בנאום בפסגת הנוער של נאט"ו במיאמי, סגן שר החוץ האמריקאי קורט קמפבל אמר אתמול (שני) כי ארה"ב "נאבקת" במשמעות של תאוריית הניצחון בעזה.

הניצחון המוחלט אינו רגע טקטי אלא שגרה ומציאות אחרת | מידן בר
אשליית הניצחון המוחלט: השקר הגדול בתולדות צה"ל וישראל | בריק

"לפעמים כשאנחנו מקשיבים היטב למנהיגים ישראלים, הם מדברים בעיקר על הרעיון של איזשהו ניצחון סוחף בשדה הקרב, ניצחון מוחלט", אמר סגן הנשיא. "אבל אני לא חושב שאנחנו מאמינים שזה סביר או אפשרי". מדובר בהתבטאות הכי חד-משמעית בנושא.

הוא המשיך ואמר, "מדינות רבות רוצות לראות פתרון פוליטי, שבו זכויות הפלסטינים מכובדות יותר. אני לא חושב שאי פעם זה היה כל כך קשה כמו עכשיו. אבל אני מאמין שהמחויבות עדיין קיימת", אמר.

בתוך כך, מוקדם יותר היום היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ייק סאליבן נשא דברים, ואמר כי "ארה"ב רוצה לראות את הבסת חמאס ורוצה שהצדק ייעשה עם יחיא סינוואר. לא נוותר על זה". עוד אמר כי "ישראל צריכה לעשות יותר כדי להגן על אזרחים בעזה אבל אנחנו לא חושבים שמה שקורה בעזה הוא רצח עם".

בדומה לקמפבל, בהמשך הוסיף סאליבן כי "לחץ צבאי נחוץ אבל לא מספיק כדי להביס את חמאס. בלי תכנית לעתיד עזה חמאס תמשיך ותחזור. לכן אנחנו מדברים עם הישראלים על אסטרטגיה שתכלול גם אלטרנטיבה לחמאס".

עוד הוסיף כי "הנהגת ישראל בוחרת כיצד להתנהל במלחמה הזו, והם הולכים לקבל את ההחלטות. בנוגע לשאלת הסיום ולאסטרטגיית הסיום, אני לא חושב שיש כאן באמת שאלה של השפעה אמריקאית. זו שאלה של אסטרטגיה ומה ישראל בוחרת לעשות".

באשר למניין ההרוגים ברצועה, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי יותר מ-35 אלף נהרגו מאז אירועי השבת השחורה. נזכיר, כי ישנם עדיין 132 חטופים ברצועת עזה.