בהמשך לפרסום הראשון במעריב, העבירה בימים האחרונים עורכת הדין ליאת בן ארי, אשר מלווה את חקירת תיקי נתניהו, את חוות הדעת בתיקי 1000 (תיק המתנות) ו-2000 (שיחות נתניהו-מוזס), והעבירה אותן להחלטת פרקליט המדינה, שי ניצן, עם המלצה להעמיד את נתניהו לדין. ניצן יעביר את החלטתו ליועץ המשפטי לממשלה, לקראת ההחלטה סופית. יש לציין כי מדובר בצעד פורמלי בלבד.בן ארי, שליוותה את חקירות ראש הממשלה מראשיתן, החליטה, כאמור, לאמץ את עמדת המשטרה ולדעתה יש מקום להעמיד לדין את ראש הממשלה בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. יש להסביר כי כיוון שהיא שימשה כזרוע מפקחת של פרקליטת המדינה, היה צפוי שהמלצתה תהא זהה לזו של המשטרה. 
בינתיים שוקדים במשטרה על סיכום חקירת ראש הממשלה בפרשת בזק-וואלה (תיק 4,000), זאת לאחר שבשבוע שעבר, לבקשת היועץ המשפטי (יועמ"ש) לממשלה אביחי מנדלבליט, בוצעה השלמת חקירה נוספת לאיש העסקים שאול אלוביץ', הבעלים של בזק ואתר וואלה.

על פי הערכת גורמים בכירים ברשות האכיפה העברת החומר לפרקליטות תוביל להגשת כתבי אישום כנגד ראש הממשלה כבר בשליש הראשון של שנת 2019 אלא אם כן יחולו הפתעות מרחיקות לכת.

פרקליט המדינה, שי ניצן. יעביר את החלטתו ליועמ"ש. צילום: מרק ישראל סלםפרקליט המדינה, שי ניצן. יעביר את החלטתו ליועמ"ש. צילום: מרק ישראל סלם


כפי שדווח במעריב אונליין בסוף החודש שעבר, חוקרי המשטרה שוכנעו כי התגבשה תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה בגין עבירת שוחד, אולם טרם ברור אם המשטרה תפרסם את המלצותיה באופן רשמי, זאת על רקע חוק ההמלצות אשר נכנס לתוקפו.

תיק 4000 יהיה התיק השלישי בו המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה בגין העבירה החמורה, זאת לאחר שכבר העבירה את המלצותיה בתיקי 1000 ו-2000. נזכיר כי ראש הממשלה טען לאורך הדרך לחפותו המוחלטת בשלושת התיקים, ואף הכריז לפני שלושה חודשים כי "תיק 4000 קרס סופית". 

שלושת התיקים יועברו לידי הפרקליטות, לאחר שגם השלמות החקירה בתיקי 1,000 ו-2,000, כאמור, הגיעו לסיומן. כזכור, כבר לפני תשעה חודשים סיכמה המשטרה את שני התיקים, אולם בהמשך נשלחה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לבצע השלמות חקירה על מנת לבסס יותר את החשדות. חתימתו של ניר חפץ החשוד בתיק 4000 על הסכם עד מדינה, הביאה ראיות נוספות נגד נתניהו בשלושת התיקים והוא עומת בחקירותיו עם חומרים אלה.