בעקבות דרישת ספרד להכרה במדינה פלסטינית, ח״כ שרן השכל שיגרה הבוקר (חמישי), מכתב לראש הממשלה ושר החוץ בבקשה להכיר באופן רשמי בעצמאותן של קטלוניה, ארץ הבסקים, גליסיה, אנדלוסיה, אראגון והאיים הקנריים והבלאריים. 

הכרה במדינה פלסטינית זו רק ההתחלה? "התפתחות מדאיגה לטווח הארוך"
כולל סנקציות על ישראל: תוכנית השלום של האיחוד האירופי

דרישת ספרד לתמוך ולכבד את זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית מבוססת על ההנחה כי למיעוט בעל מורשת ותרבות המביע רצון בלתי מתפשר לעצמאות צריך לקבל כמדינה. על כן, ח״כ השכל דורשת כי  בקשתם של הספרדים תכובד קודם כל בביתם שלהם.

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

שרן השכל (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)
שרן השכל (צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן)

ח״כ שרן השכל: "כיצד יכולה ספרד לפעול למען הגדרה עצמית של אחרים בעוד היא מכחישה ומבטלת אותם בתוכה? תושבי קטלוניה, ארץ הבסקים, גליסיה וכו' מבקשים עצמאות בדרכים שלוות ודמוקרטיות. קריאותיהם לא יכולות להמשיך להתבטל ולהיות מדוכאות. ישראל שעברה מאבקים רבים לעצמאותה צריכה להעניק את תמיכתה למדינות אלה". 

כזכור, אתמול הודיעו נורבגיה, אירלנד וספרד על הכרה במדינה פלסטינית, ברקע אזהרות מצד ישראל כי מהלך כזה יצית את האזור. ראש ממשלת אירלנד, סיימון האריס, כינס עם סגנו מסיבת עיתונאים, והצהיר רשמית על המהלך - שיכנס לתוקף עד סוף חודש מאי.

בנוסף לשלוש המדינות הללו, סלובניה לא צפויה להצהיר על תמיכתה בטווח המיידי, אלא רק על כוונה להביע תמיכה. ראש ממשלת נורבגיה, יונס גר סטיורה, מסר כי "עלינו לשמור על האלטרנטיבה היחידה שנותנת פתרון מדיני לישראלים ולפלסטינים כאחד, שהיא שתי מדינות שחיות זו לצד זו בשלום ובביטחון", הוא הוסיף: "הכרה בפלסטין היא דרך לתמוך בכוחות המתונים שאיבדו את השפעתם בסכסוך הארוך והאכזרי הזה".