גורמים מדיניים אומרים הערב (חמישי) כי עדיין לא ניתן להתחיל במלאכת זיהוי ופות שני הישראלים שנהרגו באסון - אבי מצליח ושמעון ראם שנספו בהתרסקות המטוס באתיופיה לפני מספר ימים, זאת בשל חוסר שיתוף פעולה מצד השלטונות באתיופיה. "לדאבוננו, הפניות לשלטונות האתיופים, לרבות שיחת ראש הממשלה עם ראש ממשלת אתיופיה ופניה של מדינות רבות אחרות בדרגים בכירים ביותר, אינן מביאות בינתיים את התוצאות המיוחלות", אמרו הגורמים.
 

עוד הוסיפו: "אנחנו קשובים לכאב המשפחות אבל את האחריות למצב, בו לא מתאפשרת מלאכת זיהוי הגופות בשלב זה, אין לתלות בגורמים ישראלים אלא בהחלטות של השלטונות המקומיים. הם אשר מקבלים את ההחלטות. נמשיך לפעול בכל כוחותינו על מנת להביא לזיהוי הנספים בהקדם".

אלמנתו של מצליח, נועה, סיפרה אתמול בגלי צה"ל על הקושי להתמודד גם עם העצב והצער וגם עם הבירוקרטיה האתיופית שמונעת את הבאת בעלה לקבר ישראל. "זה קשה מאוד, חלום בלהות, אנחנו פשוט לא יודעים איך להכיל ולקבל את זה, במיוחד עם כל המצב שאין לנו אפשרות להביא אותו לקבורה כמה שיותר מהר", אמרה נועה. "אנחנו אנשים דתיים ומאמינים, וכל רגע שהוא לא פה זה קשה. כל הבירוקרטיה לא מאפשרת להביא אותו. הכל תקוע". 

לדבריה, האתיופים לא מאפשרים כניסה של אנשי זק"א ושל אחיו של אבי, אילן. "יש שם את ההאנגר בו נמצאות כל הגופות. המקום סגור עד לחקירה פנימית שלהם. יש שם חוסר רגישות. אנחנו לא יודעים כלום, מה המצב של הגופה", הסבירה. 

מצליח אמרה כי "מיום ראשון בבוקר אף אחד לא עושה שום דבר. הבטיחו לנו שראש הממשלה בנימין נתניהו ידבר עם ראש ממשלת אתיופיה. צריך שמישהו מטעם המדינה יפעל בכל הכוח להזיז את הדברים. לא ייתכן שמחכים כל כך הרבה זמן".

"אנשי השגרירות מנסים לעזור, אבל הבנתי שהאתיופים קשים מאוד. צריכים התערבות של ראש הממשלה שידרוש מיידית לאשר לאנשי זק"א להיכנס למקום", אמרה. "במקום להתמודד עם העצב והצער אנחנו צריכים לרדוף אחרי פוליטיקאים ואנשים שיכולים לעזור לנו. כולם מבטיחים הבטחות, אומרים לנו מחר בבוקר, עוד שעתיים. שום דבר לא זז, לא מתקדם. מבקשים שמי שיכול לעזור להביא את הפרשה לסיום יעשה זאת ויביא אותו לקבר בישראל".