"ממשלה ללא חרדים"?: יו"ר ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן מתייחס לראשונה לאמירותיו על כך שראש הממשלה, בנימין נתניהו מתכוון להקים ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות בראיון שהעניק היום (שני) בתוכניתם של בן כספית ופרופ' אריה אלדד ב-103FM, וחזר על המסר שניסה להעביר לנתניהו במו"מ הקואליציוני שכשל וגרם לפיזור הכנסת: "האופציה הכי גרועה היא ממשלת הלכה צרה".

הליכוד מכין את הקרקע לממשלת מיעוט בתמיכת הערבים מבחוץ?
"אין ספק שנתן אשל לא היה כותב שני מאמרים כאלה ברצף ללא אישור מבלפור. אנחנו מכירים את קשריו של נתן אשל. השתמשו בו כבלון ניסוי שאמור להכשיר את הקרקע ולבנות את המהלך של ממשלת מיעוט עם רשת ביטחון של המפלגות הערביות, טיבי ואיימן עודה. ראינו לא מעט תרגילים כאלה בעבר. כנראה שבליכוד הפנימו שעם כל החרדים יחד הם לא יגיעו ל-59 מנדטים, לכן הפתרון הוא ממשלת מיעוט. שמענו היום גרסה נוספת שקוראת לבטל את חוק פיזור הכנסת ולחזור לכנסת ה-21. אני תוהה מה השתנה?".
 

אתה רוצה לכפות ממשלת אחדות אך אתה הצבעת בעד פיזור הכנסת.
"בכנסת הזאת לא הייתה הכרעה ברורה, ולא הבנו עד הסוף את גודל הברוך הכלכלי. עם הממשלה שנתניהו רוצה להקים אי אפשר להוציא את העגלה מהבוץ, לא מבחינה כלכלית ולא מבחינה ביטחונית. יש כאן כניעה מכל מקום. ביבי נכנע גם לטרור בעזה וגם לדרישות החרדים. אנחנו מעריכים את מסורת ישראל ואוהבים את היהדות אך אנחנו נגד כפייה דתית. אי אפשר לקבל את הדרישה של החרדים לא לסגור את המרכולים בתל אביב. אי אפשר לקבל חרם על מפעל פניציה שקיבל אישורים מהרבנות הראשית, ואי אפשר לקבל את ההפרדה בין גברים לנשים במקומות ציבוריים. השאלה היא איזו מדינה אנחנו רוצים שתקום כאן. לאומית ליברלית או מדינת הלכה".

 

רעיון לבטל את חוק פיזור הכנסת הגיע גם לכחול לבן. 
"דרעי אמר בשישי האחרון שנתניהו התחייב גם לש"ס וגם ליהדות התורה שהוא לא יקים ממשלה בלעדיהם. אני דווקא חושב שהגיע הזמן להקים ממשלה ללא חרדים בשלב הראשון על מנת לגבש קווי יסוד נורמליים ומסגרת תקציבית לפי סדר היום הלאומי ולא לפי סדר היום החרדי. אחר כך מי שירצה – יוכל להצטרף. ביבי לא מוכן למהלך כזה. אני רואה באופציה של ביטול הבחירות כאופציה עם סיכויים קלושים ביותר".
 
מה יקרה אחרי הבחירות אם נתניהו התחייב לשבת רק עם החרדים?
"נתניהו יבין שזה לא יעבור בציבור, שהוא לא מקים ממשלה לאומית רחבה בגלל דרישות החרדים. מעל 70 אחוז מאזרחי ישראל רוצים בממשלה הזו. נתניהו כבר הקים ממשלה עם לפיד ובנט בעבר".

הוא התחרט על כך.
"הממשלה ההיא החזיקה מעל שנתיים. אפשר להגיע לממשלה סבירה שתוכל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים. האופציה הכי גרועה היא ממשלת הלכה צרה, עם סמוטריץ', רפי פרץ ותמיכת הערבים מבחוץ. כי ברור שהציבור הרחב הוא שישלם את המחיר של כל ההרפתקאות הכלכליות. הקיצוצים יפלו על כל מי שמשרת בצבא, עושה מילואים, עובד ומשלם מיסים".
 
כמה מנדטים תצטרך כדי להיות בטוח שאתה כופה ממשלה כזו? 
"כשאני רואה את המאמרים של נתן אשל ואת כל היוזמות לביטול הבחירות אני מבין שנתניהו מבין שהוא לא יגיע ל-59 מנדטים ולכן הוא מחפש אלטרנטיבות".