על רקע המגעים לעסקת חטופים והמחלוקת בין ישראל לארצות הברית בנוגע למבצע צבאי ברפיח, מתח הבוקר (רביעי) אלוף במיל' עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר, ביקורת חריפה על התנהלות ממשלת נתניהו בשיחה עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM: "התנהלותה לא מוכוונת אסטרטגיה אלא שימור קואליציה".

ראש השב"כ מזהיר לאחר המחאה בירושלים: "עלולה להוביל למחוזות מסוכנים"
"סימן ההיכר של הנאצים": ההתבטאות הבלתי נתפסת של יאיר נתניהו

בפתח השיחה שאל סגל האם ההתעקשות הישראלית להמשך המהלך ברפיח לא פוגעת בתוכנית הגדולה יותר שהיא הרחקת חיזבאללה. מלכא השיב: "כשאתה אומר 'ישראל צריכה לחשב מסלול מחדש', זה מניח שהיא חישבה מסלול לפני כן. אני חושב שההתנהלות היא לא התנהלות מוכוונת אסטרטגיה, ההתנהלות היא התנהלות שמוכוונת שימור קואליציה, הימנעות מדיון אסטרטגי. היינו מצפים שמערכה כזו הייתה מתנהלת כאשר בקבינט, קבינט המלחמה, המועצה לביטחון לאומי מכינה חלופות אסטרטגיות, מנתחים את כל הזירות. שמציבים ניתוח רחב ועמוק, בודקים חלופות, איך פעולה בגזרה אחת משפיעה על גזרה שנייה - כל הדברים האלה לא נעשו".

לדבריו, "כל נושא החטופים מוזנח חודשים ארוכים מאוד. אני חושב שכל נושא רפיח, הפכו את רפיח למעין דגל כזה. הרי בסוף גם אם יחליטו על פעולה ברפיח היא לא תתחיל לפני כמה שבועות קדימה, עכשיו אנחנו עדיין בשבוע האחרון של הרמדאן, יש לאחר מכן פינוי של אזרחים שזה לוקח זמן ארוך מאוד. צריך פעולה ברפיח לתאם תיאום מסוים עם המצרים. אם אתה רוצה להשיג את מטרות המלחמה בסוף אתה צריך לנקות גם את החלק הזה, אבל הייתי נותן עדיפות הרבה יותר גבוהה לנושא של עסקת חטופים, בניסיון להגיע דרך זה להסדרים כאלה ואחרים".

תקיפות צה"ל ברפיח (צילום :רשתות ערביות)

"בסוף, אם צריך להיכנס לרפיח צריך לעשות את זה חכם, לא כנגד כל העולם ורק תחת סיסמאות. ארה"ב לא תגיד 'לא', ארה"ב תגיד 'אתם צריכים לעשות את זה בתנאים כאלה ואחרים, אנחנו לא יכולים לראות עוד הפעם את התמונות של עזה, אתם צריכים להסתכל על הקטע ההומניטרי'. אגב, כשרוצים להגיע להבנות עם ארה"ב צריך לנהל את מערכת היחסים עם ארה"ב בצורה שלא מביאה אותם מהתמיכה הכי גדולה שהייתה אי פעם למשבר הכי חשוב שהיה מזה הרבה שנים", הוסיף מלכא.

עמוס מלכא בהפגנה להקדמת הבחירות (צילום: מטה המאבק)
עמוס מלכא בהפגנה להקדמת הבחירות (צילום: מטה המאבק)

כאשר נשאל האם ניתן לסמוך על המודיעין הישראלי לאחר מחדל 7 באוקטובר, השיב: "הביקורת שלי כלפי המודיעין היא עצומה, היא קשורה הרבה לפני, בניתוח של איך הגענו ל-7 באוקטובר. זה ניתוח עמוק, לא נעשה אותו כאן, עשיתי אותו בהרצאה ארוכה אתמול. המודיעין מתפקד כרגע בצורה מצוינת, מודיעין ללחימה הוא חסר תקדים, גם לרמת הכוחות בשטח וגם לרמת הפעולות הממוקדות והסיכולים. הניתוח של הזירות, מבחינת המודיעין, הוא בסדר גמור. אבל תראה לי דיון עמוק שנעשה בנושא הזה, לא היה דבר כזה. אסור לדון בקבינט בדברים שסמוטריץ' ובן גביר לא עושים אותם, ונתניהו מוביל את זה בצורה יותר טקטית מאשר אסטרטגית. אין אסטרטגיה למלחמה".

סייעה בעריכת הכתבה: שני רומנו, 103FM