שרת המשפטים איילת שקד (הימין החדש), הודיעה היום (שישי) כי בכוונתה להוביל רפורמה בהליך בחירת שופטי בית המשפט העליון, שתכלול שימוע ציבורי בוועדת חוקה לכל מועמד לשפיטה. פרטיה יוצגו בשבוע הבא במסיבת עיתונאים מיוחדת. בקדנציה האחרונה שקד מינתה 334 שופטים לכלל הערכאות, מתוכם שישה לבית המשפט העליון, המהווים 40% מכלל השופטים בעליון. 

השרה הסבירה כי "האקטיביזם השיפוטי מכניס את בית המשפט לסוגיות ערכיות ופוליטיות , ולכן בקדנציה האחרונה התחלתי בשינוי הכיוון של בית המשפט. משעה שבית המשפט העליון נכנס לזירה הציבורית ודן בעניינים ערכיים אין סיבה שהציבור לא ידע את עמדותיו של כל שופט ויכיר את תפיסת עולמם המשפטית והערכית של המועמדים לבית המשפט העליון. המהפכה השמרנית שביצעתי במערכת המשפט תמשיך ביתר שאת גם בקדנציה הבאה. כמובן, אם הציבור יתן לי את הכוח בקלפי".

שקד. צילום: מרק ישראל סלםשקד. צילום: מרק ישראל סלם


אתמול התייחסה שקד לאפשרות פסילת מועמד עוצמה יהודית, מיכאל בן ארי, על ידי שופטי העליון. "מקווה מאד שבית המשפט העליון לא יתערב בדמוקרטיה הישראלית וידרוך על החלטת ועדת הבחירות. מיכאל בן ארי כבר כיהן כחבר כנסת והשמיים לא נפלו. ח"כים ערבים שלא מאמינים במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מכהנים בה כבר היום", אמרה אמש השרה למעריב אונליין.