עם או בלי שקד: אל"מ מתן כהנא, המתמודד במקום הרביעי ברשימת הימין החדש שלא הצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקודמות, סיפר הבוקר (רביעי) ליואב לימור ב-103FM: "אנחנו מייצבים את הרשימה ומי שעוסק בזה הוא נפתלי. אני עדיין לא יודע אם איילת שקד תצטרף, אנחנו מקווים מאוד שכן אך אנחנו יוצאים לדרך איתה ובלעדיה. נפתלי הוא מנהיג מצוין עם ערכים ויכולות. הוא ראוי להיות בעמדות הכי בכירות במדינה שלנו".
 
יכול להיות שאתם מעריכים את עצמכם מדי? לא עברתם את אחוז החסימה. 
"הבחירות הקודמות הראו לנו משהו. למרות קמפיין לא טוב קיבלנו 140 אלף קולות. זה כמעט 4 מנדטים. מאז שהכריזו על בחירות חוזרות אנחנו מקבלים בכל סקר בין 5-6 מנדטים. יש לנו בשורה חשובה. אנחנו מפלגת ימין אמתית וערכית. למי עוד יש להצביע? מי שרוצה ממשלת ימין ערכית ונקייה ללא חקיקה פרסונלית, למי עוד הוא יכול להצביע? מישהו ממגזר הציונות הדתית שחושב שזה בסדר גמור שהבת שלו תתגייס לצה"ל, למי הוא יכול להצביע מלבדנו? רק אנחנו מייצרים אלטרנטיבה".
 

הדברים שאתה מדבר עליהם לא עמדו במבחן המעשי בממשלות האחרונות.
"זו בדיוק הסיבה שבנט ושקד יצאו לדרך חדשה. כשהם נכנסו בשנת 2013 לבית היהודי הרעיון היה לפתוח את בית הציונות הדתית גם לחילונים ולצאת לדרך משותפת. אחרי שש שנים במסגרת הזו הם הבינו שבציונות הדתית יש מגזר שמובל על ידי הרב רפי פרץ ועל ידי בצלאל סמוטריץ'. מצד שני, בוודאי שיהיו איחודים. אף קול של הימין לא ילך לפח בבחירות הקרובות".
 
איך המתינות שאתה מדבר עליה תעבוד אם תחברו לעוצמה לישראל?  
"אני מאוד מקווה שבכל סוג של איחוד עוצמה לישראל תהיה כלולה כי היא רחוקה מאוד מהדרך שאנחנו מייצגים".

 

תשב עם איתמר בן גביר?
"אני אעשה מאמצים גדולים שאנשים שמצביעים לי לא יצביעו באותו הפתק גם לעוצמה יהודית. ימים יגידו לאן המערכת בחירות הזו תתקדם. בכנסת יש מקום לקיצוניות מצד אחד יש מקום לקיצוניות גם מהצד השני. הייתי מעדיף שזה לא יקרה בפתק שלי. האחריות מצד גוש הימין היא שתכריע את הבחירות".
 
איזה טעויות עשיתם בקמפיין הקודם?
"פנינו ליותר מדי גימיקים. במקום בושם הפשיזם ויונה בכיכר רבין אנחנו צריכים לומר מה שאנחנו רוצים בתכלס. אנחנו ימין ערכי ונקי, לא מוכן לחקיקה פרסונלית".
 
לא תיתן יד לחוק החסינות וחוקים נוספים שרה"מ מדבר עליהם?
"נכון. אנחנו לא ניתן לזה יד. בנימין נתניהו ראש ממשלה משנת 96 ומעולם הוא לא עשה דבר כדי לטפל במערכת המשפט. כעת הוא מעוניין לטפל בנושא? אנחנו חושבים שזה יפגע ברפורמות שאנחנו מעוניינים לבצע בבית המשפט העליון".
 
יכול להיות שהציבור לא קנה את ההבטחות שלכם?
"זה כנראה מה שקרה. במהות אנחנו חושבים שבית המשפט העליון צריך לקבל תפנית בעלילה וללכת למקום אחר. גם מול חמאס דברים צריכים להיעשות אחרת. כולם כבר יודעים מה חושב נפתלי בנט על הסיטואציה הביטחונית ומה אנחנו חושבים על מערכת המשפט. הבשורה שלנו חשובה ויש ציבור גדול של אנשים שאם לא יבחרו בנו - אין להם במי לבחור".