ראש האופוזיציה יאיר לפיד שוחח היום (חמישי) עם אודי סגל וטל שלו ברדיו 103fm ומתח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל התנהלותו של קבינט המלחמה. 

פרשן ערבי טוען: "הפעולה ברפיח לא מוגבלת באישור האמריקאים"
ליברמן בראיון תוקפני למעריב: "נתניהו מעדיף להכריז על מדינה פלסטינית"

"לא היינו אמורים להגיע למצב הזה. עומד ראש הממשלה, דקה אחרי שהאמריקאים מעבירים לנו 14 מיליארד דולר, ביד ושם ביום השואה, ואומר 'אם צריך להיות לבד - נהיה לבד'. האמריקאים בצמד נעלבו מזה, הם אומרים' אנחנו מגויסים, יש נושאות מטוסים אמריקניות להגן עליכם, כרגע ניהלנו איתכם יחד מבצע'. אתה יכול לבחור מה אתה עושה, או שאתה עובד עם האמריקאים צמוד מפני שזה נכון לך או שאתה מעליב אותך בפומבי ובסוף הם מתרגזים. 

זה ניהול כושל של ממשלת ישראל. כמובן שאני מעדיף שארה"ב תמשיך לעזור לצה"ל לנצח את המלחמה, בשביל זה צריך לנהל את היחסים האלה". 

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

על השאלה האם אין מדובר בשגיאה בהתנהלות האמריקאית, השיב: "מה שקורה הוא שהעבירו את הוויכוחים, והוויכוחים הם לגיטימיים, השגיאה היא של ממשלת ישראל - היא העבירה למישור הפומבי את הוויכוחים. נתניהו הוא שפן בחדרים הסגורים, תמיד היה ותמיד יהיה. הכישלון של זה שזה הפך בזמן מלחמה לוויכוח פומבי מונח כולו על הממשלה. לגבי השאלה האם אמריקאים צריכים או לא לתמוך בנו? בוודאי שהם צריכים לסמוך על מערכת הביטחון". 

"זה מצב חריג, קיצוני ומסוכן. העולם כולו מסתכל על זה שארה"ב מנהלת ויכוח פומבי עם ישראל. אסור לממשלה ישראלית להגיע למצב בטח בזמן מלחמה של עימות פומבי. לריב בהחלט מותר. יש דברים שאני אמרתי שביבי לא היה מעיז 100 שנה להגיד להם, אבל למה מול מצלמות? לא מנהלים דברים כאלה באופן פומבי, באופן פומבי עובדים צמוד ביחד. אנחנו אכן מדינה עצמאית, לא בחסות אמריקנית, אבל למה אתה מעביר את המלחמה הזו למישור הפומבי? זה כישלון אדיר של ניהול מדיניות נתניהו". 

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו, ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)

עוד התייחס לשאלת העמקת הפעולה ברפיח למול יישור קו עם האמריקאים: "ישראל צריכה עסקת חטופים, זה מה שיהא צריכה לעשות. היא צריכה למצות את המהלך בקהיר כדי להחזיר אותם הביתה, זה הדבר הכי חשוב, הכי דחוף. אין דבר כזה בכל מחיר, אף מדינה לא מסכימה בכל מחיר. ברור שאין דבר כזה בכל מחיר.

אני לא אכנס לפרטים, יש על השולחן פרמטרים שישראל יכולה לעמוד בהם, זה נזק ועדיין צריך לעשות את העסקה הזו כי צריך להחזיר אותם הביתה. הצעתי לראש הממשלה רשת ביטחון, הוא לא עושה את העסקה כי הוא כלוא בידי המטורפים האלו בן גביר וסמוטריץ'. יש לו ממני, מיש עתיד, 24 אצבעות, הוא יכול לעשות עסקה, אנחנו מוכרחים להחזיר אותם הביתה. אני אומר את זה בכאב, אילולא גנץ ואיזנקוט היו בממשלה אנחנו, מדינת ישראל, כבר היינו מזמן אחרי עידן נתניהו, בן גביר וסמוטריץ'. הממשלה לא הייתה ומדינת ישראל הייתה במקום בו היא צריכה להיות - בעידן שבו ביחד ננצח זה גם ביחד נבנה פה חברה ישראלית שלא נמצאת כבת ערובה של אנשים שלא מצליחים לנהל שום דבר. לא את המלחמה, עסקת החטופים, הכלכלה. אנחנו בכאוס ואובדן שליטה גמור של ממשלה מטורפת.

גדי איזנקוט, בני גנץ (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
גדי איזנקוט, בני גנץ (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)


את חמאס צריך להשמיד, את סינוואר ודף צריך להרוג ומדינת ישראל תעשה את זה, צריכים להכיר בזה שזה יקח זמן. כל דיבורי הניצחון המוחלט, תסתכלו כבר כמה חודשים אנחנו בדשדוש מוחלט. דווקא לגלנט יש דימוי נכון, הוא אומר שלהשמיד את החמאס זה לפורר אבנים, זה לא נעלם. את הדבר הזה נצטרך לנהל, זה יקח הרבה מאוד זמן, ואי אפשר להשמיד את החמאס עד שאתה לא מציג מה יהיה במקומו, מה שנקרא היום שאחרי, הם תמיד יחזרו. אתה צריך להגדיר איך יראה היום שאחרי, מה לוחות הזמנים, מדינת ישראל תמיד תפיסת הביטחון אמרה 'אנחנו רוצים מלחמות קצרות'. את כל זה אתה צריך לנהל וזה לא מנוהל, יש פה ממשלה מופקרת שלא מנהלת את זה ואז מתפלאים שאנחנו לא מנהלים את המלחמה טוב יותר.

כן צריך להשמיד את החמאס, אנחנו נשמיד אבל זה ייקח זמן. לחטופים אין זמן, כל יום שעובר הם מתים. תחזיר כל מה שאתה יכול להחזיר ברגע שאתה יכול להחזיר, הם לא מנהלים מו"מ על קניית מכונית, הם מנהלים מו"מ על הצלת חייהם של ישראלים שנפלו בשבי החמאס במשמרת שלהם. אני מניח שאם הוא יכול להחזיר את החטופים בלי נזק פוליטי, הוא ישמח".

על השאלה למי ישראל תעביר את מעבר רפיח לאחר עסקת החטופים, השיב: "בוודאי שלא. אני חוזר על זה שאת החמאס צריך להשמיד. אם אנחנו צריכים עכשיו להפסיק באופן זמני אתה לחימה בשביל להחזיר את החטופים - צריכים להפסיק באופן זמני. חמאס אפשר לסמוך עליו, הם יפרו כל הסכם שנעשה איתם. זה מהותי, זה לא שאתה אומר 'אנחנו רוצים אותם בבית', זה מחויבות של מדינה לאזרחיה, שבלעדיה יש פה פגיעה שלא נחלים ממנה. זאת חובתה של הממשלה, הממשלה הזו לא יכולה להגיד שזה לא במשמרת שלה האנשים האלה נפלו.

יש פה את הכישלון הביטחוני הגדול ביותר, הערכי הגדול ביותר, ואובדן שליטה מוחלט. המחירים כואבים, אנחנו לא ילדים בני 8 שמסתירים אתה עיניים ואומרים' מה שלא נעים לא אסתכל', יש פה מציאות קשה, מכאיבה, ואנחנו צריכים לפעול אל מול המציאות הזו - זה מה שעושים מנהיגים. יש פה דילמות בין רע לרע, אין טוב ורע, יש רק אפשרויות רעות. האפשרות הפחות גרועה היא שנחזיר את הילדים והילדות שלנו הביתה". 

עוד התייחס לדיווחים סביב סדק בקואליציה ולהשפעת עזיבתם של גנץ ואיזנקוט: "עד שהם לא יעזבו, בטוח שלא יהיה שום דבר. בסוף הם נתנו לזה לגיטימציה. האם אנחנו לא במשבר כלכלי? שלחו בזמן הנכון לקהיר את המשלחת? האם המלחמה מנוהלת? הם אמרו 'אנחנו שם בשביל הניצחון עלה חמאס והחזרת החטופים' - ניצחנו וחזרו החטופים? יש לנו את הממשלה שלא יכולה לנהל את המשבר הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל.

יש פה ראש ממשלה שאין לו את היכולת וממשלה שאין לה את היכולת. אתם מאריכים את ימיה - זה לא נכון. אני לא חושב שזה דבר אידיאלי בזמן מלחמה להתעסק בבחירות רק אין לנו ברירה. עם הממשלה הזו מצבנו ילך וידרדר. הם טועים טעות איומה שגורמת להידרדרות מתמשכת". 

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm