ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שלישי) לטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר, לוי אשכול ז"ל, בהר הרצל. במהלך נאומו, התייחס נתניהו לפועלו של אשכול, אך לצד זאת גם לקשרים הלא רשמיים שמנהלת ישראל עם מדינות ערב הסוניות במאבק נגד איראן השיעית.

"אנחנו ממשיכים לפעול בתקיפות נגד הניסיונות של איראן להתבסס צבאית בסוריה", אמר נתניהו. "אנחנו נוהגים כך גם מול התוקפנות של החיזבאללה וחמאס, שאת המנהרות שלהם אנחנו מפרקים בשיטתיות".

בהתייחסו לאשכול המנוח, אמר נתניהו כי "הייתה לו שעת מבחן גדולה מאוד, שעת המבחן הזאת הייתה תקופת המצור סביב ישראל לפני מלחמת ששת הימים. אשכול לא שש למלחמות מיותרות, שום מנהיג אחראי של מדינת ישראל לא ישוש למלחמות מיותרות. הוא הבין את מחיר המלחמה הזאת, אבל כשנכפתה עלינו מלחמה, היה לו ברור שעלינו להדוף אותה בעוצמה, ולהדוף את התוקפנות שמכוונת נגדנו".

"הפעיל את כוחו של צה"ל כאגרוף מחץ ברגע המכריע". לוי אשכול. צילום: אילן ברונר, לע''מ

לדברי נתניהו, "אמנם משה דיין החליף אותו כשר הביטחון כמה ימים לפני המלחמה, אבל צריך לומר בבירור – ניצחוננו המוחץ כולל סילוק האיום הסורי ממצוקי רמת הגולן, הושג על ידי המוכנות של צה"ל שאשכול קידם בשנים לפני המלחמה. הניצחון המוחץ במלחמת ששת הימים היה מהנדבכים האיתנים בקיר הברזל שהקמנו מול העליונות הערבית, בדיוק כפי שחזה ז'בוטינסקי, שאשכול הביא את עצמותיו הנה להר הזה".

לאחר מכן, קישר נתניהו בין דברים אלו לתהליכים המתרחשים היום. "רק כששכנינו ישתכנעו שעוצמתנו ונוכחותנו כאן הן עובדות מוגמרות, רק אז ישתכנעו חלק מהם לעשות עמנו שלום, ואנחנו מקדמים את תהליך ההכרה וההסכמה הזאת עם יתר שכנינו, לא עם כולם, אבל עם רובם, במלוא התנופה. אנחנו עושים זאת מול חלקים נרחבים של העולם הערבי והמוסלמי בתהליך נורמליזציה מואץ, שרק את חלקו רואה הציבור. אנחנו מקיימים את התהליך הזה גם בסתר, ובימים אלה ישראל מקיימת מגעים עם חצי תריסר מדינות ערביות ומוסלמיות חשובות, שהיו עד לאחרונה עוינות לישראל".

"זוהי בשורה חשובה מאין כמוה לחזון השלום - שלום מתוך עוצמה", אמר נתניהו. "אשכול, מחליפו של דוד בן גוריון, סלל לעצמו דרך מיוחדת בהנהגת המדינה. הוא נמנע בשיקול דעת ממלחמות מיותרות, אבל ברגע המכריע הוא הפעיל את כוחו של צה"ל כאגרוף מחץ נגד אויבים שאיימו על קיומנו בשלוש חזיתות".