ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (רביעי) כי "המבצע ברפיח יימשך שבועות". נתניהו אמר את הדברים בריאיון לרשת CNBC האמריקאית, וכשנשאל האם צה"ל יבצע פלישה בקנה מידה מלא לרפיח, השיב: "זו פעולה שנעשית באחריות, צעד אחר צעד".

הפרשן המצרי טוען: זה הקו האדום של מצרים לגבי הסכם השלום | צפו
נתניהו: "הדיבורים על 'היום שאחרי' בעזה כאשר חמאס נשאר על כנו - ריקים מתוכן"

מוקדם יותר פרסם ראש הממשלה סרטון בתגובה לדבריו של מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, ואמר כי "הדיבורים על 'היום שאחרי' בעזה כאשר חמאס נשאר על כנו הינם ריקים מתוכן. חיסול חמאס הוא צעד הכרחי כדי להבטיח ש'ביום שאחרי' לא יהיה בעזה אף גורם שיאיים עלינו".

"כבר לפני כמאה ימים אישרתי לגורמי הביטחון לאפשר לעזתים מקומיים, שאינם מזוהים עם החמאס, להשתלב בניהול האזרחי של חלוקת המזון בעזה", אמר נתניהו. "הניסיון הזה לא צלח, כיוון שהחמאס איים עליהם ואף פגע בכמה מהם כדי להרתיע אחרים. עד שלא יהיה ברור שהחמאס לא שולט צבאית בעזה, שום גורם לא יהיה מוכן לקבל על עצמו את הניהול האזרחי על עליה מחשש לשלומו. לכן הדיבורים בעניין 'היום שאחרי', כשחמאס נשאר על כנו, הם יישארו רק דיבורים - ריקים מתוכן".

עוד אמר, כי "בניגוד לנטען, מזה חודשים אנחנו עוסקים בניסיונות שונים להביא פתרון לבעיה המורכבת הזו. חלק מהניסיונות סמויים מן העין וטוב שכך. זה חלק ממטרות המלחמה שהגדרנו, אנחנו נחושים להשיג גם אותו. בכל מקרה, אין תחליף לניצחון הצבאי. הניסיון לעקוף אותו בטענה כזו או אחרת הוא פשוט מנותק מהמציאות. יש תחליף אחד לניצחון - תבוסה. תבוסה צבאית ומדינית, תבוסה לאומית. הממשלה בראשותי לא תסכים לכך. יחד נילחם, ובעזרת ה׳ - יחד ננצח".

ראש הממשלה הוסיף עוד כי "הממשלה התנגדה היום להחלטת האו״ם מהשבוע שעבר לקדם הכרה במדינה פלסטינית. לא ניתן פרס לטבח הנורא של ה-7 באוקטובר, ש-80% מהפלסטינים תומכים בו גם בעזה וגם ביהודה ושומרון. לא ניתן להם להקים מדינת טרור ממנה יוכלו לתקוף אותנו ביתר שאת. אף אחד לא ימנע מאיתנו, מישראל, לממש את זכותנו הבסיסית להגן על עצמנו - לא העצרת הכללית של האו״ם ולא שום גורם אחר. נעמוד יחד בראש מורם כדי להגן על המדינה שלנו".

בנימין נתניהו נואם בעצרת האו''ם, ארכיון (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו נואם בעצרת האו''ם, ארכיון (צילום: רויטרס)

בהמשך סיפר כי ביקר את החיילים שנפצעו במלחמה: "אתמול ביום העצמאות ביקרתי את חיילנו הגיבורים, הפצועים שמשתקמים בבתי החולים. יצאתי משם בעיניים דומעות, אבל בהתרוממות נפש אדירה. הגיבורים שלנו אמרו לי שני דברים: הראשון - 'תמשיכו עד הסוף - עד לניצחון'. והשני - 'אנחנו רוצים להשתקם ולחזור אל חברינו הלוחמים'. לצערי, לא כולם יוכלו לעשות זאת. יחד אתכם אני נושא תפילה להחלמתם. בזכות הגיבורים הללו, בזכות הרוח הכבירה הזאת אנחנו כאן בארצנו. הבטחתי להם שנעשה הכל כדי להילחם עד לניצחון המוחלט".

"כוחותינו נלחמים ברחבי רצועת עזה - בג׳באליה, בזייתון וברפיח. אנחנו עושים זאת תוך כדי פינוי האוכלוסייה האזרחית ותוך כדי מילוי המחויבות שלנו לצרכים ההומניטריים שלה. המאמצים האחראים שלנו נושאים פרי. עד עתה ברפיח התפנו קרוב לחצי מיליון בני אדם מאזורי הלחימה. הקטסטרופה ההומניטרית שדיברו עליה לא התממשה, היא גם לא תתממש", הוסיף.

בנימין נתניהו עונה לאנתוני בלינקן (צילום :עומר מירון /לע"מ)

דבריו של נתניהו נאמרו כאמור בתגובה לדבריו של בלינקן, שאמר: "אנחנו לא יכולים להשאיר ואקום בעזה שכנראה יתמלא בכאוס", והוסיף כי "ישראל חייבת להציג תוכנית ברורה לגבי עתידה של עזה". לדברי בלינקן, "שיקום היכולת המבצעית של מעבר רפיח הכרחי ודחוף ולמבצע הישראלי המצומצם ברפיח הייתה השפעה שלילית על המצב ההומניטרי".