חברת הכנסת הדרוזית הראשונה אי פעם, ע'דיר כמאל מריח מרשימת "כחול לבן", נשאה היום (שלישי) נאום בכורה מרגש שבו קראה לתקן את חוק הלאום ולהכניס לתוכו את ערך השוויון. "הסתכלו עליי אתם אלה שחוקקתם את חוק הלאום, הסתכלו עלי אבי דיכטר וראש הממשלה, האם אני אזרחית לא שווה מספיק במדינת היהודים? הצעת החוק הראשונה שלי תהיה תיקון חוק הלאום", אמרה.

בפתח דבריה אמרה כי זה רגע היסטורי עבורה כחברת הכנסת הדרוזית הראשונה: "אני עדיר כמאל מריח, בת אסיה ווגיה, אישה דרוזית מדלית אל כרמל. אישה אמיצה שאוהבת אתגרים. זה רגע היסטורי. אתם שומעים את נאום הבכורה שלי, הח"כית הדרוזית הראשונה בכנסת ישראל, וזה כבוד גדול בשבילי, אבל גם אתגר גדול".

"ראשי המדינה הפריחו את השממה, וכיום, כפי שראש הממשלה שלנו מרבה ובצדק להתפאר ולתאר, אנו מעצמה עולמית בהייטק, בחקלאות, ברפואה. המדינה התפתחה, התקדמה, קלטה מיליוני עולים חדשים, ואיכשהו, אנחנו, הדרוזים ילידי הארץ, שבנינו את הארץ הזו יחד עם היהודים, נותרנו מאחור. מפגרים כמעט בכל ענף".

"אני כאן בשם כלל המיעוטים והמוחלשים בחברה הישראלית, אך בנאומי זה, הראשון מעל במה מכובדת כזו, אני בוחרת להתרכז בעדתי שלי, הדרוזית, המצויה בצומת קריטית, של תהיות ושאלות על מעמדנו ועתידנו הדרוזים במדינת ישראל".

"רבים שואלים אותי למה אני כאן? אני כאן, כי כאישה דרוזית החיה בחברה שמרנית בפריפריה הלא מפותחת, היה לי יותר קשה להצליח. אני כאן כי לנו הדרוזים יותר קשה להצליח. אני כאן כי נקודת הזינוק שלי ושל החברה שלי רחוקה, ואף לעתים רחוקה בהרבה מעמיתי היהודים. סליחה שאני עושה את ההפרדה ומחלקת לאנחנו ואתם, אך מטרתי להמחיש את המצב הקיים, ובו לצערי אכן קיימת הפרדה".

בהתייחסה לחוק הלאום אמרה: "אנחנו יודעים שאנחנו חיים במדינת הלאום של העם היהודי. אנחנו מכבדים את המדינה ואת סמליה. אך אנחנו לא מבינים, הכיצד המילה שוויון נעדרת מחוק יסוד זה? הכיצד אני או בניי לא מופיעים בו".

"האם הוריי שגידלו אותי על אהבת הארץ הזו, הם סוג ב'? האם שאדי בן זוגי ששירת ביחידה מובחרת בצה"ל לצד רבים מחבריו, סוג ב'? האם השוויון עבור האלמנות והיתומים של 431 חללי צה"ל הדרוזים, קיים רק בבית הקברות? אני מתביישת. אמרו לנו שחוק הלאום סימבולי, אין לו השלכות פרקטיות וזה אינו נכון. אמרו שהשוויון מעוגן בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אבל החכמים שבינינו יודעים שגם זה אינו נכון. הצעת החוק הראשונה שלי תהייה תיקון חוק הלאום".
בתם דבריה ניגשו אליה חברי כנסת רבים מסיעות הבית ולחצו את ידיה בחום. את נאום הברכה המסורתי לח"כ חדש נשאה חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד.