יו״ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ נשא הצהרה היום (ראשון) בכנסת ואמר כי הזירה הצפונית היא "הזירה האופרטיבית עם האתגר הגדול והדחוף ביותר, וכך עלינו להתייחס אליה". בנוסף הבטיח כי הממשלה תפעל כדי להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם "עוד לפני פתיחת שנת הלימודים".

צה"ל על הסנקציות האמריקאיות הצפויות על "נצח יהודה": "אם תתקבל החלטה היא תבחן"
בן גביר חטף מערוץ 14: "חסר כל אינטליגנציה וכישורים"

בפתח דבריו אמר גנץ, כי "מאז שמחת תורה, מדינת ישראל כאובה ועצובה, וגם נחושה וחזקה. בהגדת הפסח, נקרא 'שלא אחד בלבד, עמד עלינו לכלותינו'. גם בימים האלו, כמו בכל דור ודור, אנו נאבקים במגוון חזיתות, ובעזרת העוצמות שלנו כעם וכחברה – גם הפעם נוכל לאויבינו. יש לנו הישגים בשדה הקרב. השבנו חלק מבנותינו ובנינו לגבולם, חיסלנו רבים מבכירי חמאס, פגענו ביכולותיו הצבאיות, וגבינו מחיר משמעותי מחיזבאללה. הוכחנו גם שלישראל עליונות טכנולוגית וביטחונית, ובעזרת ידידותנו בלמנו את איראן. ולצד זאת, צריך לומר לציבור הישראלי באופן ישר וכן, שעוד לא השלמנו את יעדינו ובראשם השבת החטופים והתושבים לבתיהם. עוד לא הצלחנו – אבל ממש לא ויתרנו. ולעולם לא נוותר. זו האחריות שלנו כהנהגה".
 
"פגשתי בשבועות האחרונים חטופות וחטופים ששבו. אי אפשר לדמיין את מה שעברו. כל מנהיג צריך להקשיב להם, ולהבין איזו חובה מוסרית דחופה ועליונה עומדת בפנינו. בשבועות האחרונים, המערכת כולה, ואני באופן אישי, ממשיכים בחיפוש דרכים שיאפשרו להחזיר את חטופינו", אמר השר. "שוחחתי על כך באופן אישי עם מנהיגים בעולם ובאזור. אנו בונים מנופי לחץ נוספים – מדיניים, צבאיים וכלכליים. מחבלי חמאס, רוצחים אכזריים, צריכים לדעת שהם לא חסינים בשום מקום – לא במנהרות, ולא במלונות פאר", ציין.

כיכר החטופים (צילום :אבשלום ששוני)

"אנחנו מחויבים לייצר חלופה שלטונית לחמאס", הבטיח גנץ. "זו משימה קריטית שמשרתת את שתי מטרות המלחמה בעזה: השבת החטופים, וגריעת היכולות השלטוניות והצבאיות של חמאס. בהקשר הזה - הקואליציה האזורית בהובלת ארצות הברית שהוכיחה את עצמה נגד איראן, חייבת להיות חלק מתוכנית הפעולה שלנו להיפוך אסטרטגי במזרח התיכון, וחלק מהיום שאחרי ברצועת עזה. למהלך הצבאי, חייב להצטרף מהלך מדיני".

פעילי חמאס  ב-7 באוקטובר (צילום: עטיה מוחמד פלאש 90)
פעילי חמאס ב-7 באוקטובר (צילום: עטיה מוחמד פלאש 90)

בהתייחס לזירה הצפונית אמר, כי "אנו מתקרבים לנקודת ההכרעה באשר לאופן הפעולה בהמשך הדרך הצבאית. זו הזירה האופרטיבית עם האתגר הגדול והדחוף ביותר, וכך עלינו להתייחס אליה. אני פונה מכאן למפונים, שיעשו גם את ליל הסדר מחוץ לבתיהם, ומבטיח – אנחנו רואים אתכם, מכירים בקושי העצום ובאומץ הגדול שלכם. אנחנו נפעל כדי להחזיר אתכם הביתה בביטחון, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים.

עוד אמר, כי "פסח הוא החג שבו חלום החירות שלנו כעם החל להתגשם. צעדנו 40 שנה במדבר. יכולנו לאתגרים והקשיים בדרך, בזכות האמונה, ובזכות מנהיגות שידעה להוביל את העם ברגעי משבר. גם כעת, אנו נלחמים על זכותנו לחירות, ועל זכותנו להתקיים כעם וכחברה. ומצופה מהמנהיגות שתתעלה לגודל השעה.  שרים שפוגעים בביטחון המדינה – לא צריכים לשבת בקבינט. דיונים קריטיים לקידום מטרות המלחמה חייבים להתקיים, גם בשבתות וחגים. לחטופים אין זמן, החיילים לא עוצרים בשדה הקרב, כך גם צריכים לנהוג המדינאים. עלינו לתת דוגמה אישית, ובוודאי שלא לעסוק בפילוג או בניסיונות להעביר חוקים והחלטות שפוגעים בביטחון ובאינטרסים המדיניים שלנו. עלינו להתמקד בלחימה ובשותפות של כולם, אסור לנו להעדיף מגזר או קבוצה. האחריות שלנו כמנהיגים היא עצומה - עלינו להיות ראויים לה".

"את החירות שהשגנו ביציאת מצרים כעם, הפסדנו רק בתקופות של פילוג ביננו. הגיוון בחברה הישראלי, הוא מקור עוצמה. האחדות אינה מותרות – היא הכרח קיומי. דווקא בימים הקשים האלו – עלינו לפעול בערבות הדדית. לראות את האחר, לקחת אותו תמיד בשיקולים שלנו, להתגייס למאמץ הלאומי - כולם. אני מבקש לפנות לחטופים עצמם, אפילו אם אחד או אחת מכם שומעים אותי. לא נפסיק לרגע לפעול כדי שהכיסאות הריקים והלבבות העצובים בליל הסדר הזה, יתמלאו כמה שיותר מהר. לא נשכח אתכם לרגע, ולא ננוח, עד שנראה אתכם איתנו", הוסיף גנץ.

השר איתמר בן גביר השיב לדבריו של גנץ ואמר: "״בני גנץ טול קורה מבין עינך - מי שפגע בביטחון מדינת ישראל, הוביל קונספציה של הכלה וכניעה לחמאס, סיכן את חיילי גולני, הכניס פועלים מעזה, פתח את המחסומים ביו"ש, סגר את כיתות הכוננות,  ואירח את אבו מאזן בביתו - היה גנץ - לדעתי אחד כמוהו לא ראוי שיישב בקבינט".