מועצת הביטחון תתכנס ביום חמישי לראשונה מאז טבח ה-7.10, לדיון מיוחד שיתמקד רק בנושא מצב החטופים המוחזקים בידי חמאס בעזה ובקידום דרכים לשחרורם. זאת בעקבות מאמצים ממושכים של השגריר ארדן ובעבודה משותפת עם משלחת ארה״ב לאו״ם, שיזמה את הדיון מתוקף היותה חברת מועצת הביטחון. ביוזמת משלחת ישראל לאו״ם, הוזמנו לדיון דוקטור שושן הרן שנחטפה מביתה שבקיבוץ בארי ושוחררה ואיילת סמרנו אימו של יונתן סמרנו ז״ל שגופתו נחטפה בידי עובדי אונר״א לעזה.

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

מסמך ההכנה לדיון מטעם ארה״ב(שהוכן בשת״פ ותיאום עם ישראל)  מטיל את האחריות  למצבם על ארגון הטרור חמאס וקובע כי ״החזקת החטופים היא בלתי חוקית ומערערת על השלום והביטחון העולמיים״ וכי ההשלכות על בריאותם מבחינה פיזית ונפשית של החטופים ושל משפחותיהם הן ״קטסטרופליות ולא אנושיות״.

הדיון יעסוק בין היתר בפעולות אותן סוכנויות האו״ם ומועצת הביטחון יכולות לנקוט כדי להאיץ את שחרור החטופים וכיצד ניתן להפעיל לחץ על חמאס לשם כך; הדיון יעסוק גם במשאבים העומדים לרשות האו״ם וארגונים בינלאומיים נוספים כדי לתמוך בשורדי הטבח והחטופים המשוחררים מבחינה בריאותית וכלכלית.

בנוסף מועצת הביטחון תדון בשאלה כיצד היא יכולה לייצר הרתעה מפני אירוע עתידי של חטיפת אזרחים במצב מלחמה וכיצד לתבוע דין וחשבון מארגוני טרור על מעשים כאלו.

שגריר ישראל לאו״ם גלעד ארדן:  ״בעקבות מאמץ דיפלומטי בלתי פוסק, הבאנו לכך שמועצת הביטחון תתכנס לראשונה לדון אך ורק במצב החטופים שלנו ובקידום דרכים להפעלת לחץ לשחררם. אני מודה לארה״ב שהסכימה לדרוש את קיום הדיון. המועצה תיאלץ סוף סוף להסתכל בעיניים לחטופה שושן הרן ולאמו של יונתן סמרנו ז״ל ולהפנים, שישראל לא תעצור עד לשחרור החטופים ושהכתובת הנכונה להפעלת לחץ הוא ארגון הטרור המפלצתי חמאס״.