בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג מבקש צווי מעצר למנהיג חמאס יחיא סינוואר ולראש הממשלה בנימין נתניהו "באשמת פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות על פי התקפות 7 באוקטובר על ישראל והמלחמה בעזה שלאחר מכן", כך אמר התובע הראשי של בית המשפט כרים קאן ל-CNN היום (שני). 

האם אכן בית הדין הפלילי הבינלאומי יוציא ‏‏צווי מעצר נגד בכירים ישראלים? ומה המשמעות?
דרום אפריקה דורשת מבית-הדין בהאג: הוציאו צווי מניעה חדשים נגד ישראל

קאן אמר כי בית הדין הבינלאומי מבקש להוציא צווים גם לשר הביטחון יואב גלנט, כמו גם לשני מנהיגים בכירים נוספים של חמאס - מוחמד דף ואיסמעיל הנייה. פאנל של שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ידון כעת בבקשתו לקבלת צווי המעצר. קאן אמר האישומים נגד סינוואר, הנייה ודף כוללים "השמדה, רצח, לקיחת בני ערובה, אונס ותקיפה מינית".

יואב גלנט (צילום: אבשלום ששוני)
יואב גלנט (צילום: אבשלום ששוני)

האישומים נגד נתניהו וגלנט כוללים "גרימת השמדה, גרימת הרעבה כשיטת מלחמה, כולל שלילת אספקת סיוע הומניטרית, פגיעה מכוונת באזרחים בסכסוך". ישראל וארה"ב אינן חברות בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. עם זאת, בית הדין טוען שיש לו סמכות שיפוט על עזה, מזרח ירושלים ויהודה ושומרון לאחר שמנהיגים פלסטינים הסכימו רשמית להיות מחויבים לעקרונות היסוד של בית המשפט ב-2015.

ההחלטה זו עשויה לשים את נתניהו באותה רשימה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שהוצא עליו צו מעצר בגין המלחמה באוקראינה. כאשר צצו דיווחים בחודש שעבר לפיהם התובע הראשי של בית הדין הפלילי שוקל את דרך הפעולה הזו, אמר נתניהו כי כל צו מעצר של בית הדין הפלילי נגד בכירי ממשל וצבא ישראל "יהווה שערורייה בממדים היסטוריים", וכי לישראל "יש מערכת משפטית עצמאית. שחוקרת בקפדנות את כל הפרות החוק".

בתגובה לדברים גורם מדיני תקף ואמר כי "מדובר בצביעות בקנה מידה עולמי . עצם העובדה כי התובע מזכיר באותו המשפט את ראש ממשלת ישראל לצד הארכי-טרוריסט סינוואר - מדבר בעד עצמו, צביעות וביזיון". בעקבות ההודעה המל"ל מקיים דיוניים משפטיים. גורם בממשלה: "קיבלנו בתדהמה את הודעת התובע".

עו"ד ניצנה דרשון לייטנר, מומחית למשפט בינ"ל "צווי המעצר שמבקש התובע להוציא כנגד סינוואר ודף נועדו לכסות את פשיטת הרגל המוסרית שבהגשת הצווים כנגד נתניהו וגלנט". לדבריה של דרשן לייטנר, מייסדת שורת הדין ומי שייצגה בעבר בהאג "מדובר בפשיטת רגל מוסרית שנובעת מאנטישמיות ושנאת ישראל. הבקשה להוצאת הצווים יש בהם ניסיון לכסות על פשיטת הרגל,  להשוות את חלאות האדם שהובילו מתקפת רצח טבח ואונס כלפי אזרחי ישראל תמימים למנהיגי מדינה לגיטמיים שפועלים כנגד גוף טרור רצחני". עוד הוסיפה "קובץ האישומים מלמד עוד כי כל מה שנעשה בשם ההומניטריות והמוסריות כמו הכנסת מזון, הצנחת סיוע, הקמת בתי חולים שדה לא נספר ולא עמד לנגד עיניו של התובע שכבר בתחילת החקירה מצידו ירה את החץ ורק אחכ חיפש את העיגולים סביבו".