האם תקציב 2025 יהיה מכשול בלתי-עביר עבור הממשלה? על רקע הערכות גוברות במערכת הפוליטית כי הקואליציה תצליח לשרוד את החודשים הקרובים אך לא תוכל להעביר בסתיו את תקציב המדינה לשנה הבאה, הממונה על התקציבים באוצר, יוגב גורדוס, מתח היום (רביעי) ביקורת חריפה על הממשלה בכלל ועל שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בפרט וטען שהם דוחים דיונים בהכרעות הקשות שצפויות בנושא.

"אנחנו צריכים להיות נחושים", אמר הבוקר גורדוס בכנס של מכון אהרון שהתקיים באוניברסיטת רייכמן, "אנחנו יודעים מה צריך לעשות ואנחנו צריכים לעשות את זה מהר. זה על גבול הלא סביר שאנחנו ביולי ועוד לא בדיוני תקציב עמוקים. יש אתגרים מאוד גדולים. אי אפשר לעשות את זה בחודש־חודשיים. צריך לקדם את התקציב והוא צריך לכלול התאמות פיסקליות ורפורמות מבניות".

ביקורת חריפה בממשלה על סמוטריץ': "התנהלות בלתי נסבלת"

"יש בישראל היום נטל פיסקלי של המלחמה", הוסיף גורדוס, שקרא בדבריו לממשלה "לנהוג כמו בשנת 2000", אז ביצעה הממשלה רפורמות מבניות משמעותיות על רקע הקשיים שעוררה האינתיפאדה השנייה. "חשוב לזכור שנטל השירות הביטחוני בניגוד למלחמות עבר יישאר איתנו שנים קדימה לא רק בהיבט ההוצאה אלא גם בהיבט השירות, כלומר מבחינת העלות ללא שילוב חרדים בצבא והעלויות יהיו דרמטיות הן ברמת הפרט והן ברמת משק".

"אני לא יודע אם אפשר לגייס יותר מ-3,000 חרדים, אבל כשהצבא רוצה הוא יודע לעשות דברים גדולים ומהר. אם לא נגייס עוד חרדים בשוק התעסוקה כולנו נשלם בכיס באמצעות מיסוי, והצבא יכול לעשות יותר מבחינת היקף הגיוס".

הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס 2024 (צילום:  חיים גולדברג, פלאש 90)
הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס 2024 (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

הדברים של גורדוס נאמרו על רקע ביקורת הולכת וגוברת במערכת הפוליטית סביב התנהלות האוצר והממשלה בנושא ההכנות לתקציב 2025, שצפוי להיות "תקציב גזירות" קשה שיתמודד עם הבור התקציבי שיצרה המלחמה בדרום ובצפון. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הבוקר בראיון ל-103FM כי לדעתו הממשלה מתחמקת מהכרעות קשות מכיוון שהיא למעשה כבר מתכוננת לבחירות.

"זה לא במקרה", טען, "בפעם הראשונה חיזבאללה הרחיב את טווח הירי שלו גם לרמת הגולן. מעולם רמת הגולן לא הייתה במשוואה. הם הרחיבו את הירי גם לגליל התחתון ולעמק החולה. יש פה ממשלה שעדין תקועה בשישה באוקטובר. הקונספציה לא השתנתה – הכלה, הכלה, הכלה".

פגיעה ישירה ברמת הגולן  (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
פגיעה ישירה ברמת הגולן (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

"הבחירות הן אופציה גרועה, אבל הרבה יותר גרועה הישארות של הממשלה הזאת. יש דברים שלא רואים. אני מסתכל על תקציב המדינה, באוגוסט הוא אמור לעלות לאישור הממשלה. ממה שאני רואה, עוד לא התחילו להכין אותו. הממשלה לא מתכוונת להביא את תקציב 2025. זה חייב להיות תקציב חדש עם הרבה גזירות. זה לא יכול להיות תקציב המשכי. היא לא רוצה את המסמר האחרון – התקציב הנוראי שהם צריכים להעביר".

"אני לא יודע האם הם יפזרו את הכנסת לבד ביולי או נובמבר, אבל ההתנהלות סביב התקציב מוכיחה שראש הממשלה והצמרת שלו מתכוננים לבחירות".