ממשלה צרה או בחירות? ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה ניסיונות אחרונים להאריך את ימי ממשלת הימין ולמנוע את פירוקה ובתוך כך ביטל את ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה וישיבת שרי הליכוד שתוכננה להבוקר (ראשון). השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) התייחס לשאלת הבחירות בראיון עם אילה חסון ב-103FM: "אני לא ביקשתי את תיק הביטחון בשלב זה. יותר הגיוני ששניים מהתיקים הבכירים במדינה יהיו אצל בכירי הליכוד, שהיא התנועה שמנהיגה את המדינה. לתיק הביטחון יש השפעה אדירה, אחרי ששמענו את טענות ליברמן אנחנו מבינים כמה חשוב שיהיה תיאום בין ראש הממשלה לשר הביטחון. טוב שבעתיד זה יילקח בחשבון והליכוד יחזיק בתיק הביטחון בקדנציה הקרובה".

מה דעתך על התפטרותו של השר ליברמן? השרה שקד טענה שהוא ברח מהאחריות, אתה מבין את השיקולים שלו?
"אני חושב שהשיקול העיקרי שלו היה פוליטי בניסיון לעקוף מימין את הליכוד לקראת הבחירות שהולכות ומתקרבות, אחרת אני לא מבין את ההתפטרות הזו. אני יושב בקבינט כמה שנים ואני לא זוכר, מלבד בשבועות האחרונים, עמדה שונה של ליברמן באופן בוטה מהעמדה שלנו (ראש הממשלה ומערכת הביטחון) הכל קרה במין האצה פתאומית בשבועות האחרונים. הוא לא הנחה את צה"ל להציג חלופות לתקיפה קשה יותר של חמאס. גם אם אני חבר קבינט שתומך בעמדה שלו, אני לא יכול לייצר עבור צה"ל נ.צ. ויעדי תקיפה, אם הוא לא הביא יעדים נוספים לתקיפה ולא דורש הצבעה חלופית אז הוא רק אומר דברים בתקשורת. הוא אמר בתקשורת שצריך תגובה קשה יותר אך לא פעל מעבר לזה למשהו מעשי וממשי. הוא גם היה שותף למגעים עם הקטארים להכנסת הכספים, משא ומתן על מוצא ימי שיאפשר הבאת סחורות בעזה ועוד. לא שמעו אותו מביע בקבינט עמדה שונה באופן דרמטי מעמדת מערכת הביטחון כולה בשנים האחרונות, הכל קרה בשבועות האחרונים ולכן יש תחושה שזו התפטרות פוליטית".

אתה אומר כאן דברים משמעותיים על דרך הפעולה. אולי בכלל אין לו כלים או יכולות להתמודד עם הצבא, אולי כן נדרש שר ביטחון עם רקע בתחום מעבר ישיבה בקבינט?
"אני כן חושב שיש לו רקע, הוא שר מנוסה. עבדתי איתו לפני 22 שנה, הוא התגאה בהיותו המבוגר האחראי במערכת הביטחון. אי אפשר מצד אחד לבנות לך תדמית שכזו ומצד שני לטעון שלא קיבלו את הצעותיך למתקפה קשה שאולי תביא לכניסה קרקעית ברצועה. אגב שר הביטחון, בשונה משר לביטחון פנים, מוסמך להורות לצה"ל לבצע דברים וזה לא קרה בחודשים האחרונים".

אתה בעד שנפתלי בנט יהיה שר הביטחון?
"לא אכנס לשיקולי ראש הממשלה, מקווה שמפלגת הליכוד תחזיק בתיק הביטחון ולא ימנו מישהו לשר ביטחון בגלל לחצים פוליטיים".


אתה בחרת במפכ"ל בסופו של דבר. אתה יכול לשתף למה בחרת דווקא באדרי?
"שלושת המועמדים היו ראויים מאוד. החלטתי שלאחר שהובא מפכ"ל מבחוץ למערכת  צריך למנות ניצב שצמח במשטרה עם ידע נרחב בה. בין שלושת המועמדים, בהסתכלות כל התכונות, ניצב משה אדרי, עם הניסיון הביטחוני שלו ופיקוד על מחוז ירושלים בתקופה מאתגרת הוא המתאים. העבודה המשותפת חשפה אותי לאישיות הנעימה שלו שיודעת לעבוד עם עוד גופים וגורמים יחד".

אחד משני המועמדים האחרים לא יכל להתקבל לתפקידו?
"היועץ המשפטי לממשלה אישר שאין מניעה למנות אף אחד מהמועמדים. לא אתייחס לשמועות אך אני יכול להביע צער על ותיקים במשטרה שפועלים נגד מינויים".

מה דעתך על התנהלות המפכ"ל אלשיך בניסיון לטרפד את מי מהמועמדים?
"לא אתייחס לנושא הזה. מה שחשוב הוא שהיועץ המשפטי לממשלה בחן כל טענה ומידע שבאו אליו והחליט שמועמדים ראויים".

מה יקרה עם המינוי אם יוכרזו בחירות?
"אין חוק שקובע איזה מינויים ניתן למנות בתקופת ממשלת מעבר ואיזה לא. כשיש תפקידים רגישים כמו רמטכ"ל או בחירות שופטים, לא עוצרים בגלל מערכת בחירות. מפכ"ל שיש לו חשיבות ביטחונית, אין סיבה לעצור את התהליך ולהשאיר את המשטרה שנה שלמה ללא מפכ"ל".

כמה זמן זה עלול לקחת?
"ועדת גולדברג תדון היום במועמדות אדרי. אם היא תאושר בימים הקרובים אפשר יהיה להביא אותה לאישור הממשלה כבר בראשון הבא".

אתה חושב שמישהו בממשלה עשוי להתנגד למינוי?
"לא ששמעתי על זה".

לא יכול להיווצר מצב שאחת הסיעות בקואליציה תתנגד?
"לא נראה לי"
.

מה לגבי שכר השוטרים? כחלון דוחף לזה מאוד ויש עליו ביקורת שמדובר בכלכלת בחירות.
"זו אחת השערוריות הגדולות. שר יכול לקבוע מדיניות ופקידים במשרדו יכפישו את השר הממונה עליהם. השר עושה את הדבר הנכון. כל מי שמייחס פוליטיקה למאבק על העלאת שכר השוטרים הוא פשוט משקר. רה"מ ושר האוצר הורו לבצע משא ומתן והוא הבשיל והשוטרים הסכימו לוותר על ריבית והצמדה של 13 שנה. אי אפשר להפלות את השוטרים ולצפות שיגיעו אנשים טובים. טוב שהעוול הזה יתוקן".