מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן לאיסור פרסום מוצרי עישון וטבק והטלת הגבלת על מכירתם. בעד החוק הצביעו 45 חברי כנסת לעומת מתנגדת אחת - ח"כ יעל גרמן, שהתנגדה להחרגת הפרסום בעיתונים. הצעת החוק כוללת תיקון מקיף לחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, ובמסגרתו מוצע להרחיב את תחולת החוק, החל היום רק על טבק ומוצריו, כך שיחול על מוצרי עישון נוספים דוגמת סיגריה אלקטרונית. בנוסף, מוצע לקבוע איסור כולל על פרסומת למוצרי עישון, למעט רשימת חריגים מצומצמת של פרסומות מותרות, הכוללת בין היתר פרסומות בעיתונות המודפסת בכפוף להגבלות ובהן פרסום מודעה בדבר נזקי העישון, השווה בשטחה לשטח הפרסומת.כמו כן מוצע לקבוע הגבלות ואיסורים נוספים לגבי ייצור ושיווק מוצרי עישון, ובכלל זה איסור הצגת מוצרי עישון למכירה למעט בחנויות ייעודיות או בחלק נפרד בחנות שאינו גלוי לעין; הגדלת שטחי האזהרה שחובה לכלול בפרסומות מותרות ועל גבי אריזות מוצרי העישון; תנאים לייצור ושיווק של סיגריה אלקטרונית שריכוז הניקוטין שבה גבוה מהריכוז שנקבע בדירקטיבה האירופית; חובה לייצר ולשווק מוצרי עישון בחפיסות ובאריזות אחידות וחובות דיווח של יצרנים ויבואנים של מוצרי עישון אודות רכיבי המוצר והסכנות הכרוכות בהם.בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות החל ייצורם ושיווקם של מגוון מוצרי עישון נוספים, כגון מוצרים המתבססים על חומר ממקור צמחי וסיגריות אלקטרוניות. חלק מהמוצרים מבוססים על מנגנון בעירה, חלקם על חימום ללא בעירה וחלקם על אידוי. חלק ממוצרי העישון האמורים מכילים ניקוטין, שהוא החומר הממכר הנמצא בטבק ומופק ממנו. מוצרים אחרים, גם אם אינם מכילים טבק או ניקוטין, משמשים לעישון וטומנים בחובם סיכונים לבריאות, בין היתר עקב חשיפת הסביבה לעישון פסיבי. כמו כן, מאפייני השימוש במוצרי העישון, הדומים במקרים רבים למאפייני השימוש בטבק ובמוצריו, מביאים לכך שהמשתמשים במוצרי עישון שאינם מוצרי טבק, ובפרט בגיל צעיר, נוטים לעבור בהמשך לשימוש במוצרי טבק. הצעת החוק המתפרסמת בזה נועדה להקטין את חשיפת הציבור למוצרי עישון ולפרסומות לאותם מוצרים על ידי שינוי ברירת המחדל הקבועה היום בחוק. ההצעה נועדה להגן במיוחד על מי שאינו מעשן, ובפרט צעירים ומעשנים לשעבר, מפני השפעות הפרסומת, ובהן יצירת תדמית חיובית למוצרי העישון".יו"ר ועדת הכלכלה ויוזם החוק, ח"כ איתן כבל, אמר במליאה כי "8,000 איש מתים מדי שנה מנזקי עישון והחוק הזה הוא בשורה לבריאות הציבור ויציל חיי אדם. זה אחד החוקים הכי קשים שהעברתי בימי חיי. עמדנו מול כוחות אדירים בעלי השפעה עצומה והצלחנו למרות הכל להוביל מהפכה של ממש שתסגור את שער העישון בפני צעירים".ח"כ גליק אמר כי "זהו החוק החשוב ביותר שעבר בכנסת הזו: החל מהיום, החשיפה למוצרי טבק ועישון תחסם. שבתתי רעב למען החוק הזה ולמען ילדינו.
כיום בני הנוער חשופים כל כך לפרסומות ומודעות ברשתות החברתיות ובכלי המדיה אשר הופכות את צריכת מוצרי טבק להיות 'קול', החל מהיום הדרך להשגת מוצרי הטבק תיחסם. החוק הזה הוא המשמעותי ביותר, הוא מהפכני והולך להציל מאות חיי אדם מידי שנה. הדרך הטובה ביותר לטפל במחדל הזה היא דרך איסור פרסום".

ח"כ דב חנין אמר כי הוא "גאה להיות אחד מיוזמי החוק הזה יחד עם ח"כ גליק וח"כ כבל. מדובר בפיקוח נפש, לא פחות. מרגש לראות שלעתים האינטרס הציבורי מנצח את האינטרסים הכלכליים של חברות הטבק ובעלי אינטרסים, שהפעילו לחצים אדירים במסדרונות הכנסת כדי לבלום את החוק".ח"כ יעל גרמן, שהצביעה נגד החוק, אמרה: "הצבעתי נגד בגלל הכתם שעל החוק וזו החרגת העיתונות. אסור היה להחריג את העיתונות אבל כולם מפחדים מהם אז אני לא מפחדת מהם. אני אדאג לכך שבסופו של דבר לא יחריגו את העיתונים".סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן, אמר כי "תמיכת משרד הבריאות בחוק החשוב הזה מבטאת את המאבק העיקש שלנו נגד העישון ונזקיו. העישון הורג ונמשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח”כ איתן כבל, דודי אמסלם, יהודה גליק ויואל חסון על ההתעקשות להעברת שלבי החקיקה של החוק עוד לפני הבחירות".מחברת פיליפ מוריס בע"מ נמסר: "החוק מפספס הזדמנות בכך שהוא אינו מבחין בין מוצרים לעישון לבין מוצרים ללא עשן. מוצרים אשר אינם שורפים טבק המבוססים על מדע, מהווים אלטרנטיבות טובות יותר עבור מעשנים שימשיכו לעשן. במדינות רבות בעולם (למשל, באיחוד האירופאי, בריטניה ובארה"ב) קיימת הכרה גוברת  שלחלופות אלה פרופיל סיכון שונה מאשר סיגריות. אנו תומכים בהפחתת שיעור העישון בישראל. יחד עם זאת, על מנת להשיג מטרה זו יש לאפשר, בבד בבד עם החמרת ההגבלות שבחוק, למעשנים בגירים שימשיכו לעשן לקבל מידע מדויק ורלוונטי אודות אלטרנטיבות טובות יותר מעישון".