ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) בחשבון הפייסבוק שלו לפרסומים ביממה האחרונה באשר למו"מ הקואליציוני של הליכוד עם מפלגות הימין, בהם על פי הנטען עלו הצעות להגביל את כוחו של בית המשפט העליון ולמנוע ממנו להתערב בנושאי חקיקה. "המדיניות שלי תמיד הייתה לשמור על בית משפט חזק ועצמאי - אך אין זה אומר בית משפט שהוא כל-יכול", כתב נתניהו.

לטענתו, "בתקשורת מתפרסמות הדלפות מגמתיות ופרשנויות מעוותות שכוללות הצעות לא נכונות. כל זה נעשה כדי לזרוע פחד ולמנוע שינויים כלשהם, במטרה לבלום את השבת האיזון הדרוש בין הרשויות בישראל. האיזון הזה דרוש כדי להעביר חוקים שנפסלו או עוכבו בעבר".

נתניהו ציין כי מדובר בחוקים "שהציבור מצפה מאיתנו להעביר: גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים וחוק להוצאת מסתננים". בסיום הפוסט, כתב ראש הממשלה כי "אני נחוש לפעול ללא מורא למענכם, אזרחי ישראל. זאת הסיבה שבחרתם בי".

כזכור, הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב לא רק בנושאי חקיקה, אלא גם בהחלטות מנהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. ההצעה נועדה למנוע את העמדתו של נתניהו לדין, ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל.

בהמשך, פורסמו דרישות נוספות שעלו במו"מ הקואליציוני, ואשר הובילו לגינוי חריף מצידו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ. "צפינו מראש כי ביבי יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי", כתב גנץ בטוויטר, "אך זילות שכזו בשלטון החוק היא חציית קו אדום שעליה לא נעבור בשתיקה. ‏לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו שלושה כתבי אישום. ביבי, אני יודע שציפית שנקבל זאת בכניעה אבל העלמת עין זה הקטע שלך - לא שלנו".

לאחר מכן, בנאומו הראשון בכנסת, אמר גנץ כי "נתניהו מציב את עצמו לפני הכל, ניאבק ברחובות, בכיכרות, בשכונות ובבתי הספר, אחרת מדינת ישראל תמצא את עצמה בימים החשוכים ביותר שידעה".


מלבד חוקים כפי שנתניהו מתאר בפוסט, מחו מפלגות האופוזיציה כי אם אכן יוגבל כוחו של בית המשפט העליון, תוכל הקואליציה להעביר גם את חוק החסינות שיאפשר לנתניהו להמשיך לכהן כראש ממשלה גם אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום.