ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר היום (ראשון) בעוצבת הגליל, באזור פעילות צה"ל לנטרול והשמדת מנהרות הטרור של חיזבאללה, במסגרת מבצע "מגן צפוני". בסיור השתתפו סגן הרמטכ"ל אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק ובכירים נוספים, שמסרו סקירה על פעילות הכוחות. "ב-48 השעות האחרונות, ישראל תקפה מחסן של נשק איראני בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק", אמר נתניהו. "זה משקף את המדיניות העקבית שלנו והנחישות האיתנה למנוע התבססות צבאית של איראן בסוריה, ואם צריך אנחנו גם נעצים את ההתקפות הללו".

ראש הממשלה התייחס גם לסיומו של מבצע "מגן צפוני", ואמר כי "במקביל צה"ל חשף מנהרה שישית שחצתה לתוך שטח ישראל, המנהרה הגדולה מכולן. זה מביא את מבצע 'מגן צפוני' לסיומו המוצלח. אנחנו נמשיך לעקוב אחר כל הפעילות של חיזבאללה ושל איראן וגרורותיה, ונעשה מה שצריך כדי להבטיח את ביטחון ישראל. אני מבקש להודות בהזדמנות הזאת למפקד פיקוד הצפון, לכל החיילים והחיילות, לכל הכוחות, ולכוחות ההנדסה, כוחות תצפית ואחרים שעשו כאן עבודה יוצאת מן הכלל".

"ההישג הזה, של נטרול נשק המנהרות של חיזבאללה, שהושג תוך כמה שבועות, זה הישג יוצא דופן שלא היה לשום צבא בעולם. עד היום, אף אחד לא הצליח לפעול בצורה כזאת, במהירות כזאת, באפקטיביות כזאת. כל הכבוד לכם, תודה רבה לכם בשם אזרחי ישראל".

במענה לשאלה האם תושבי הצפון יכולים לחיות בשקט, אמר ראש הממשלה: "אני חושב שכל אחד מבין שהוסר כאן איום רציני ביותר. התוכנית המבצעית של חיזבאללה הייתה להשתמש בנשק המנהרות, להחדיר הרבה לוחמים, בין 1,000 ל-2,000 מחבלים לתוך הגליל, לתפוס כאן יישובים. כל אחד מבין איך המלחמה הזאת הייתה נראית עם גדודים של חיזבאללה בתוך הגליל, ועם צבא איראני אל מול הגולן. את זה מנענו - ואת זה נמשיך למנוע".

"אין תיאום עם רוסיה, יש מציאות". ישראל כ"ץ. צילום: אבשלום ששוני

ישראל כ"ץ: "פוקחים עין על מה שנותר בלבנון, אם יהיה איום - נפעל"

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, התייחס בראיון לבן כספית ואריה אלדד ב-103FM לסיומו של המבצע מבלי להרוס את המנהרות שלא חדרו לישראל ולתקיפות בסוריה. כמו כן, דיבר כ"ץ גם על כניסתו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לפוליטיקה ועל הפגיעה המודיעינית ברצועת עזה. כשנשאל מדוע המבצע הסתיים, ענה כ"ץ כי "פעלנו נגד מנהרות שחדרו לשטח ישראל. אנחנו משוכנעים ששמנו קץ לאיום החמור הזה. מי שניסע להמעיט בערכו של המבצע, מן הראוי שיחזור בו. זה היה פרויקט מספר אחד של החיזבאללה, יותר מפרויקט הדיוק. בנוגע לשאר הדברים שנותרו בלבנון - אנחנו פוקחים עין ועוקבים. אם יהיה חשש שדבר כזה עלול להוות איום על ישראל, נפעל".
 
ראש הממשלה לקח היום אחריות בקולו על סיפור ההפצצה בשבת בשדה התעופה בדמשק. למה זה נחוץ? פעם קודמת שנפל המטוס הרוסי האשימו אותנו ושאלו למה התרברבנו ושעדיף לעשות דברים בשקט.
"היה כאן מסר לאיראן ולעולם. זו מדרגה של אמירה וזה גם מסר לרוסים שאנחנו כאן, אחרי שטענו שישראל לא תעז עוד לפעול בסוריה ולתקוף מטרות. אנחנו גם תוקפים וגם לוקחים אחריות על זה".
 
יש תיאום עם הרוסים בנושא?
"אין תיאום, יש מציאות. רוסיה מבינה את האינטרס של ישראל, מבהירה מה חשוב לה ואם הרוסים מגיבים אנחנו משיבים להם אך לא באופן יזום. יש גם חשיבות להידברות הישירה בין רה"מ לנשיא רוסיה, כי ברור שנשיא רוסיה הוא יותר מכיל מאשר הכוחות בשטח".
 
בינתיים, חמאס רוקד לנו על הראש עם המודיעין שהצליח להשיג מההתקלות בעומק עזה.
"כשעם ישראל יידע את הפרטים של מה שהיה שם, הוא יחבק ויצדיע לפעילות הלוחמים שלנו, שפעלו בגבורה עצומה. בעיקר סגן אלוף מ' שפעל בגבורה עילאית".

 

מודיעינית אכלנו אותה. משדרים את התמונות של סגן אלוף מ', שאסורות בארץ לפרסום.
"אני לא חושב שהם נחשפו למידע משמעותי. הם חייבים להציג איזושהי תמונה".
 
יש דיווח על כך שג'ון בולטון ביקש מהפנטגון תוכנית לתקיפה באיראן. אתה שר המודיעין, אתה אמור להכיר את זה.
"זה הליך פנים אמריקאי. הנשיא עצמו אמר שבמידה והוא יטיל סנקציות מאוד חריפות ואיראן תנקוט בפעולות צבאיות, היא תספוג מכות שאף אחד בהיסטוריה לא ספג. אני חושב שלארה"ב יש תוכניות לתקיפת איראן מכל הסוגים".
 
אתה מתחבר להכפשות של יואב גלנט לכיוונו של בני גנץ?
"אני לא אכנס לאמירות כאלה ואחרות. אני וגנץ מאותו הכפר. הוא נולד בכפר אחים ואני אשתדל להתמקד בדעות שיביע ולא לעברו הצבאי".
 
יש תחושה שכרטיס הכניסה לליכוד או למעגל בבלפור הוא לגדף רמטכ"ל לשעבר שנכנס לפוליטיקה.
"הדבר החשוב מבחינתי הוא להצביע לליכוד בראשות נתניהו כמפלגה הגדולה".
 
69% אחוזים מהאנשי הלאומיאדה חשבו שנתניהו צריך להמשיך לכהן גם אם יוגש נגדו כתב אישום. זה אומר שכמעט 30% חשבו שלא. 
"אתה מתאר 70% תומכים בנתניהו תמיכה גורפת. זה מאפיין מאוד את מצביעי הליכוד, בייחוד כאנטי למפלגות שממול".