מלחמת חרבות ברזל: אלוף (מיל') גדי שמני, לשעבר מפקד אוגדת עזה, שוחח היום (שני) עם אודי סגל וענת דוידוב בתוכניתם 'שבע תשע' ב-103FM ושוחח על פעילות צה"ל בבית החולים שיפא ועל תקיפת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' את הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי בצל סערת המינויים. 

הפילוג בעם והמחלות בעזה: סינוואר קיבל החלטה דרמטית ובישראל לא מבינים
להעביר את העזתים ליו"ש: המהלך ההזוי אך ההכרחי שישראל חייבת לעשות

על הפעולה בשיפא אמר בפתח הראיון: "זה בעצם מזכיר לנו שלחימה בטרור, בטח בארגון כזה כמו חמאס שהשתרש בצורה מאוד רצינית ברצועה לאורך שנים, זה לא דבר שנגמר ביום אחד. זו מלחמה שתהיה ארוכת שנים, וגם לא ניתן לסיים אותה רק באמצעים צבאיים. יכול להיות שאם נמשיך בדרך הזו, כפי שאנחנו פועלים היום, בה צה"ל פועל בצורה מרשימה, ומצד שני אין שום חשיבה מדינית מקיפה, בנייה אסטרטגית ליום שאחרי כדי לשנות את המציאות ברצועת עזה לעתיד הרחוק, אז אנחנו פשוט נחזור לשם".

"יש בעזה אלפי מחבלי חמאס חמושים, המנגנונים האזרחיים נשלטים על ידי חמאס. קצין צה"ל שדיבר עם נציג משרד הבריאות הפלסטיני, זה איש חמאס, הוא לא דיבר עם מישהו אחר", המשיך. "אם לא נעשה משהו יחד עם ארה"ב, מדינות האזור, לשנות את המצב ברמה האסטרטגית אז אנחנו נמשיך להילחם".

"את הדברים האלה צריך לעשות במקביל, ברור שצריך להיכנס לרפיח, ברור שצריך לשבת בציר פילדלפי, לפרז את רצועת עזה. זה שאנחנו עדיין לא שם זו תקלה, זה מעיד על רדידות החשיבה ברמה האסטרטגית. זה היה ברור שברגע שתדחוף כל כך הרבה פליטים לכיוון גבול מצרים תיווצר בעיה מאוד רצינית", הוסיף.

לאחר מכן אמר: "אין לי שום ספק שברגע שהתחילו בעיר עזה, וזה היה נכון, כמרכז כובד,\ היה צריך להיות איזשהו סד"כ, והיו הרבה זמינים באותה תקופה, שילך ויסגור את עזה מדרום - יבודד את עזה מסיני. אנחנו מבינים שיש שם מנהרות, עובר שם אמל"ח, אולי עברו שם חטופים, לוחמים, אנחנו לא יודעים את הדברים האלה. אין ספק שישראל נמצאת עכשיו במצב מאוד לא פשוט".

"אחת הסיבות המרכזיות זו ההתנהלות של ראש ממשלת ישראל שממשיך להתעמת בפומבי עם נשיא ארה"ב, הידיד הכי גדול שהיה לנו אי פעם, אותו תוקפים, מעליבים, מנסים לחבל לו במערכת הבחירות בארה"ב", המשיך. "הנשיא ביידן אדם מספיק בוגר, אחראי ומספיק אכפת לו ממדינת ישראל והעם היהודי - הוא לא ינטוש אותנו. צריך לשבת עם האמריקנים, עם המצרים, צריך להסביר להם את הדברים, צריך להראות להם איך אנחנו יודעים לעשות את זה מבלי שיהרגו עשרות אלפי אזרחים, וצה"ל יודע לעשות את הדבר הזה. אין ברירה. 

על דבריו של סמוטריץ' אמר: "סמוטריץ', מאבות הקונספציה, זה שעמד והסביר בקולו למה החמאס נכס, בתקופתו כשר העבירו מיליארדים לחמאס במזוודות. סמוטריץ' ונתניהו, יחד עם קטאר, בנו את חמאס וזו המפלצת שיש לנו היום. אז קודם כל אני אומר לסמוטריץ', הוא עבר ליד הקרייה כשהוא שירת בצבא, כשאתה מדבר על הרמטכ"ל - של נעלייך מעל רגלייך".

נאום הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום :דובר צה"ל)

"הרמטכ"ל הסביר, יש מפקדים שצריכים להתחלף, יש אנשים שנפגעו, צריך להחליף אותם. יש דינמיקה של איך בונים את הכוח. זה דבר שאני לא מצפה  מסמוטריץ' להבין בו, אני מצפה משר הביטחון לא להתייחס לזה אפילו כרעשי רקע זו סמכותו, סמכות הרמטכ"ל, צריך ללכת קדימה", המשיך.

"נכון שהרמטכ"ל נכשל, שצה"ל נכשל בשבעה באוקטובר, אבל לשמחתנו צה"ל התעשת, פועל יפה מאוד, בצורה שאפשר רק להעריץ אותה. עד הרמטכ"ל, פועלים בצורה מרשימה ביותר, ובסוף הם גם לקחו אחריות והם יקחו אחריות. זה לא הברחנים של הדרג המדיני, נתניהו, סמוטריץ'", הוסיף. 

"הרמטכ"ל חייב להמשיך לנהל כרגע את הלחימה", אמר בסיום הראיון. "ברגע שיחשוב שר הביטחון, שיחשוב הרמטכ"ל בעצמו, שאפשר להעביר את המפתחות, אני מאמין שהרמטכ"ל לא ידבק לכסא. הוא מנהל את הקרבות האלה, את המלחמה הזו, בצרוה טובה. הוא לא צריך שסמורטיץ' יעזור לו בניהול המערכה. הממשלה צריכה להתעסק במה שהיא לא מתעסקת - בגיבוש אסטרטגיה, יצירת לגיטימציה".

"דובר צה"ל צריך לצאת עם הודעה כזו באמצע הלילה, הוא מבין שיש לו ממשלה שכל הזמן מכרסמת בלגיטימציה של מדינת ישראל, בחופש הפעולה של צה"ל. סמוטריץ' עוד מגדיל לעשות ותוקף את צה"ל, זה דבר הזוי".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm