוחחו הערב (חמישי) עם סוכנות הידיעות רויטרס האשימו את חמאס בעיכוב העסקה, בכך שארגון הטרור סירב לשחרר חולים וקשישים החטופים בעזה.

מוקדם יותר היום, ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי מאחורי הקלעים התגלו מחלוקות בין מנהיג חמאס יחיא סינוואר וראש הלשכה המדינית אסמאעיל הנייה. גורמים המעורים בפרטים מסרו כי חילוקי הדעות הגיעו לאחר שסינוואר דבק בעמדתו לדרוש מישראל ויתורים גדולים יותר מצדה. עוד הוסיפו הגורמים כי הנייה היה מוכן להסתפק בהפסקת אש של שישה שבועות, ללא התחייבות מצד ישראל להפסיק את המלחמה, כי חשב שיהיה אפשר לנצל את ימי ההפוגה כדי להגיע להפסקת אש מלאה ולנסיגה של צה"ל מהרצועה כולה.

משפחות החטופים במחאה מול הקריה (צילום: אבשלום ששוני)
משפחות החטופים במחאה מול הקריה (צילום: אבשלום ששוני)

קריאה לשחרור החטופים (צילום: AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images)
קריאה לשחרור החטופים (צילום: AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images)

סינוואר, שהיה מנותק מהשיחות על לאחרונה, מאמין כי ידו של חמאס כרגע על העליונה. גורמים מצריים אמרו כי סינוואר חושב שהמחלוקות הפנימיות בישראל, כולל סדקים בממשלתו של ראש הממשלה נתניהו והשלטון האמריקני הגובר על ישראל, עשויים להקל על מצבם של התושבים העזתים. בנוסף, גורמים ישראלים שצוטטו בעיתון אמרו כי סינוואר מעוניין להבעיר את האזור, בעיקר בשטחי יהודה ושומרון בזמן חודש הרמדאן, ולכן מעכב את העסקה.

ערוץ אל-קהירה המצרי דיווח כי המגעים לעסקה לשחרור חטופים יתחדשו בשבוע הבא. גורם מצרי בכיר חשף כי ההתייעצויות בין כל הצדדים נמשכות על מנת להביא להפוגה לפני חודש הרמדאן, כשבמקביל, קהיר ממשיכה ללחוץ על ישראל להגביר באופן מידי את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה. עיתון אל-אח'באר הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, דיווח כי לא נרשמה התקדמות בשיחות בקהיר, למרות הניסיונות של מצרים וקטאר לשכנע את ישראל לשלוח משלחת לקהיר.

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן, יחיא סינוואר (צילום: רויטרס,gettyimages)
בנימין נתניהו, ג'ו ביידן, יחיא סינוואר (צילום: רויטרס,gettyimages)

הפסימיות הגיעה דווקא לאחר ההצהרה של גורמים מצריים כי יש התקדמות במגעים ושכן ניתן להגיע לעסקה עד תחילת הרמדאן ביום ראשון הקרוב. כמו כן, דווח כי גם בכיר בחמאס אמר שהשבוע הראשון של הרמדאן הוא יעד ריאלי לעסקה. בכיר אחר בחמאס טען כי ארגון הטרור העביר את הקריטריונים לשחרור האסירים בתמורה לחטופים, מה שעיכב לעת עתה את ההתקדמות במו"מ. כמו כן דווח, כי ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמן בן ג'אסם אאל ת'אני הגיע לוושינגטון, ושם הוא נפגש עם מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן. 

על פי הדיווחים בכלי התקשורת האמריקאים, העסקה מבוססת על הצעת ארה"ב להפסקת אש בת שישה שבועות שעליה הסכימה ישראל בשיחות בפריז בסוף פברואר. חמאס עדיין לא סיפק כאמור תגובה רשמית לעסקה זו. בכיר ישראלי אמר ל-NBC אודות שני דברים מהותיים שבחמאס חייבים להשיב עליהם כדי להתקדם, רשימה של חטופים שנותרו בחיים, וכן תשובה לגבי מספר האסירים שישוחררו בתמורה לכל חטוף.