חברי הכנסת מטעם "כחול לבן" החליטו היום (שני), בצעד חריג, לנצל את הנאומים בני הדקה שניתנו לכל אחד מהם על מנת להקריא את כתב החשדות העומד נגד ראש הממשלה נתניהו. הסיעה מובילה בימים האחרונים קו תקיף כנגד חוק החסינות, אותו נטען כי נתניהו מקדם במו"מ הקואליציוני, ובדרישה של מפלגות הימין להחליש את כוחו של בית המשפט העליון. 

מנגד, סיעת הליכוד שלחה לחברי הכנסת מטעמה הודעות על פיהן "צפוי לילה ארוך היום, אנא היערכו בהתאם. תתקיים הצבעה על הרחבת הממשלה והצבעה על הקמת ועדה מיוחדת לחוק הנ"ל. הינכם מתבקשים להישאר במשכן הכנסת".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, נאם לראשונה כחבר כנסת והתייחס לחוק החסינות. לדבריו, "חסינות לפוליטיקאים היא מדרון חלקלק. אחרי חסינות לנתניהו תגיע חסינות גם לטייקונים שתומכים ונתמכים על ידו. חסינות ממעשים פליליים, חסינות מתשלומי מס, חסינות מתחרות וחסינות שתאפשר לפגוע בצרכנים, לזהם לנו את האויר ואולי גם חסינות לקבלן הבניין שבאתר שלו נהרגו אמש 4 עובדים".

עוד אמר גבאי, כי "תרבות של חסינות היא תרבות של שחיתות, של הפקרות. תרבות שתפגע ביכולת שלנו לחנך את ילדינו להבחין בין טוב ורע, חוקי ולא חוקי, מותר ואסור". הוא טען כי הצעירים בישראל אינם מיוצגים בכנסת, והוסיף כי במידה וישראל תהפוך "לפסאדה של דמוקרטיה כמו טורקיה או רוסיה, אנחנו נאבד חלק הולך וגדל של האנשים הכי חשובים לכלכלה שלנו. אנחנו נאבד את האנשים שמרוויחים טוב, משלמים מיסים ומייצרים את ההבדל בין הכלכלה שלנו לכלכלה של שכנינו במזרח התיכון".


חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים השונים. נתניהו. צילום: אמיל סלמן,פול


בסוף חודש פברואר ובמהלך מערכת הבחירות, פרסם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את החלטתו בעניין שלושת התיקים בהם חשוד נתניהו. על פי ההחלטה, נתניהו הואשם בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים ובעבירה אחת של שוחד. ההחלטה אם להעמידו לדין תתקבל סופית לאחר שימוע, שאמור להתקיים בחודש יולי אך ייתכן ויידחה.
 
כתב החשדות נגד נתניהו נכתב ב-257 סעיפים שונים, על למעלה מ-50 עמודים, וכוללים פרטים רבים על תיקי 1000, 2000 ו-4000, כולל תמלולי הקלטות של שיחות טלפון בהן מתבצעות עבירות פליליות לכאורה. ח"כ מיקי לוי מכחול לבן פתח והסביר את כוונות הסיעה, והחל להקריא מתוך כתב החשדות בתיק 1000, בו נכתב כי תניהו קיבל ממילצ'ן סיגרים בשווי 267,257 ש"ח, שמפניות בשווי 199,819 ש"ח, תכשיטים בשווי 10,900 ש"ח. כמו כן, מפאקר התקבלו סיגרים בשווי 145,577 ש"ח ושמפניות בשווי 83,597 ש"ח. מדובר במוצרים בשווי של קרוב ל-700 אלף שקלים משניהם.

אחרי מיקי לוי, עלו חברי כנסת נוספים של כחול לבן והקריאו מתוך כתב החשדות בתיקיו השונים של נתניהו. הסיעה מתיימרת להוביל מאבק כנגד הממשלה העתידה לקום, בטענה כי היא עשויה להוביל מהלכים שיסכנו את הדמוקרטיה הישראלית. הליכוד, מנגד, טוען כי הפרסומים מתוך המשא ומתן הקואליציוני הם חלקיים בלבד.  

בתיק 2000, בו חשוד גם המוציא לאור של "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, נכתב כי "לאורך השנים שררה בינך לבין מוזס יריבות עמוקה, אתה חפצת לשפר את אופן הסיקור שלך בקבוצת ידיעות אחרונות, במיוחד במערכת הבחירות, וידעת שיש לו השפעה על התכנים. מוזס רצה לסגור את ישראל היום. שלוש פגישות שהתקיימו בשנים 2008-2009, 2013, 2014. בכל אחת מהשיחות קיימתם שיחה על אופן סיקורך בקבוצה, וצמצום הפגיעה בישראל היום. לקראת הבחירות, הציע לך מוזס שוחד בכך שיביא לשינוי ניכר בסיקור שלך, בתמורה לכך תקדם חקיקה נגד ישראל היום".

בתיק 4000, בו חשוד נתניהו בשוחד, נכתב בין היתר כי "תחום הסיקור התקשורתי היה בעל משמעות רבה עבורך ועבור רעייתך שרה, וייחסתם לו חשיבות מכרעת. ניהלת את תחום התקשורת באופן ריכוזי. נהגת לאשר חלק מההודעות לתקשורת והינחת את אנשיך לפעולות על שיפור הסיקור התקשורתי, כשהיו אינטרסים עבורך. באותה התקופה, שאול אלוביץ' היה בעל השליטה של חברת יורוקום, באמצעותה הוא שלט בקבוצת בזק. בתקופה הרלוונטית אותן חברות היו בחובות של 800 מיליון שקל לבנקים השונים. עסקת בזק-יס דרשה את אישורך כשר התקשורת, השלמת העסקה הביאה לכך שבזק שילמה ליורוקום סך הכולל של מיליארד שקלים".

עוד נכתב, כי "ב-2012 הזמנתם את אלוביץ' ורעייתו לארוחת ערב משותפת. במהלך ארוחת הערב הזאת העליתם אתה ורעייתך תלונות שונות תלונות על היחס של התקשורת כלפיכם, ובכלל של אתר וואלה בפרט. בארוחת הערב סוכם כי תוכלו לפנות לזוג אלוביץ' באמצעותכם ובאמצעות אנשיכם. החל אלוביץ' בסיקור כל מיני פרטים חיוביים כלפי ראש הממשלה נתניהו, אבל מתוקף היותך ראש ממשלה, נדרש אלוביץ' לאישורך למסמכים הקשורים לעסקיו. כך חתמת על היתר העברת שליטה במניות בזק. במועד ארוחת הערב המדוברת המתוארת היו אינטרסים עסקיים ובראשם רפורמת השוק הסיטונאי, בנקודת הזמן הזאת, החזיק כל אחד מכם באינטרס משמעותי שהצד השני היה בעל יכולת לקדמו".