משבר במשא ומתן: ארבעה ימים בלבד נותרו לסיום המגעים הקואליציוניים ולבניית הממשלה הבאה וכעת נראה כי הדבר רחוק מלקרות. ראשי המפלגות שניצבות כעת משני צדי המתרס של המגעים הקואליציוניים, אביגדור ליברמן ויעקב ליצמן, התבטאו היום (ראשון) בנוגע למשבר במשא ומתן, שעיקרו בנושא חוק הגיוס. 

ליברמן כתב מצדו בחשבון הפייסבוק שלו את התייחסותו למשבר, וציין כי "לא התחייבנו להתבטל בפני הליכוד ולא התחייבנו לוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו. תוך כדי הבחירות וגם אחרי הבהרתי שלא יהיו שום ויתורים בנושא חוק הגיוס". 
"אנחנו בעד ממשלה לאומית. אנחנו נגד ממשלה חרדית", הוסיף ליברמן. "לא צריך לחפש מתחת לפנס, ולא צריך לחפש מניע נסתר. אני פונה לחבריי בליכוד, תפסיקו לשקר לעם ישראל ולומר ש"ישראל ביתנו" מחפשת סיבות לא להיכנס לממשלה. תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בקריאה השניה והשלישית בנוסח המקורי ותראו איך הכל מסתדר. נסו אותנו". 

ליצמן מנגד אמר הבוקר דקות לפני ישיבת הממשלה כי הוא מסרב לוותר בנושא. "למה לוותר? שמישהו אחר יוותר, אני אזכיר לכם שיש לי 20 מנדטים. למישהו אחר יש פחות", אמר. לאחר שנשאל האם מה שמונע מהקמת הממשלה הוא חוק הגיוס, ענה: "אני לא בטוח. לפי ההתנהגות נראה לי שיש עוד דברים". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר גם הוא למשבר במשא ומתן ואמר כי "ברצון טוב אפשר לפתור את הבעיה. אם רוצים לתעל את זה לכיוון מסוים. לא צריך לגרור את המדינה לבחירות מיותרות". 

כמו כן, ח"כ אלי אבידר, ממפלגת ישראל ביתנו, התראיין הבוקר בתכניתה של אילה חסון ב-103FM ואמר כי לדעתו האפשרות שהממשלה תוקם השבוע אינה סבירה. "לפי איך שמנהלים את המשא ומתן כעת אני לא רואה את זה קורה", אמר. 

הכל סגור. רק מחכים לליברמן והכל כבר יסתדר כמו דומינו.
"הצבנו חמישה נושאים שכבר הסכמנו עליהם בכנסת הקודמת ועברו בקריאה ראשונה. מישהו פה צריך לומר למפלגות החרדיות – אתן לא מחליטות".

יש שמועה שאומרת שליברמן רוצה להעיף את נתניהו מהזירה הפוליטית.
"מאיפה באה השמועה הזו? אם ליברמן היה רוצה להעיף אותו נראה לך שהוא היה ממליץ עליו לראשות הממשלה?".

הוא יוכל לבוא לליכוד אם ירצה להיות ראש ממשלה בעתיד הקרוב.
"מי מסתכל על העתיד הקרוב? הציבור נתן בנו אמון של חמישה מנדטים ואנחנו המלצנו על בנימין נתניהו. ליברמן אמר בקולו שקיבל הצעות גם מתוך הליכוד והוא זרק אותן לכל הרוחות".

אז אנחנו לוקחים את המדינה לבחירות?
"אנחנו דואגים שהיא לא תתחרד, שליצמן וחסידות גור לא יכתיבו לנו איך לחיות. מדובר באותה קבוצה שהחליטה לזרוק 250 אלף משפחות בניסיון לסגור את מפעל פניציה. הם חושבים שהציבור יעבור על זה בשתיקה?".

אני איתך בנוגע לזה ואני לא מתביישת לומר זאת. שמעתי שליברמן נלחם בליצמן. הוא נלחם נגדו במועמדות לראשות עיריית ירושלים ומאז נותר לו טינה.
"אני לא פרשן לענייני ליצמן, אבל מי שהסתכל היטב מה קרה בבחירות ברשויות המקומיות יכול להבחין בסתירות שחסידות גור קיבלה בירושלים ובערד. הם לוקחים את העמדה הקיצונית ביותר ושאר המפלגות החרדיות מתיישרות איתה. גם ש"ס וגם דגל התורה עברו על הגיוס והסכימו לצאת מההצבעה. נראה לכם שאנחנו נאפשר שהמדינה הזו תהיה מדינת הלכה?".

על הדבר הזה כולם יצאו להפגין. ביום חמישי תצביעו בעד פיזור הכנסת או שתמליצו לנשיא לאפשר למפלגה אחרת לנסות להרכיב ממשלה?
"אין אפשרות כזו. כשהליכוד הלך לבחירות זה לא היה על מפלגת הליכוד אלא על האמון בביבי".

זאת אומרת או ממשלה עם החוק שאתם דורשים שיהיה או ממשלה של 60 מנדטים?
"בוודאי".