בתגובה למגעים המתקדמים לעסקת חטופים והתעכבות הפעולה הצבאית ברפיח, יו"ר עוצמה יהודית והשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, העביר הבוקר (שני) מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בן גביר התריע כי במידה וראש הממשלה יקבל החלטה לסיים את המלחמה ללא מתקפה נרחבת על רפיח על מנת להכריע את חמאס, כדבריו, לא יהיה לנתניהו מנדט להמשיך לכהן בתפקיד ראש הממשלה.

תקיפה ברפיח (צילום: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa)
תקיפה ברפיח (צילום: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa)

מוקדם יותר הבוקר, יו״ר הציונות הדתית ושר האוצר, בצלאל סמוטריץ׳, זימן את השרים וחברי הכנסת של מפלגתו לעדכונים ולהתייעצות דחופה בכנסת. הדיון הדחוף כונס על רקע יציאת הכוחות מעזה והדיווחים על עסקה הכוללת הפסקת המלחמה. בהמשך שיגר מכתב דחוף לראש הממשלה ובו קרא לו לכנס במיידי את הקבינט המדיני בטחוני, ברקע הדיווחים על הפסקת המלחמה. לאחר המכתב נועד סמוטריץ' עם נתניהו

במכתב ששיגר לראש הממשלה נתניהו, כתב השר סמוטריץ׳, ״בעקבות המצב הנתון של הוצאת הכוחות המתמרנים מעזה והורדת עצימות המלחמה באופן כללי תוך כדי עיכוב של שבועות ארוכים מאוד בכניסה לרפיח, יחד עם הדיווחים על נכונות ישראלית לדון בחזרת תושבי עזה לצפון הרצועה ובפועל להביא להפסקת המלחמה, ובנוסף לפרסומים על הענקת מנדט נרחב מאוד לצוותי המשא ומתן, אני דורש ממך לכנס עוד הערב דיון מיוחד של הקבינט המורחב בו נקבל עדכון מלא ואת כל המידע על מצב המלחמה.

״הפורום היחיד המוסמך לקבל החלטות מכריעות בזמן מלחמה זהו הקבינט המורחב, אך לצערי לא כך פועלים הדברים ואנו רואים כי החלטות מתקבלות בקבינט המצומצם ללא אישור או עדכון הקבינט המורחב תחת לחצים בינלאומיים שפוגעים במומנטום של המלחמה ובאינטרסים הביטחוניים שלנו. ״אני כבר מתריע שבועות ארוכים שבמקום להוריד את הרגל מהגז אנו צריכים להגביר את הלחץ על חמאס בעזה, וזו הדרך היחידה בה נוכל להשיב את החטופים ולהשמיד את חמאס. לכן אני חוזר על דרישתי לכנס את הקבינט המדיני המורחב עוד הערב לדיון דחוף בנושא״.

במקביל לאולטימטום, ראש האופוציזיה יאיר לפיד כתב כי " יש עתיד מוכנה לתת בכל רגע נתון רשת בטחון מלאה לעסקת חטופים. 24 אצבעות זה הרבה יותר ממה שיש לבן גביר וסמוטריץ׳". כמו כן, שר הביטחון יואב גלנט אמר כי "יש לנו מחויבות עליונה להחזיר את החטופים שלנו הביתה. התנאים המבצעיים שצה״ל יצר באמצעות לחץ צבאי בלתי פוסק על החמאס מאפשרים לנו גמישות, חופש פעולה וגם קבלת החלטות קשות כדי להחזיר את החטופים. לדעתי אנחנו נמצאים בנקודה מתאימה, אך יש צד נוסף שצריך להסכים לכך". 

אחיו של השר סמוטריץ', טוביה, כתב בחשבון ה-X שלו: "במתח שבין פרישה מיידית של ראשי הצבא והליכה לבחירות לבין לא עכשיו כי עכשיו מלחמה, עסקה נרחבת שעוצרת את הלחימה לזמן משמעותי עם סיכון שהדינמיקה שתיווצר בינתיים תפסיק לגמרי את המלחמה, מטה לדעתי את הכף בחוזקה לכיוון פרישה ובחירות".