חבר הכנסת חנוך מילביצקי (הליכוד) שוחח עם סיון כהן ברדיו 103fm והגיב למצב המדיני והביטחוני המורכב ביומה ה־230 של מלחמת חרבות ברזל, זאת על רקע פרסום התיעוד של חטיפת התצפיתניות מנחל עוז בשבת השחורה והידיעה כי קבינט המלחמה הנחה להמשיך את המשא ומתן להשבת החטופים

"לא חשובה ולא קובעת": שר בממשלה נגד היועמ"שית  
נתניהו מזנק, הליכוד בנתון שיא מאז 7 באוקטובר | סקר מנדטים

"אנחנו בדשדוש מתמשך? אין עסקה ואין לחימה?", תהתה כהן נוכח דבריו של האלוף (מיל') יפתח רון־טל, וח"כ מילביצקי השיב נחרצות: "אין לי כל כך מושג על בסיס מה הוא אומר את זה, יש לחימה עזה. מתים חיילים כל יום כמעט לצערי. אמירה קצת חסרת אחריות בעיניי. הוא יכול לבוא בביקורת, להגיד שלא נעשה מספיק, אבל להגיד שאין לחימה? חד משמעית זה לא נכון".

השמדת מנהרת חמאס ברפיח (צילום :רשתות ערביות)

עוד טען כי "אנחנו ברפיח נלחמים תחת מגבלה מאוד חמורה של אוכלוסיה אזרחית. אנחנו לא נפציץ ללא הבחנה ונבצע הרג. המבצע ברפיח מראש תוכנן להיות לא מבצע שבו מסתערים כל הכוחות קדימה, כי המשמעות של זה הייתה המון הרוגים של בלתי מעורבים, אלא תוכנית משולבת. ברור שזה מעכב, שזה מאט, אבל זה חלק מהאירוע של הלחימה הזו".

"יש באמת טענות וחוסר הבנה לגבי כמה חודשים טובים, שבהם באמת לא הייתה, ההתקדמות הייתה איטית מאוד ולא ברור למה. גם לי, זה אני מוכרח להודות, לא הצלחתי לקבל תשובות מדוע היה במשך תקופה כל כך ארוכה בה בקושי הייתה התקדמות במלחמה. זה מסוג הדברים שאני מניח שיצטרכו לתת עליהם תשובה. אין לי תשובה", הדגיש.

באשר לסרטון בו, נראות חמשת התציפתניות נחטפות על ידי עשרות מחבלי חמאס ממוצב נחל עוז, אמר: "הופך את הלב ואת הבטן. את המשפחות אני מבין לחלוטין, ואם חס ושלום הייתי במצבן הייתי פועל אותו דבר. העניין הוא אחר - אנחנו כן באירוע שמתכנס לקראת כיבוש רפיח כרגע. אני חושב שמדינת ישראל לא תוכל להרשות לעצמה שחמאס יישאר באיזושהי עמדת שליטה בעזה. זה לא יביא לנו את החטופים ולא יביא אותנו לשום מקום אחר. צריך להמשיך בעוצמה, בכוח, להשתדל להשיג את מטרות המלחמה - אין לנו ברירה אחרת".

חטיפת התצפיתניות מנחל עוז (צילום: מטה משפחות החטופים)
חטיפת התצפיתניות מנחל עוז (צילום: מטה משפחות החטופים)

הח"כ מסביר: "אם הייתה לנו מחשבה של האם נכון לבוא ולפתוח מערכה חדשה, או משהו כזה, אז זו שאלה, אבל אנחנו בתוך מערכה, לעצור הכול ולעשות חילופים של ללכת לבחירות כמו שחלק מהאנשים רוצים, להחליף את כל צמרת הצבא, זה לא משהו שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו במצב שאנחנו נמצאים בו. כל הדברים הללו יצטרכו לבדוק אחרי שאנחנו ננצח, לא עכשיו, אי אפשר. זו הפקרות לעשות את זה עכשיו".

לסיום, הבהיר ח"כ מילביצקי: "אין דבר כזה בלי טעויות, ואני מניח שטעויות נעשו וטעויות ימשיכו להיעשות תוך כדי עשייה. אבל בסוף, אין באמת מצב שבו היינו יכולים להיות במקום אחר. אין. חמאס רוצה שנפסיק את המלחמה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיק את המלחמה. זה לסיים את המלחמה כשחמאס בשלטון, זו תבוסה שאנחנו לא נוכל להשתקם ממנה. זה ישפיע על היכולת שלנו לחיות פה. אנחנו מוכרחים לסיים את האירוע הזה בהכרעה שחמאס לא נמצא בעמדת שלטון בעזה".

סייעה בעריכה: שני רומנו.