יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שוחח הבוקר (רביעי) עם אודי סגל וענת דוידוב ברדיו 103fm על הסוגיות הבוערות של השעה, בהיבט הצבאי והפוליטי. לדעתו, הממשלה, שממשיכה להתחמק מבניית אסטרטגיה הן בהיבט הצבאי והן בהיבט הכלכלי - למעשה כבר מתכוננת לבחירות.

על הירי לרמת הגולן אמר ליברמן: "זה לא במקרה. בפעם הראשונה חיזבאללה הרחיב את טווח הירי שלו גם לרמת הגולן. מעולם רמת הגולן לא הייתה במשוואה. הם הרחיבו את הירי גם לגליל התחתון ולעמק החולה. יש פה ממשלה שעדין תקועה בשישה באוקטובר. הקונספציה לא השתנתה – הכלה, הכלה, הכלה".

אמיר אביבי: "גורמים ביטחוניים מעדיפים כאוס על שליטה אזרחית בעזה"   
צה''ל שולט בטקטיקה, אבל באסטרטגיה חיזבאללה עושה לו "בית ספר" | דעה    

פגיעה ישירה ברמת הגולן  (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
פגיעה ישירה ברמת הגולן (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

על מעורבות איראן במלחמה אמר: "חייבים להגיד את האמת. כל הנשק ללבנון הוברח על ידי איראנים. הכסף לג'יהאד האיסלאמי וחמאס זה איראן. הברחת נשק מירדן ליהודה ושומרון – זה איראן. אנחנו צריכים לטפל בראש הנחש. בלי זה אי אפשר להכריע".

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

עוד הוסיף: "איראן תוקפת אותנו ישירות. היא תקפה אותנו משטחה, תוקפת באמצעות הפרוקסים שלה, שלא יכולים להתקיים בלי גיבוי איראני ובלי כספים איראנים. אנחנו נמצאים בג'ונגל. כשחיות טרף מריחות דם, גם מי שלא התכוון להתנפל עליך - מתנפל". הוא מעריך: "איראן מתכוונת להתיש אותנו במלחמת התשה עד שתהיה להם מטרייה גרעינית. המטרה המרכזית שלהם היא חיסול היישות הציונית".

תיעוד היירוט מאיראן, דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

"כל מי שיכול לתקוף אותנו - תוקף. אנחנו מותקפים משש חזיתות שונות כרגע. השאלה היא האם אנחנו צריכים לחכות ולתת להם בעיתוי נוח לתקוף אותנו. הדרג המדיני צריך לדרוש מצה"ל תכניות ברורות איך אנחנו מנצחים במלחמה הזאת. אני לא מכיר תכניות כאלה, יכול להיות שאני לא מכיר הכול", הוסיף ליברמן. 

ביחס להתנהלותו של נתניהו הדגיש ליברמן: "כמו שראש הממשלה מנע במשך שנים סיכולים של ראשי חמאס, כמו שהוא שחרר את סינוואר ויאסין, וכמו שברגע האחרון אחרי סיכום עם טראמפ, שלושה ימים לפני החיסול של קאסם סולימאני הוא ברח מההתחייבות".

"אנחנו כרגע חיים על הטיטניק. אנחנו ממשיכים את חיי השגרה, המסעדות מלאות בתל אביב ובהרצליה, והצד השני פועל להדק את טבעת החנק שתכננו שנים. צעקתי, ולא הצלחתי לשנות הכיוון", אמר.

על המשא ומתן לעסקת חטופים אמר ליברמן: "יש צוות של משרד הביטחון שמנהל את האירוע, וכל המלצה שלהם - אני אתן להם גיבוי. אני סומך על האנשים האלה, מדובר באנשים הכי ערכיים והכי מנוסים שקמים בבוקר והולכים לישון עם הדברים האלה. אני לא צריך לתת עצות, אני צריך לתת גיבוי. אני מכיר את רובם באופן אישי, וסומך עליהם שיביאו את העסקה הטובה ביותר".

"ברמה העקרונית לפוליטיקאים עדיך לשמור על שתיקה בעת הזו. מדובר בחיי אדם וברגע רגיש מאוד. לא תפקידי לתת עצות ופרשנויות. אני אתמוך בכל הצעה שהצוות של ניצן אלון יביא", סיכם. 

איתמר בן גביר, בנימין נתניהו, אריה דרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90,אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
איתמר בן גביר, בנימין נתניהו, אריה דרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90,אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)

ביחס למשבר הקואליציוני, בין עוצמה יהודית למפלגות החרדיות אמר ליברמן: "הבחירות הן אופציה גרועה, אבל הרבה יותר גרועה הישארות של הממשלה הזאת. יש דברים שלא רואים. אני מסתכל על תקציב המדינה, באוגוסט הוא אמור לעלות לאישור הממשלה. ממה שאני רואה, עוד לא התחילו להכין אותו. הממשלה לא מתכוונת להביא את תקציב 2025. זה חייב להיות תקציב חדש עם הרבה גזירות. זה לא יכול להיות תקציב המשכי. היא לא רוצה את המסמר האחרון – התקציב הנוראי שהם צריכים להעביר". 

"אני לא יודע האם הם יפזרו את הכנסת לבד ביולי או נובמבר, אבל ההתנהלות סביב התקציב מוכיחה שראש הממשלה והצמרת שלו מתכוננים לבחירות", אמר. 

בנימין נתניהו והקואליציה, 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנימין נתניהו והקואליציה, 2023 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ליברמן התייחס לסרטון הישן שבו נשמע נפתלי בנט אומר כי ליברמן מימן את חמאס בתיווך קטאר: "אני התפטרתי בגלל כסף לעזה. שר הביטחון מעולם לא נפגש עם שר החוץ הקטארי בארבע עיניים. המזכיר הצבאי עושה תרשומת מדויקת של כל מילה שנאמרה שם. כסף לחמאס לא עלה באותה פגישה. אני ננזפתי על ידי המזכיר הצבאי, ששאל אותי למה צרחתי עליו כל הזמן שהוא מממן הטרור. נפתלי היה במצב קשה ב-2020, הוא לא הצליח להיבחר אז כנראה שהוא היה במצוקה".

לסיכום, התייחס ליברמן לנושא גיוס החרדים, לאחר שאתמול הודיע שר הביטחון יואב גלנט שצווי גיוס יישלחו לחרדים במהלך החודש הקרוב, אך ראש אכ"א עדכן כי יישלחו רק כ-4800 צווים. ליברמן טען: "מדובר בעוד תעלול. צריך להוציא צווים לכל חייבי הגיוס. להערכתי יש קרוב ל-60,000 צעירים חרדים חייבי גיוס, ואני לא מבין למה לא מוציאים להם צווים. חסרים לצה"ל 10,000 חיילים, חסר כוח במשטרה, בכיבוי אש, במד"א ובמקומות אחרים. האם אנחנו מצייתים לפסיקת בג"ץ או שאנחנו מנסים לרצות פלג מסוים? חוק הגיוס כרגע חל על כולם, כי החוק הקודם תם. או שמצייתים לחוק, או שהחוק חל רק על חלק מהאוכלוסייה".